Top hledané
Výsledky (0)
Umění, tanec, tradice

Balet Národního divadla uvede českou premiéru Kafka: Proces

Karolína Lišková
10. června 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Bigonzetti a Aya Watanabe.

Kdo miluje hudbu, tanec a smysl pro detail, může se těšit do Národního divadla. Třetí premiérou Baletu ND této sezóny je totiž luxusní moderní inscenace renomovaného italského choreografa Maura Bigonzettiho. Ten se nechal inspirovat stejnojmenným mistrovským románem Proces Franze Kafky z roku 1914. Premiéra se koná už tento čtvrtek 13. června ve Stavovském divadle.

Slavný italský choreograf v Praze.
Na tréninku s Bigonzettim nechávají tanečníci duši.
Český balet má již dlouholetou tradici.

Uprostřed hluboké noci se otevřou dveře a vstoupí žena zahalená v listech papíru, symbolizující osud spícího protagonisty a zuřivý hněv, kterému je vystaven… 
Tak zní incipit díla Proces slavného italského choreografa Maura Bigonzettiho, kterého temný až depresivní Kafka zaujal.  

Bigonzetti vsadil na samotu 

„Postava Josefa K. v Procesu se mne dotýkala – vyjadřovala samotu muže uprostřed velké společnosti. Viděl jsem a vnímal jazyk těla tohoto smutného a osamoceného muže. A právě toho se můžete v Kafkově díle dotknout. Samoty. Ne té malé, každodenní, ale té opravdu velké vnitřní samoty člověka. Pochybnosti, povrchnost, nedorozumění… To jsou témata, která k vám přicházejí...“

Baletní mistři podílející se na díle jsou Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov a Jiří Kodym.

Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská
Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská, Praha 1

Tanečníci by za tanec u Bigonzettiho vraždili

Mauro Bigonzetti je jeden z nejslavnějších italských soudobých choreografů, jehož choreografie mají na repertoáru velké světové soubory (např. v Berlíně, Římě, Londýně, Miláně, Moskvě, Stuttgartu nebo New Yorku),

V době svého působení v souboru Compagnia Aterballetto v severoitalském městě Reggio Emilia vyvinul Bigonzetti svůj vlastní osobitý styl, který se stal symbolem typicky italského pojetí tance, divadla a v neposlední řadě i humoru.

Po odchodu ze souboru Aterballetto působí jako choreograf v renomovaných souborech od Japonska přes Rusko, Evropu, Jižní Ameriku a USA. V únoru 2016 byl jmenován ředitelem Baletu Teatro alla Scala. Nyní se plně věnuje kariéře svobodného umělce – choreografa. Dostat se do jeho souboru je snem každého tanečníka.

Balet v Česku šlape Rusům na paty

Přestože prvenství ve světovém baletu drží Rusko, baletní soubor ND v Praze má pevné místo nejen v taneční mapě Česka, ale i ve středoevropském kontextu. Založen byl už v roce 1883.

V současné době tvoří Balet Národního divadla 81 tanečníků. I když je to soubor národní, český – v angažmá jsou zde tanečníci i z dalších 14 zemí.

Právě zkušenost s odlišnými pohybovými slovníky je kořením umělecké práce. Díky jinému smýšlení o sobě samých a světu kolem nás nachází soubor svoji středoevropskou identitu, nabízí tradiční klasický repertoár i moderní současné divadlo, ovšem se zvláštní příchutí uměleckého ducha, který vystupuje právě z okouzlujícího pražského multikulturního prostředí. Uměleckým šéfem je Filip Barankiewicz.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní divadlo
Národní divadlo Národní 4 Praha 1
+420 224 901 111