Top hledané
Výsledky (0)
Jiří Paroubek se rozpovídal o politické kariéře i vztazích.

Rozhovor s Jiřím Paroubkem o vztazích i politice: Nic jsme neukradli, profesionálové šíří mýty. Do koalice chceme s komunisty

Aneta Havránková
06. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Jiří Paroubek je bývalý premiér, ministr a předseda Sociální demokracie. Po několika letech se opět vrátil do aktivního politického života a stal se předsedou České suverenity sociální demokracie, která převzala zkratku ČSSD, což mate spoustu lidí. Jedná se totiž o jinou stranu, než za kterou byl v minulosti zvolen předsedou vlády. V rozhovoru nám staronový politik prozradil, jaké jsou jeho politické cíle a s kým by rád vytvořil koalici. Rozmluvil se i svých vztazích a volném čase. 

Jiří Paroubek mezi lidmi
Jiří Paroubek jako premiér
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou ČSSD
Jiří Paroubek dnes

Jste potřetí ženatý, jak jste v manželství spokojený? V čem je toto jiné než ta předchozí? 

Doufám, že to moje současná manželka neuvidí, ale já jsem byl spokojený i v těch předchozích manželstvích. Je to zvláštní, ale teď jsem spokojen také. Moje manželka je klidná a rozvážná, což se mnou potřebuje. Ne vždy se jí líbí, co dělám. Každá žena je jiná. S první manželkou bylo manželství klidné, s druhou to bylo bouřlivější, ale bylo to prima. 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Stal jste se opět předsedou ČSSD, je to opět váš vstup do vrcholné politiky. Říká se, že
politika je droga, je to pravda? Chyběla vám?

Nevím, jestli to je zrovna vrcholová politika. Je to prostě vstup do politiky, ale já od ní vlastně nikdy neodešel. Komentoval jsem na serverech různé politické události. Není to pro mě žádná velká změna a ta strana může být nástupkyní té ČSSD, kterou jsem před třinácti lety opustil a za níž jsem byl také premiérem. Když to spočítám, premiérství a předsednictví trvalo pět let a strana v té době dosahovala nejlepších výsledků. 

Proč jste straně nedali jiný, nový název? Mnoho lidí vás odsuzuje za krádež názvu.

My jsme nic neukradli, jestli to tam někdo píše, tak jsou to najatí profesionálové, kteří se snaží tento mýtus šířit. Když se odváží starý sběr, někdo tam odloží něco na ulici a jiný si to vezme, tak to není krádež. Pro sociální demokraty z lidového domu byla tato strana zátěží a domnívá se, že když se této strany zbavila jako balvanu, tak se všechno změní. Jana Volfová, bývala předsedkyně ČSSD, tu značku zvedla a použila ji. Já bych do strany pod jiným názvem nešel. 

Novou stranu ČSSD přijel podpořit na sjezd i bývalý prezident Miloš Zeman.
Plánujete ho nějak více zapojit? Jaký spolu máte vztah?

On se zapojit nenechá, ale občas ho budu navštěvovat a říkat mu, jak se ten projekt vyvíjí. On ví, že to není nic lehkého začínat s novou značkou. Je mu také jasné, že ten projekt by měl vrcholit při volbách do Poslanecké sněmovny. I přes předchozí spory spolu máme dobrý vztah, domnívá se, že dva velkorysí muži dokáží ty spory přecházet. 

Po celém internetu začaly kolovat informace, že jste za sjezd, na kterém vás zvolili
předsedou, utratili téměř všechny stranické peníze. Je to tak? Z čeho budete nyní
financovat své činnosti?

Tohle šíří nějaká, říkejme agentura, která je v zázemí Socdem, lidového domu. Nevím, co je na tom špatně, že jsme utratili všechny peníze za sjezd. Je to něco, čím se chceme prezentovat a ta částka nebyla nějaká horentní. Kdyby byla, tak by nás určitě kritizovali i za to. Kdo chce psa bít, kůl si najde. Strana, která nemá zaměstnance, nemá ani náklady. Až budou volby, tak budeme potřebovat reklamu a peníze i jiné věci. Ty peníze určitě přijdou, stejně jako přišly na ten sjezd.

Jaké jsou Vaše momentální politické cíle?

Já jsem byl premiérem, ministrem, náměstkem, zastával jsem takové pozice ve svém životě, kromě toho, že jsem byl předsedou ČSSD, v době kdy byla nejsilnější v téhle zemi. Už jsem v takové situaci, že si nemusím nic dokazovat. V naší zemi existuje spousta levicových voličů, kteří často musí volit stranu milionáře. Ta levice ve sněmovně chybí a chtěl bych využít veškerých schopností, znalostí i síly využít tomu, abych pomohl spojení levicových stran. Před volbami do sněmovny to bude důležité. Bylo by dobré, aby zde vznikla koalice dvou až tří levicových stran, které můžou získat dvanáct až patnáct procent. Uvidí se, myslím si, že tento projekt a to spojení té levice může slušně fungovat. Takhle to funguje ve Francii a takhle nakonec funguje i spojení pravicových stran u nás. 

S jakými stranami byste chtěli jít do koalice?

Spolupracujeme s Domovem, stranou směr, národními socialisty, rádi bychom spolupráci po volbách do Evropského parlamentu rozšířili také na Sociální demokraty z lidového domu, protože předpokládám, že tam se po neúspěchu v evropských volbách změní vedení. 

Kandidatura na prezidenta by vás nelákala?

Já myslím, že v mých letech o tom těžko můžu uvažovat. V tomhle roce mi bude dvaasedmdesát. Možná nevypadám tak zchátrale. Nedávno jsem zjistil, že neduhy, které jsem měl, podle lékařů zmizely. Až budou prezidentské volby, tak mi bude pětasedmdesát a nevím, jestli budu v takové kondici, abych se toho mohl plnohodnotně zúčastnit. Snažím se spíše vychovat nástupce ČSSD. Můj původní nástupce Sobotka přivedl stranu k poklesu a Hamáček to dorazil.

Jaký máte názor na současnou vládu? Byla za vás lepší ta předchozí, v čele s Andrejem Babišem?

K tomu, aby některá strana byla lepší než ta současná, není moc zapotřebí. Samozřejmě, Babišova vláda dělala chyby také, zejména v době pandemie, ale která vláda na světě v té době nedělala chyby? Prakticky každá. Tak vážně bych to nebral a myslím si, že společná vláda Sociální demokracii a Hnutí ANO nebyla vůbec špatná, byly za ni vidět výsledky a úroveň života rostla, až do toho pandemického roku. Z mého hlediska to byl velmi dobrý výkon té vlády. Tahle vláda přišla se špatným výkonem, především s poklesem životní úrovně lidí. Za dva roky vzrostla inflace o pětadvacet procent. Pokles životních úrovně je za ty dva roky podle Českého statistického úřadu v souhrnu o jednu pětinu až jednu čtvrtinu proti minulému období. 

zdroj: vlastní dotazování

Rychlá zpověď:

TOP 09 nebo ODS?

Ani jedna.

Víno nebo pivo?

V současné době nepiju.

Babiš nebo Fiala?

Babiš.

Oblíbené plemeno psa?

Modrý gaskoňský baset, ale je jich více.

Oblíbený zpěvák?

Karel Gott.

Jste romantik?

Někdy

Jak byste se popsal jedním slovem?

Nad tím jsem nepřemýšlel.

Markéta Pekarová nebo Alena Schillerová?

Ta druhá dáma.

Kterou věc máte nejraději na ženách?

Když jsou milé a ženské.

Chtěl byste opět být premiér?

Nevím, jestli je to reálné.

Kdo je Vás největší vzor?

V politice Edvard Beneš nebo francouzský král Jindřich IV.

Jste introvert nebo extrovert?

Bohužel extrovert.

Podporujete Petra Pavla?

Ne.

Nejoblíbenější jídlo?

Vzhledem k tomu, že se snažím jíst zdravě, tak jich moc nemám.

Otázka na mě

Jak se vám líbí tento byt?
Moc pěkný, chtěla bych tu bydlet.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: