Top hledané
Výsledky (0)
Od pondělí 22. února nastanou další změny.

Návrat žáků do škol i otevření obchodů: Vláda povoluje šrouby a přibližuje strategii

Kateřina Ostrejšová
16. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jan Blatný

Od příštího týdne se v Česku dočkáme velkých změn. Vláda oznámila znovuotevření obchodů. Nebude to však úplně jednoduché, pro personál budou platit přísná pravidla, která by měla zamezit prudkému nárůstu pozitivních případů koronaviru. Změny by se měly týkat i žáků a studentů, kteří by se do školních lavic měli vrátit už od března. Školství bude ale čelit zkušební verzi, bez antigenních testů to nepůjde.

Podmínkou otevření obchodů budou respirátory 

Už od pondělí 22. února bude možné vyrazit zpátky do obchodů. Hygienická opatření budou tentokrát ještě přísnější, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka už ale není na co čekat a nelze pokračovat s neustálými omezeními.  

„Otevření maloobchodů je výrazný posun. Je to velký psychologický zlom. Lidé po delší době uvidí světlo na konci tunelu, pouštíme to pozvolna a pokud to zvládneme, je to velký signál, že budeme moci pokračovat. Jsem přesvědčen, že to společně zvládneme,“  

napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na Twitteru. 

Otevřít v galerii (5)
Karel Havlíček.
Karel Havlíček. Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Personál v obchodech, které se rozhodnou od příštího týdne otevřít, bude muset povinně používat respirátory FFP2. Zákazníkům budou stačit roušky. Během týdne by se měla pravidla ještě upřesňovat, nebudou však překvapivá. Platit bude stále omezený počet zákazníků na prodejnu, dodržování rozestupů a dezinfikování rukou při vstupu do obchodu.

Otevřít v galerii (5)
Žena nakupuje v roušce.
Žena nakupuje v roušce. Zdroj: Freepik.com

Kulturní a sportovní zařízení

O znovuotevření kulturních a sportovních zařízení se bude teprve jednat. Vše bude podle Havlíčka závislé na dalším průběhu pandemie. Pokud se i po otevření obchodů podaří situaci udržet pod kontrolou, kultura a sport by mohly následovat.  

Návrat dětí do škol se bude odvíjet od testování  

Žáci by se do škol měli vrátit od 1. března, vše bude ale záležet na zajištění testů. Ministerstvo zdravotnictví musí udělat seznam testů, které by se daly získat pro školy včas. Návrat aspoň části žáků bylo jednou z podmínek, které předložili hejtmani při žádosti o prodloužení nouzového stavu o dva týdny.

Otevřít v galerii (5)
Žáci v rouškách v lavici.
Žáci v rouškách v lavici.Zdroj: Freepik.com

“V souvislosti s otevíráním škol od 1. března bude v rámci pilotního projektu testování ve školách distribuováno až 3 mil. respirátorů pro pedagogické a nepedagogické pracovníky,” 

uvedl Robert Plaga na Twitteru. Zatím jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy. Základní školy jsou zaplněné pouze žáky prvních a druhých tříd. Zbytek školství funguje pomocí dálkové výuky. 

Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5
Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5, Praha 5

Žáci a studenti se vrátí ve třech vlnách 

Otevřít v galerii (5)
Učitelka dezinfikuje žákům ruce.
Učitelka dezinfikuje žákům ruce. Zdroj: Freepik.com

1. března se vrátí studenti posledních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol. O týden později dostane zelenou praktické vyučování. K prvním a druhým třídám se 15. března připojí žáci devátých ročníků.

Rozvolňování škol bude omezeno testováním, které bude povinné pro všechny žáky a zaměstnance škol. Školství i vláda tak projdou zkušebním obdobím, které odhalí, zda právě testování zamezí nákaze koronaviru mezi dětmi a pedagogy.  

"Jedná se ale o něco, co zatím není standardně používáno, takže o konkrétním způsobu a provedení testování žáků jednáme i s ministerstvem školství. Další detaily budou včas představeny,”

uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.  

Nejbezpečnější se jeví stěr z nosu  

Zatím Ministerstvo zdravotnictví pro testování studentů vybralo metodu stěrem z přední části nosu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se jedná o bezbolestnou metodu. Žáci by antigenní testování měli podstoupit dvakrát týdně.

Otevřít v galerii (5)
Zdravotnice testuje chlapce.
Zdravotnice testuje chlapce. Zdroj: Freepik.com
   

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze