Top hledané
Výsledky (0)
Při nákupu cenných papírů je třeba o emitentovi vědět co nejvíce

Dluhopisy NATVRDO: schválení centrální bankou ještě neznamená, že se investice vrátí

Radek Polák
13. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
U dluhopisů není podstatný jen výnos, ale i další faktory

V době nízkých úrokových sazeb bankovních účtů, kdy se inflace pohybuje okolo 3 až 4 procent, se mnozí čím dál častěji začínají rozhodovat pro investování do cenných papírů. I v případě dluhopisů je však třeba, abyste byli obezřetní. Informace o tom, že je schválený Českou národní bankou, totiž ještě negarantuje, že je také bezpečný.

Pokud vás u dluhopisů láká nabídka vyšších úroků a dozvíte se navíc, že je jejich prospekt schválený Českou národní bankou, nestačí to k tomu, abyste do nich mohli v klidu investovat statisíce či dokonce miliony korun. Ke správnému rozhodnutí je toho třeba vědět mnohem více, jak také upozorňuje Lukáš Urbánek ze společnosti VIP Consulting Office.

Že ČNB schválila statut je sice dobrá zpráva, ale je potřeba vědět, co nám toto sdělení říká. Říká pouze to, že po formální stránce je vše v pořádku, ale už neříká nic o riziku spojeném s emitentem dluhopisu,“

a upozorňuje současně na jeden ze znaků, který nám může také napovědět, o jakou investici jde.

Otevřít v galerii (3)
Na posouzení emise dluhopisů si vyhraďte dostatek času
Na posouzení emise dluhopisů si vyhraďte dostatek časuZdroj: Pixabay

Emise do objemu 1 milionu EUR nejsou povinností statutu zatíženy. Takže emise na hranici tohoto objemu jsou také podezřelé.“

Nutno však dodat, že se na trhu již objevila také řada emisí dluhopisů, jež byly ve vyšším objemu než zmiňovaných milion EUR, přesto se nakonec ukázalo, že je není možné splatit.

Centrální banka není všemocná

Banka schvaluje každý prospekt proto, aby investor dovedl posoudit, zda jsou v něm informace úplné a srozumitelné. To však mimo jiné znamená, že neposuzuje věcnou správnost toho, co je v prospektu uvedeno. Centrální banka totiž nijak neprověřuje samotnou bonitu toho, kdo dluhopisy vydává. To přísluší ratingovým agenturám a dalším odborníkům na trh s cennými papíry. Z toho vyplývá, že ani nemůže vyhodnotit, zda bude emitent schopen závazky splatit.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Například investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management v té souvislosti dokonce navrhuje, aby byl jakýkoliv dluhopis bez investičního ratingu označen jako riziková investice. Pro portál Finmag uvedl následující:

Když na vás pak na internetu vyskočí reklamní banner, už na něm nebude blikat bezpečná investice s pevným výnosem 10 %, ale riziková investice s potenciálním výnosem 10%.“  

Otevřít v galerii (3)
Nezapomeňte na smlouvu
Nezapomeňte na smlouvuZdroj: Freepik

Jak poznáme, že je emitent věrohodný?

Někdy si na vyhodnocení, zda se jedná o seriózní nabídku, vystačíme sami. Stačí se řídit vlastním zdravým rozumem. Pokud jsou podmínky pro investici až příliš lákavé, mívá to také mnohdy nějaký háček. Doporučuje se samozřejmě především prostudovat všechny dokumenty, které tvoří obsah prospektu a dále pak podívat se do obchodního rejstříku a vyhledat si přes internet další zdroje, jež jsou s firmou spojeny. Vedle nízkého objemu emise bývá problematické třeba i to, když je vyšší výnos kombinován s krátkou dobou platnosti takových cenných papírů. Zaměřit se musíte rovněž zejména na to, jak dlouhou má firma historii a jaké jsou její výsledky hospodaření, tedy zda nevykazuje v posledních letech příliš velké ztráty. Bonita emitenta se pozná i podle výše základního kapitálu, s nímž může nakládat. Podle zákona ručí pouze do výše nesplaceného kapitálu a není ručitelem emise. Důležitým vodítkem může být i to, zda jsou dluhopisy obchodovány na Burze cenných papírů. S tím samozřejmě souvisí možnost cenné papíry i prodat a jinak s nimi nakládat. Serióznost některých nabídek se pak pozná i mnohem jednodušeji. Řada z nich má relativně velké množství překlepů, gramatických chyb nebo jiných nesrovnalostí.

Otevřít v galerii (3)
Ještě předtím si však smlouvu pročtěte
Ještě předtím si však smlouvu pročtěteZdroj: Freepik

Výnosnost dluhopisů

Ani investice do dluhopisů, které jsou důvěryhodné, se vám však nemusí vyplatit. Kvůli rostoucímu zdražování bývá inflace mnohdy vyšší, než jaký je úrokový výnos.  K tomu je třeba přičíst navíc fakt, že dluhopis podléhá dani. Pokud je například úrok ve výši 5 procent, fakticky dostanete z vložených prostředků pouze více jak 4 procenta, což je obdoba toho, jaká byla v Česku v posledním období průměrná inflace.

Žádná investice není stoprocentně bezpečná. Do nákupu dluhopisů se proto nevrhejte bezhlavě. Zjistěte si co nejvíce informací a dejte na rady odborníků. Tím se nemyslí kontaktní osoba, která vám nákup dluhopisů zprostředkovává, ale nezávislí experti, kteří se trhu s cennými papíry dlouhodobě věnují. Stále však platí, že nejdůležitější je váš zdravý selský rozum.

Desatero České národní banky pro investory do firemních dluhopisů

Vyhodnoťte si rizika

Každá finanční transakce či investice by měla být uskutečněna po zralé úvaze, a to pouze tehdy, pokud investor porozuměl všem rizikům.

Diverzifikujte své portfolio

„Nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku“ – omezte riziko vytvořením diverzifikovaného portfolia.

Rostoucí výnos = rostoucí riziko

Investor by měl být velmi obezřetný zvláště tehdy, pokud je nabídka na první pohled až příliš výhodná.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Riziko finančních potíží emitenta

Je-li zjevné, že emitent hodlá získat finanční prostředky prodejem vysoko úročených dluhopisů, zatímco jiné podnikatelské subjekty využívají mnohem levnější financování (například bankovní úvěry), je s největší pravděpodobností riziko budoucích finančních potíží emitenta často vyšší.

Tento typ investice není pojištěn!

Investice do podnikových dluhopisů není pojištěna. V případě nesplacení jistiny či úroků se nelze obracet na Garanční systém finančního trhu.

Seznamte se s emisními podmínkami

Před nákupem korporátních dluhopisů je nutné se seznámit s jejich emisními podmínkami a prospektem.

Role ČNB jako orgánu dohledu nad finančním trhem

Informace, že ČNB schválila emisi dluhopisů, znamená pouze to, že ČNB ověřila, zda prospekt příslušné dluhopisové emise splňuje všechny zákonem stanovené formální náležitosti.

Nepodceňujte riziko nesplacení jistiny

Je nutné si uvědomit i to, že pokud se emitent dluhopisů dostane do finančních problémů, může dojít nejen k nevyplacení úroků, ale i k nesplacení investované částky.

Vyhodnoťte, zda je daná investice právě pro vás vhodná

Před učiněním investičního rozhodnutí vždy pečlivě zvažte, zda máte dostatek informací, abyste vhodnost investice mohli kvalifikovaně posoudit. Pokud se domníváte, že ano, vyhodnoťte si, zda je investice konkrétně pro vás a vaši osobní finanční situaci vhodná.

Tvrdé číslo: 1.000.000

Pokud emise dosahuje hranici kolem 1 milionu EUR, není zatížena povinností statutu. Jakýkoliv dluhopis bez investičního ratingu by měl být označen jako riziková investice.

Souhlasíte?  

Zdroje: ČNB, Finmag.cz, vlastní dotazování

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze