Top hledané
Výsledky (0)
Kam uložit vlastní peníze, aby se vám to vyplatilo?

NATVRDO: Můžeme při současném tempu zdražování vyzrát na inflaci?

Radek Polák
22. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Zboží i služby zdražují, za stejné peníze si toho nyní koupíme méně

V době, kdy se průměrný růst cen blíží k 20 procentům a není zatím vůbec jasné, zda se centrální banka odhodlá k dalšímu protiinflačnímu navyšování sazeb, dostávají úspory vkladatelů zabrat. Pomohou nám spořicí a termínované účty, fondy či cenné papíry? Jak zabránit tomu, aby se naše peníze znehodnocovaly co nejméně?

 

 

Zatímco bankovní rada České národní banky pod vedením Jiřího Rusnoka sazby zvyšovala, guvernér Aleš Michl v srpnu prohlásil, že nová rada počká na další data a teprve poté se rozhodne, jak se zachová. Kromě růstu sazeb totiž Michl upozorňuje, že je třeba dát pozor i na další oblasti ekonomické regulace: zejména snižování deficitu rozpočtu a umírněný růst mezd, který tak bude odpovídat reálné produktivitě práce.

Na růst spotřebitelských cen přitom tlačí jak zvyšující se náklady, jako je například zdražování energií a potravin, tak růst marží řady firem.

V případě, že chcete nyní investovat, počítejte se zhodnocením, které se aktuálnímu tempu inflace rozhodně nevyrovná. Ty nejlepší nabídky účtů slibují sazby jen mírně převyšující 7procentní hranici.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Termínové a spořicí účty hlásí letní akce

V červenci se na trhu začaly objevovat nabídky, jež u termínovaných vkladů kalkulují s úročením převyšujícím 7 procent. Vybrat si lze ale také z těch, které předpokládají zhodnocení ve výši 6,3, 5,5 či 5,3 procenta. U spořicích účtů jsou tyto sazby o trochu nižší. Ty nejvyšší jsou ve výši 5,75, 5,5 a 5,1 procenta.

Podle některých expertů lze očekávat, že v budoucnosti mohou sazby vybraných vkladů ještě mírně růst. Konkurenční boj totiž nutí banky na vývoj reagovat.

Otevřít v galerii (3)
Svoje účty můžete řídit i přes mobil
Svoje účty můžete řídit i přes mobilZdroj: Pixabay

Jiné investice

Část odborníků přesto radí, že je třeba poohlédnout se také po dalších produktech.

Jen spořicí účet vaše úspory neochrání. Díky vhodné investiční strategii si vaše peníze nejenže udrží stávající hodnotu, ale navíc můžete vydělat i něco navíc,“

myslí si například Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Přesto to není tak jednoduché, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Pokračující boje na Ukrajině vedou v ekonomické i energetické oblasti ke zvyšování celkové nejistoty. U podílových fondů to pak znamená nenadálé výkyvy. V konečném důsledku ale i tak většinou vyděláte. Jen za loňský rok převyšoval zisk domácích investorů do těchto fondů 7 procent. Majetek, jenž v nich Češi drží, tak jen za první tři čtvrtletí minulého roku posílil o téměř 85 z celkových 674,6 miliard korun. 

Rostoucí úrokové sazby dopadají rovněž na trh s dluhopisy: hodnota dluhopisů na jedné straně sice klesá, současně s tím ale roste jejich předpokládaný budoucí výnos. To vše pak může přinést investorům zisky, o nichž si mohli nechat v posledních 10 letech jen zdát.

Otevřít v galerii (3)
Vyplatí se zvážit různé typy investic
Vyplatí se zvážit různé typy investicZdroj: Freepik

Zlatá horečka se nevrátí

Investovat můžete i do jiných komodit. K těm nejčastějším patří zlato. Důvod? Zlato v době krize vykazuje relativní spolehlivost a spolu s tím i dobrou likviditu. Jeho hodnota navíc dlouhodobě roste. Když ale nebudete mít zlato doma v trezoru, je třeba počítat s dodatečnými poplatky - za uchování v bance a dále pak za pojištění. Mnoho poradců proto doporučuje mít ve zlatě maximálně desetinu vlastního majetku. Rozhodně ne více.

Poklesne příští rok tempo zdražování?

Jaký bude další vývoj? Vysoká inflace tady s námi ještě nějakou dobu bude. Na vině budou jak zmiňované energie a potraviny, tak třeba dopad rostoucí spotřební daně na tabák. Přesto je část analytiků přesvědčená, že se tempo zdražování sníží už v příštím roce.

„K rychlému poklesu inflace pod 10 procent v průběhu příštího roku povede jak odeznění současných mimořádných cenových tlaků, tak dosavadní zpřísňování domácích měnových podmínek. V průběhu roku 2024 se inflace sníží do blízkosti 2procentního cíle ČNB,“

je přesvědčený Petr Král, ředitel měnové sekce České národní banky.

Co by to ve střednědobém výhledu znamenalo pro finanční trhy? Pravděpodobně postupný pokles úrokových sazeb ruku v ruce s tím, jak se bude ekonomika stabilizovat.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6
Otevřít v galerii (3)
Drobnými se platí stále méně
Drobnými se platí stále méněZdroj: Pixabay

Rady pro investory na závěr

V případě, že zvažujete investici, držte se pravidla, které hovoří o tom mít na běžném účtu minimálně  šestinásobek vašeho běžného platu. Tato finanční rezerva, s níž můžete jakkoliv a kdykoliv nakládat, je nutná pro nenadálé situace, které vás mohou potkat. Vedle toho je vhodné odkládat si na spořicí účet přibližně 10 procent z vašeho měsíčního příjmu.

Zbylé prostředky investujte. Jedině tak se vám alespoň trochu podaří s inflací bojovat. Počítejte však současně s tím, že nad tak dramatickým vývojem zdražování, jaký u nás u panuje v posledních měsících, nakonec stejně nejspíše nezvítězíte.

 

Zdroje: ČTK, ČNB, IDnes.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze