Top hledané
Výsledky (0)
Folklórní motivy v každodenním oblékání (nejen) podle Zuzany Osako

Folklórní šatník? Žádný problém! Návrháři tvoří podle krojů

Marie Ševčíková
08. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tradiční vyšívané kroje

K letním i podzimním měsícům na jižní Moravě neodmyslitelně patří tradice krojovaných hodů. Spousty vína, cimbálové muziky a pestrobarevných krojů, které se liší vesnici od vesnice. A takový kroj, to je nejen krásná podívaná, umělecké dílo, ale také hodnotná a luxusní investice! Je pravda, že na běžné nošení moc praktický není, ale my víme, jak to udělat, abyste zazářili folklorními kousky i ve všední den!

Velkým trendem dnešní doby je bezpochyby je návrat k tradicím. Jednou z takových tradic najdeme právě v módě. Tradiční lidový kroj totiž dnes nepatří jen na vesnici. Jedná se o zdroj inspirace i pro mnohé návrháře. Folklórní kolekci představila před několika lety česká návrhářka Beata Rajská a v současnosti jsou populární také například kousky z ateliéru Zuzany Osako. Její značka se Tradice přímo jmenuje a je tedy jasné, kde Zuzana bere inspiraci. Šaty navíc zhotovuje z kvalitních přírodních materiálů v podobě nadčasových střihů. Nejdříve se ale podívejme na to, co to vlastně takový kroj je, z čeho se skládá a proč je v současnosti považován za luxusní a nákladnou investici?

Jak okouzlit šohaje?

Až šest naškrobených bílých spodniček, sukně v pastelových barvách, ručně vyšívané rukávce, malované a vyšívané stužky, čepec nebo mašle, a čižmy. To jsou části tradičního ženského kroje, který je zpravidla kompletně ručně vyrobený a každý kus je tedy unikát. Unikát, který se dědí z generace na generaci. Dneska je však výroba takových krojů stále více populární, a proto je možné pořídit si i úplně nový kroj na míru. Připravte se, že za něj ale dáte několik desítek tisíc korun. Dámské kroje se pohybují v rozmezí 30 – 40 tisíci korun! Jak je ale z jihomoravských hodů patrné, stále více se taková investice vyplatí. Tradiční folklórní zvyky přitahují stále více mladých lidí, kteří ji udržují naživu. Ale pozor, dámy! Chcete-li na moravského mládence zapůsobit spíše štíhlými křivkami, na tradiční moravský kroj rovnou zapomeňte! Typickým znakem je totiž důraz na objem!

Víno, ženy, zpěv a Tradice

Abyste si mohla obléknout některý z malovaných nebo vyšívaných kousků, si ovšem nemusíte pořizovat přímo celý kroj, který je sice opravdu krásný, ale taky (přiznejme si to) dost nepraktický a nepohodlný! Jednou z variant je některý z kousků Tradice od Zuzany Osako. Tato oděvní návrhářka z jižní Moravy pochází, a nechává se proto tradičními oděvy rodného Podluží (kolébky folklórních motivů) ráda inspirovat. V nabídce jejího ateliéru tedy naleznete tradiční bavlněné či lněné kousky, například zástěru, šátek na hlavu nebo spodničku s paličkovanou krajkou. Její košilové šaty jsou naopak střiženy tak, aby podtrhly krásnou siluetu dámské postavy. Budou vám tedy zaručeně slušet! Osako nachází inspiraci také v tradičním modrotisku, což je tradiční barvení plátna indigem, a mimo jiné nehmotným kulturním bohatstvím UNESCO.

Otevřít v galerii (11)
Spodnička s paličkovanou krajkou
Spodnička s paličkovanou krajkouZdroj: tradice.org
Otevřít v galerii (11)
Lněná zástěra s výšivkou
Lněná zástěra s výšivkouZdroj: tradice.org
Otevřít v galerii (11)
Zdroj: tradice.org
Otevřít v galerii (11)
Modrotiskové midi šaty
Modrotiskové midi šatyZdroj: tradice.org

Inspirace i do vašeho šatníku

No a pokud jste v tradičních vyšívaných motivech našli zalíbení a doma po babičce už nic nevyhrabete, připojujeme několik dalších kousků, kterými můžete obohatit i váš šatník. Vybrali jsme pro vás kousky světových návrhářů, kterými se blýsknete i v pražských ulicích!

Halenky s vyšíváním a květinovým vzorem

BIlá košile s madeirou Miu MiuKoupit on-line
Zdroj: net-a-porter.com
BIlá košile s madeirou Miu Miu
Modrá košile Prada s výšivkouKoupit on-line
Zdroj: net-a-porter.com
Modrá košile Prada s výšivkou
Top s květinovým potiskem ReformationKoupit on-line
Zdroj: net-a-porter.com
Top s květinovým potiskem Reformation

Sukně s folklórní krajkou

Bilá midi sukně s výšivkouKoupit on-line
Zdroj: net-a-porter.com
Bilá midi sukně s výšivkou
Béžová vyšívaná sukně Adam LippesKoupit on-line
Zdroj: net-a-porter.com
Béžová vyšívaná sukně Adam Lippes
Bílá krajková sukně Michael KorsKoupit on-line
Zdroj: net-a-porter.com
Bílá krajková sukně Michael Kors
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze