Top hledané
Výsledky (0)
Není všechno zlato, co se třpytí. Ivana Trumpová, Anna Smith, Ivana Gottová, Courtney Love nebo Oksana Grigoryeva by mohly vyprávět! Ale kdo je skutečně nejbohatší Češkou?

Nejbohatší ženy světa - jak přišly ke svému bohatství?

Valentina Lebová
26. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Ivana Trump

Kdekomu se o tom zdá, kdekdo by to chtěl - peníze, sláva a bohatství. Být jednou z nejbohatších žen světa musí být přece naprostá paráda. Vždycky však přichází nějaké “ale”. Něco, co tyto ženy musely udělat, aby se k tomu, co dnes mají, vůbec dostaly. Nejen udělat, ale i překonat, naučit se, nebo překousnout. Za každým úspěchem a bohatstvím stojí velká dávka dřiny, odříkání, nebo zajímavý osud.

Někteří lidé se berou z lásky, existuje však malé procento těch, kteří se vezmou ze zcela jiných důvodů, a to, aby získali, co chtějí - postavení, majetek a možná i závist těch, jež na to nedosáhli.

Svatba

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Být nevěstou v bílých šatech je snem každé malé holky. Možná i proto je pohádka O Popelce tak moc populární. A stejně jako Popelka, tak i většina žen, o kterých tady bude řeč, přišla do manželství takžka bez peněz. Všechny však bohaté buďto odešly nebo se alespoň movitými staly. A't už šťastnou nebo nešťastnou náhodou, nebo prostě jen shodou náhod.

A nemusíte chodit daleko

Jedním z příběhů, které zkrátka nevymyslíš, je příběh Ivany Trump, bývalé manželky bývalého prezidenta Spojených států amerických.

Otevřít v galerii (3)
Ivana Trump se svým manželem Donaldem
Ivana Trump se svým manželem DonaldemZdroj: Profimedia

Ivana, rozená Zelníčková, je Češka jako poleno. Narodila se v bývalém Československu, a to 20. února 1949, Miloši Zelníčkovi a Marii Zelníčkové, roz. Francové v tehdejším Gottwaldově, dnešním Zlíně. Její otec byl elektrotechnik a její matka pracovala jako telefonní operátorka. Od útlého věku jí otec pomáhal rozvíjet talent pro lyžování. Po rozvoji lyžařských dovedností nastoupila do juniorského národního lyžařského týmu. V roce 1972 byla údajně vybrána jako náhradnice do československého olympijského týmu, díky čemuž jí bylo dovoleno cestovat i mimo komunistický východní blok. Navštěvovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde v roce 1972 získala magisterský titul z tělesné výchovy.

O Ivaně je známé, že do Rakouska, kam emigrovala, přejela hranice přímo na lyžích během jednoho ze závodů. Legedární hláška, která se během mezinárodního závodu ozvala, byla:

„Ano, ano, a na startu se objevuje Ivana Zelníčková. Vkládáme do ní všechny naděje, určitě přiveze medaili. Ale kam to jede, Ivano, minula jsi branku...“

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Už jen pamětníci si dnes vybaví rozhlasový (a rychle „ustřižený“) záznam aféry ze sedmdesátých let, kdy jistá krásná lyžařka minula branku na závodech nikoli omylem, ale schválně, a rovnou na lyžích emigrovala do Rakouska, kde se ve velice krátké době provdala za lyžařského kolegu Alfreda Winklmeiera. To, že šlo o sňatek zcela účelový, pouze s cílem získat rakouské občanství, tím se Ivana nikdy netajila. Po 2 letech se pár rozešel a život začal Ivaně udávat zcela jiný směr.

V roce 1977 se provdala, již podruhé, za amerického podnikatele Donalda Trumpa. Rozvedli se v roce 1992. Komunistická Státní bezpečnost vedla na Ivanu Trumpovou od dubna 1978 sledovací svazek IVANA. Shromažďovala v něm informace jak o ní, tak o jejím manželovi Donaldu Trumpovi.

Umět se nejen vdát, ale hlavně rozvést

To se Ivaně teda povedlo. Po svatbě s Trumpem se Ivana stala designérkou interiérů jeho impéria, navrhovala vnitřky mrakodrapů, hotelů i kasín.

V roce 1990 byla Ivana Trump zvolena hoteliérkou roku. Rozjela k tomu i vlastní firmy na prodej vůní, kosmetiky a doplňků. No a pohádkové bohatství nakonec rozšířila i díky rozvodu, který přišel v roce 1992. Přilepšila si tehdy o zhruba 25 milionů dolarů.

Dobře se vdát se povedlo také Anně Nicole Smith, vlastním jménem Vicki Lynn Marshall, která byla ne příliš úspěšnou americkou filmovou herečkou, modelkou (Playmate) a “celebritou”, kterou nejvíce proslavil sňatek s miliardářem J. Howardem Marshallem, jenž zemřel čtrnáct měsíců po svatbě ve věku devadesáti let. Od té chvíle vedla vleklé soudní spory o majetek s nevlastními dětmi. Nakonec však zdědila jmění ve výši 475 miliónů dollarů.

Otevřít v galerii (3)
Anna Nicole Smith
Anna Nicole SmithZdroj: Profimedia

Dne 8. února 2007 ji našli v hotelovém pokoji v bezvědomí, nepodařilo se ji přivést k životu. Nad tím, jak zemřela, se vznášela řada otazníků. Nakonec se zjistilo, že zemřela na předávkování léky. Veškerý její majetek byl odkázán její dceři Dannielynn, která se tak téměř přes noc stala jedním z nejbohatších dětí Ameriky.

Když Amy Irving začala chodit se Stevenem Spielbergem v roce 1976, byla tehdy pouze bezvýznamnou začínající herečkou v Hollywoodu. Po čtyřech letech ho podvedla s hereckým kolegou Willie Nelsonem, s nímž spolupracovala na filmu Zimolezová růže. Přibližně ve stejnou dobu, kdy začala její kariéra utichat, znovu obnovila svůj vztah se Spielbergem a nakonec se za něj provdala v roce 1985. Jejich manželství však skončilo o čtyři krátké roky později. Navzdory tomu, že Spielberg sepsal předmanželskou smlouvu, Amy se podařilo dosáhnout rozvodového vyrovnání ve výši 100 milionů dolarů.

Miliónová “drogová” romance

Láska založená výhradně na drogách byla tou, kterou prožívala Courtney Love s Kurtem Cobainem. Začala v roce 1989 a po několika krátkých měsících, kdy se znali, se pár rozhodl pro uzavření manželského slibu. Údajně to byla právě Courtney, kdo seznámil Kurta s nějvětším démonem, který se mu také stal osudným. Heroinem. I když se prý několikrát snažil své závislosti zbavit, byly tyto pokusy marné a nakonec se zpěvák a frontman kapely Nirvana v roce 1994 předávkoval.

Otevřít v galerii (3)
Courtney Love
Courtney LoveZdroj: Profimedia

Jeho ovdovělá manželka pak zdědila veškerý jeho majetek, který se v té době vyšplhal na bezmála 100 miliónů dollarů.

Když se daří, tak se daří

I tak by se dala nazvat “láska” amerického herce Mela Gibsona a ruské zpěvačky a klavíristky Oksany Grigorievy. Vzali se krátce po seznámení a nedlouho poté se jim narodila dcera. Svazek však vzal rychle za své a byl opředený mnoha skandály. Herec měl zpěvačku údajně napadnout a ta na něj podala trestní oznámení v roce 2010 za způsobený otřes mozku. Začaly soudní tahanice a praní špinavého prádla na veřejnosti, během kterého se Grigorievě podařilo dosáhnout výživného ve výši 250 000 $ měsíčně pro jejich dítě. Pohoršila si tak o 500 000 $, které původně požadovala.

„Každý, kdo si prošel tím, čím jsem si prošla já, nesmí ztratit naději, že všechno nakonec dopadne dobře. Je to totiž jediný způsob, jak se z toho nezbláznit. Člověk se musí dívat dopředu. Poučit se z minulosti a svou chybu již více neopakovat,”

nechala se slyšet Grigorieva v The Howard Stern Show.

Pořádek dělá přátele. Peníze pak manželské svazky

Ani Ivana Gottová, rozená Macháčková, se nevdala špatně. Vzala si přece našeho několikanásobného slavíka Karla Gotta.

Ivana Gottová pochází z Opavy, kde také vystudovala střední zdravotnickou školu. Po studiu odjela do USA, kde tři roky pracovala jako au pair. Potom se vrátila do Česka a získala job coby osobní asistentka zahraničních herců, kteří v Česku natáčeli filmy. Pracovala také jako produkční Divadla Broadway. Díky své profesi a kruhům, kde se pohybovala, se seznámila právě s Karlem. V roce 2006 se jim narodila první dcera Charlotte Ella. Dne 7. ledna 2008 v Las Vegas se za Karla Gotta vdala a 28. května 2008 se jim narodila jejich druhá dcera Nelly Sofie. Od roku 2016 byla součástí managementu svého manžela Karla Gotta.

"Nemůžete mít ženám za zlé, že se chtějí mít dobře, a že si za své budoucí chotě volí ty, jež jim to splní. Ať je totiž amancipace žen jakkoliv na vzestupu, uvnitř sebe každá žena ví, že muž má být tím, kdo se o ni a následně i o rodinu plně postará,"

řekla pro LP-Life.cz Milada Musilová z Poradny pro Manželství, rodinu a mezilidské vztahy.

Největší peníze však v showbyznyse nečekejte

Pokud chcete vědět, kdo je skutečně nejbohatší Češkou, pak musíme mimo prkna, která znamenají svět. A to rovnou na železniční koleje! Jitka Cechlová Komárková byla v roce 2020 zvolena nejbohatší Češkou s jměním 5,8 miliardy korun. Což na světové úrovni představuje 45. místo. Spolumajitelka a manželka minoritního akcionáře firmy Bonatrans, Aleše Cechela, jejichž firma patří mezi přední výrobce železničních soukolí.

Manželé si díky předchozím ziskům Bonatransu loni na jaře vyplatili příjemnou dividendu ve výši 370 milionů korun, budoucnost jejich působení ve společnosti je však stále nejistá – Komárková dlouhá léta řeší spor se svým otcem Karlem Komárkem, který tvrdí, že ho o společnost připravila.

V roce 2018 lichtenštejnský nejvyšší soud rozhodl, že se majetkové poměry v Bonatransu mají vrátit do stavu před rokem 2010.

Druhou nejbohatší Češkou pro rok 2020 je pak Hana Písaříková, která vlastní poloviční podíl v největším českém výrobci alternativních energií Bohemia Energy. Druhá polovina pak spadá na jejího manžela Jiřího, který je zároveň i tváří firmy, jelikož se Hana veřejného zájmu zcela straní.

Celkové jmění manželů v roce 2020 vyšplhalo na 7,3 miliardy korun, a Haně Písaříkové z něj tedy náleží rovných 3,65 milardy. Manžele vedle jejich tří dětí a společného byznysu spojuje také obhospodařování jezdeckého areálu Horse Park Kamenný dvůr, který před dvěma lety získali od rodiny miliardáře Tomáše Krska.

A pokud bychom měli mluvit o roku 2021, kdy je podle časopisu Forbes stále jako nejbohatší Čech vedený zesnulý Petr Kellner, je třeba zmínit i jeho manželku Renátu Kellnerovou. Kellnerův majetek je odhadován na 382 miliard korun, čímž se jeho žena stala majitelkou 83,57 procenta akcií O2 a 29,94 procenta akcií Monety. 

Renátě Kellnerové je třiapadesát let a příliš informací o ní známo není. V roce 1993 se stala členkou představenstva PPF a spravovala a nadále spravuje rodinný majetek. Věnovala se především charitativním projektům.

V roce 2002 spoluzaložila nadaci Educa, jež poskytovala stipendia studentům gymnázia Open Gate v Babicích. V roce 2011 sloučila nadaci Educa a The Kellner Family Foundation a nadále podporuje studenty.

Za peníze si štěstí nekoupíš?!

To není zas tak jednoznačné. Ze studií vyplývá, že lidé, kteří nemusí řešit finance a žít takříkajíc z ruky do pusy jsou zkrátka spokojenější. 

"Lidé s vyššími příjmy jsou skutečně spokojenější, ale ani peníze nejsou synonymem absolutního štěstí,"

řekla pro LP-Life.cz Dana Hamplová ze Sociologického ústavu AV ČR. 

S penězi pak podle ní souvisí hlavně míra vlastního úspěchu, kdy má člověk pocit, že něco dokázal. O to víc, když se to povedlo jen jemu a ne všem kolem. 

"Pokud se budeme bavit o vztazích, ukázalo se, že míra fyzické přitažlivosti u mužů je skutečně spojená s úspěchem a tím, kolik takový muž vydělává. Charisma muže pro ženu roste s jeho společenským statutem,"

dodává Dana Hamplová. 

Závěr: To, že se mužům z krásných žen vždy podlamovala kolena, je jedna velká pravda. A tak se nikdo nemůže divit, že ženy získávají, zatímco muži na tom ne vždy jsou podobně.

Zdroje: forbes.cz, fdb.cz, etonline.com, blesk.cz, idnes.cz, csfd.cz, dotyk.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze