Top hledané
Výsledky (0)
Nová aplikace funguje jako opak Instagramu.

Nebaví vás už dokonalost Instagramu? Zkuste novou sociální síť, na které se opravdovost vyžaduje

Barbora Večeřová
06. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Zapomeňte na vyretušované fotky, na kterých je každá uživatelka jako modelka, stejně jako na pózy, za něž by se nemusely stydět ani hvězdy na kdejakém červeném koberci. Nová aplikace BeReal přináší pravý opak. Dvě minuty na to zachytit, co děláte právě teď. Žádný čas na úpravy, žádný filtr. Právě to je kouzlo aplikace, která si v poslední době podmanila svět. 

Sociální síť, která funguje jinak než ostatní její rivalové a nevyžaduje více než pár minut denně, stejně však její oblíbenost výrazně roste, a to hlavně mezi generací Z. Aplikaci vytvořili Alexis BarreyatKévinem Perreau už v roce 2019, většímu rozšíření po celém světě se ale těší hlavně v posledních měsících a stává se tak jedním z nejnovějších hitů na poli sociálních sítí. 

„BeReal je novou unikátní cestou, jak poznat, kým vaši přátelé ve skutečnosti jsou,“ 

říkají o aplikaci její tvůrci. 

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

 

A co vás po instalaci vlastně čeká? 

Pokud vám na Instagramu chybí autenticita a už vás nebaví všechny ty upravené fotky, je BeReal tím pravým pro vás. Aplikace by se dala zjednodušeně popsat jako „anti-instagram“ – přebírá sice základní koncept Instagramu, kterým je nekonečná zeď příspěvků lidí, kteří vás zajímají, na rozdíl od Instagramu ale není jejím cíllem, abyste v aplikaci strávili co nejvíce času. Právě naopak. Na aplikaci by vám denně měly stačit pouhé dvě minuty – právě to je čas, který máte na to sdílet, co právě v moment, ve který vás aplikace k zaznamenání vyzve, děláte. V náhodný nepředvídatelný čas vám každý den přijde na displej výzva „It’s time to Be Real“, neboli „Je čas být opravdový“. Od téhle chvíle máte přesně dvě minuty na to zachytit svou momentální realitu. A je jasné, že pokud ležíte zrovna v posteli, za dvě minuty se sebou už zkrátka nic moc neuděláte. A právě o tohle aplikaci jde – ukázat skutečnost, kterou už na jiných sociálních sítích najdeme jen zřídkakdy. Fotku navíc pořizujete přední i zadní kamerou zároveň, před aplikací tedy opravdu nic neschováte. Pokud se rozhodnete výzvu ignorovat, nemůžete se podívat na příspěvky svých přátel. 

Otevřít v galerii (2)
Upozornění BeReal
Upozornění BeRealZdroj: bereal.com

Sociální síť, která se jako sociální síť nechce prezentovat 

I přesto, že jde opravdu o velmi jednoduchý koncept sdílení okamžiků a sami tvůrci tvrdí, že nejde o další sociální síť v pravém slova smyslu, aplikace se vyhoupla v žebříčcích sociálních sítí na celkové desáté místo. Její autenticita vychází z toho, že si nemůžete vybrat, kdy budete přidávat příspěvek. Výzva vás tedy může zastihnout úplně v jakékoliv situaci. A filtry? Tak ty tady opravdu nenajdete. Přece jen to ale není tak snadné. 

 

Je tedy BeReal opravdu tak autentické? 

V závěru nejde ani tak o anti-Instagram jako spíše o Instagram ve svých začátcích. Žádní influenceři, žádné vyhlazovací filtry, žádné soutěžení o co největší počet srdíček. Zkrátka jen radost ze sdílení se svými přáteli. V současné době je ale stále těžší být opravdu autentický. Tak dlouho žijeme v obklopení sociálních sítí, že už nám dělá problém prezentovat se přirozeně. O tom svědčí i některé názory na tuhle aplikaci. 

„Aplikaci jsem začala používat kvůli tomu, že jsem ji viděla u kamarádů. Nejdřív jsem si přidala jen ty nejbližší lidi, potom se ale začali moji přátelé v aplikaci rozrůstat, a já si všimla, že když dělám přes den něco zajímavého, přeju si, aby mě upozornění z aplikace zastihlo právě v ten moment. Abych mohla ukázat, že taky dělám něco, co stojí za to,“ 

řekla pro LP-Life dvaadvacetiletá Aneta, která aplikaci používá. 

„Moc nechápu pointu. Je vtipné, že tam lidi nemůžou vypadat skvěle, to je ale všechno,“

řekla pro LP-Life šestadvacetiletá Mária

Otevřít v galerii (2)
Na nové sociální síti si nevyberete, kdy budete fotku sdílet.
Na nové sociální síti si nevyberete, kdy budete fotku sdílet. Zdroj: Profimedia

Všechno má své ale… 

Aplikace má samozřejmě své mouchy. Může se stát, že vás upozornění zastihne v situaci, kdy opravdu není vhodné nic sdílet. V takovém případě existuje možnost přidat svůj příspěvek později. To je ale přesně ta chvíle, kdy aplikace ztrácí své kouzlo. V každém případě jde o zajímavý koncept, který se nechce soustředit pouze na dokonalost. Ve výsledku vše ale závisí na tom, jak tento princip pojmou ti, kteří sociální síť dělají sociální sítí. A to jsou její uživatelé. 

 

Zdroje: bereal.com, techcrunch.com, betches.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze