Top hledané
Výsledky (0)
Generál Karel Řehka varuje před vojenským střetem mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem.

NATO vs. Rusko. Generál Karel Řehka varuje před vojenským střetem

Radim Červenka
29. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Generál Řehka a prezident pavel

Na konferenci ohledně bezpečnostní problematiky v Poslanecké sněmovně se náčelník generálního štábu armády ČR vyjádřil k hrozícímu konfliktu mezi Ruskou federací a NATO.

Ačkoliv podle některých odhadů má aktuálně konflikt na Ukrajině stoupající pravděpodobnost rozvoje v tzv. zamrzlý konflikt, kdy ani jedna ze stran není schopna získat zásadní vojenskou převahu, nejvýše postavený představitel českých ozbrojených složek varoval před zásadním nebezpečím na pozadí konfliktu.

"Válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, což je pro nás nejhorší scénář, není nemožná. Je možná. Protože Rusko dneska je na trajektorii konfliktu s Aliancí,"

zaznělo od generála Karla Řehky směrem k poslancům podle ČTK.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

V případě takovéhoto konfliktu by se Česká republika stala podle Řehky zásadní tranzitní zemí pro spojenecká vojska v návaznosti na alianční vojenské plány. Tento úkol je zásadní a Armáda ČR na něj musí být perfektně připravena, zároveň generál varoval před nejistotou využití telekomunikačních sítí technologicky ukotvených v Číně.

Konstatování klíčového muže českých ozbrojených sil zaujalo i Ukrajinská média. O jeho varovných výrocích na oficiální půdě české Sněmovny okamžitě napsala deník Ukrainska pravda.

Český náčelník generálního štábu není jediným z představitelů NATO, který před eskalací konfliktu varuje. Dlouhodobě v rámci NATO zaujímají nejostřejší protiruské postoje představitele Polska.

"Buď Ukrajina dnes obhájí svou nezávislost, nebo budeme muset do toho konfliktu vstoupit. Protože naše hlavní hodnoty, které jsou základem naší civilizace a kultury, budou ohroženy, proto nám nezbude nic jiného, než do konfliktu vstoupit,"

hovořil nedávno o možnostech eskalace konfliktu na Ukrajině polsky velvyslanec ve Francii Jan Emeryk Rościszewski.

I členské země NATO se v nedávné minulosti dostaly do vážných konfliktů s Ruskou federací. Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu se dostala do diplomatického konfliktu s Ruskou federací Velká Británie kvůli atentátu na bývalého ruského agenta Skripala na území ostrovního státu a také České republiky, kvůli dalšímu činu ruského státního terorismu na svém území, výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Jak jsme psali, i ruští spolupracovníci Alexandra Navalného si nedávno povšimli tehdejšího umístění ČR na seznam znepřátelených zemí, vedle USA. Zároveň na vojenské přehlídce seděl na čestném místě vedle Vladimira Putina bývalý velitel útoku na Ministerstvo vnitra během ruské invaze v roce 1968. 

Zdroje: thepolitico.com, idnes.cz, irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, autorské dílo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze