Top hledané
Výsledky (0)
Českou politiku možná čeká návrat jednoho z nejvýraznějších politiků posledních let.

Politické řemeslo Kalousek nepověsil na hřebík. Přemýšlí o návratu

Radim Červenka
10. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Jen málo politiků zanechalo tak výraznou stopu ve společnosti. TOP 09 postrádá výrazné tváře a návrat jednoho z otců zakladatelů do vysoké politiky by ji pomohl oživit. Bývalý ministr financí, který proslul škrty ve státním rozpočtu, návrat nepopírá. Jeho konkrétní představy však nejsou známy.

Jen málokterý vrcholný politik se zapsal tak výrazně do veřejného povědomí jako Miroslav Kalousek. Klaus, Zeman, Topolánek, Paroubek, Sobotka, Babiš jsou jména nejvýraznějších politiků posledních dvaceti let. Patří mezi ně i Miroslav Kalousek ovšem je tady jeden rozdíl. Nikdy nezastával některou z nejvyšších ústavních funkcí prezidenta nebo premiéra, ale byl "jen" ministrem financí a posléze poslancem. 

Přesto se dodnes těší mimořádnému renomé. Ačkoliv má řadu opravdu skalních příznivců, byl spojován především s negativně vnímanou restriktivní fiskální politikou z pozice ministra financí, která však vedla k tomu, že se jeho jméno stalo synonymem pro omezování veřejných služeb. Ve spojení s nevybíravým stylem byl také odpůrci považován za ztělesnění arogance moci.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Na začátku roku 2021 se vzdal poslaneckého mandátu a odešel z vrcholné politiky. Spekulovalo se o tom, že byl překážkou ve vybudování volební koalice stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Dobří holubi se vracejí?

Bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a současný předseda pražské organizace TOP 09 dal Kalouskovi nabídku na návrat v nadcházejících senátorských volbách.

"Učinili jsme Mirku Kalouskovi za pražskou TOP 09 nabídku, že by mohl kandidovat na Praze 2 do Senátu. Konzultovali jsme to i s našimi politickými partnery. ODS ví, že to panu kalouskovi nabízíme, jsou s tím v souladu. Paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová to rovněž nijak nerozporovala,"

uvedl pro Seznamzprávy.cz Pospíšil, který místní organizaci v hlavním městě šéfuje z křesla pražského radního a zároveň europoslance. TOP 09 se v průzkumech netěší příliš pozitivním preferencím a Praha je její poslední baštou, kde mají výraznější podporu. Jeden ze zakladatelů strany má zde největší šanci na zvolení. 

Boj o Evropu

Miroslav Kalousek nedávno hovořil o tom, že o návratu uvažuje, stejně tak má od svých spolustraníků nabídky kandidovat v nadcházejících volbách. Sám však preferuje nadcházející volby do Evropského parlamentu, spíše než volby senátní, jak uvedl pro Deník N.

"Aneb když máš strach z kalouska, aby tě v eurovolbách nepřeskočil a nevykopnul tě tak z Evropského parlamentu, tak mu velkoryse nabídneš kandidaturu do Senátu,"

uvedl svou interpretaci Pospíšilovy nabídky pro Kalouska Michal Sirový, profesionální politický sázkař.

O Kalouskových evropských ambicích rovněž hovoří témata, k nimž se vyjadřuje na sociálních sítích, kde je po svém odchodu ze Sněmovny velmi aktivní. Rovněž častá Kalouskova mediální vystoupení svědčí o tom, že ve skutečnosti politické řemeslo nepověsil na hřebík.

"Musím říct, že mě velmi těší, že oba klíčoví členové vlády, ministr pro evropské záležitosti a ministr zahraničí, se zřetelné distancují od Klausova a Zahradilova přístupu k Evropské unii a jejímu dalšímu vývoji,"

okomentoval Kalousek evropskou politiku vlády, ačkoliv se k zahraničněpolitickým věcem vyjadřuje jen zřídka. Sám sebe tak možná vidí více v evropské politice.

Senát jako držhubné?

K jestřábí pověsti bývalého ministra financí se vyjádřil i politolog Lukáš Jelínek, podle kterého mohla být nabídka na kandidaturu snahou umlčet jeho veřejnou kritiku současných snah vlády zkrotit rekordní deficit státního rozpočtu. 

"Kandidaturu do Senátu mi nabízeli už před drahným časem. Abych pravdu řekl, moc se mi nechce. Vláda je zodpovědná jen Sněmovně, ne Senátu. A nikdo to nemyslel jako "držhubné". To je zase nespravedlivé podezírání,"

okomentoval interpretaci politologa Miroslav Kalousek a potvrdil spekulace o tom, že o senátní politiku nemá příliš zájem. Otázkou je, jestli si ho v jiné roli dokáže představit stranická konkurence.

Zdroje: denikn.cz, seznamzpravy.cz, ct24.ceskatelevize.cz, lidovky.cz, sanep.cz, twitter.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze