Top hledané
Výsledky (0)
Podmínky cestování se mění opět ze dne na den. Pojištění na Covid-19 by vám mohlo případné komplikace zjednodušit

Nejezděte do zahraničí bez covidového pojištění. Cestovky jej nenabízejí a mohlo by vás to přijít draho

Kristina Vacková
05. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Cestování zejména po Evropě je snazší s covidovým pasem

Cestovní pojištění je pro mnohé z nás podvědomě spojeno s dobou dávno minulou, kdy jsme vyráželi někam na dovolenou a naši rodiče nás nutili se pojistit. Když jsme si rozhodovali o všem sami, pojištění většina z nás ignorovala, protože ho nepovařovala za nutnost. S dobou pandemie však dostalo zase nový smysl, proto je dobré si shrnout, co můžeme dělat, pokud máte pojištění a cestovní kancelář zájezd zruší, pokud onemocníte covidem v zahraničí anebo se na vlastní riziko vydáte do země, kam není doporučeno cestovat.

Cestování je nově doporučeno s covidovými pasy. Měly by jej - alespoň po EU - usnadnit

Zdroje: MZV ČR, TV Nova, eXpres, Týden.cz, cestovní kanceláře

Podmínky pro cestování se v souvislosti s šířením delta mutace opět pomalu mění, z toho některé právě ode dneška, a opatření se znovu utahují, a to jen pár týdnů poté, co byla rozvolněna. 

Důrazně nedoporučujeme!

Jen co jsme si pár dní užívali nabytou svobodu cestování, po pár detekovaných případech nových mutací viru minulý týden vláda opět rozhodla o zpřísnění podmínek, týkajících se hlavně cestování. Do některých zemí cestovat zakázala úplně, poté, co právničtí experti poznamenali, že zákaz není možný, byl zákaz změněn na „důrazné nedoporučení“. Na to reagovaly cestovní kanceláře tak, jak reagovat musely – do „černých“ či rizikových zemí na black listu zrušily lety, aby své rozhodnutí také později upravily.

Otevřít v galerii (5)
To, co bylo donedávna samozřejmostí, je nyní luxusem, o němž sníme
To, co bylo donedávna samozřejmostí, je nyní luxusem, o němž snímeZdroj: Pixabay

Rozčarování u lidí i cestovních kanceláří

Mnoho lidí dovolenou v zahraničí vzdává, jsou zmateni a nevědí, co je může potkat. Nejvíce postižení se cítí ti, kdo měli v úmyslu cestovat do některé z černých zemí, protože by poté museli strávit několik dní v karanténě, samoizolaci a samozřejmě testům.

„Chtěly jsme jet s kamarádkou do Tuniska, protože tam jezdíme pravidelně. Teď ale nevíme, co budeme dělat, protože nás nebaví neustále změny,“

stěžuje si dvaačtyřicetiletá Jaroslava z Prahy.

„Máme v této zemi hodně kamarádů a od nich víme, že situace tak hrozná není, naopak oni sami trpí nedostatkem turistů.“

Nejžádanější jsou last-minute zájezdy

Cestovní kanceláře už se rovněž cítí poněkud v koncích, jelikož musejí na každou změnu pružně reagovat. I v souvislosti s tím zaznamenávají hlavně zájem o zájezdy last-minute. U těch totiž klienti věří, že se podmínky za tak krátkou dobu příliš nezmění, alespoň ne natolik, že by byl jejich zájezd zcela zrušen nebo radikálně změněn v podobě cílové destinace či podmínek uskutečnění.  

Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 1
Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 1, Praha 1

Tunisko – nebojte se zeptat

„Nikdo s námi připravované řešení, pokud jde o Tunisko nekonzultoval, ani naše iniciativa ve formě návrhů nebyla zohledněna, a my teď musíme vymýšlet alternativní řešení,“

postěžovala si pro deník Extra Ilona Topolová, tisková mluvčí kanceláře Blue Style a dodává. 

„Stávající lety jsme do destinace Tunisko pevnina i na ostrov Djerba do 5. července zrušit nemohli, jelikož samotné ochranné opatření nabývá účinnosti 5. července 2021.”

Právě cestovní kancelář Blue Style bude klientům nabízet změnu destinace či vrácení peněz bez storno poplatku. CK Fischer a Exim Tours nabídli klientům, jež měli již zájezd zakoupený, alternativní dovolenou v Bulharsku.

„Pokud lidé nebudou o tuto změnu stát, vrátíme jim peníze,“

uvedl pro LP-Life tiskový mluvčí CK Exim Tour Petr Kostka.

Jak uvedla ČTK, mnozí Češi, kteří chtěli odletět na zahraniční dovolenou nyní zvažují odcestování z některého z okolních států, kde tyto resktrikce neplatí.

Týden.cz uvedl, že cestovní kancelář Blue Style bude u klientů zjišťovat zájem o cesty do Tuniska a pokud budou čeští klienti i přes nedoporučení do této destinace létat, je schopna na tuto poptávku reagovat. 

Otevřít v galerii (5)
Covidový pas cestování zjednodušuje, ale neumožňuje jej bezvýhradně
Covidový pas cestování zjednodušuje, ale neumožňuje jej bezvýhradněZdroj: Profimedia

Pojištění se vyplatí

Všechny tyto nenadálé a velmi rychlé změny způsobují nekomfort nejen cestovních kanceláří, ale i samotných lidí, kteří již zájezdy zakoupili, nebo je do nějaké z těchto destinací plánovali. Nejvíce se situace dotkla Tuniska, které je atraktivní a blízkou dovolenkovou destinací, ode dneška zařazenou na list zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem.

Cestovní kanceláře nebyly na nenadálý zákaz – důrazné nedoporučení připraveny.

A právě proto přichází na řadu cestovní pojištění.

Ministerstvo zahraničí i cestovní kanceláře varují před cestami bez kovidového pojištění. V případě, že byste v zahraničí, v nějaké exotické destinaci, onemocněli, mohly by vás tento nechtěný pobyt přijít na pěkné peníze. 

Covid-19 pojištění na míru

Záleží samozřejmě na tom, kam jedete.

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m, Praha 1

Pokud cestujete do země označené zeleně nebo světle oranžově, tedy jen s nízkým rizikem covidu, vztahuje se na ni klasické cestovní pojištění. Pokud ale cestujete do země červené nebo tmavě červené, už je potřeba zvolit pojišťovnu, která v pojistce s covidovým rizikem počítá. Výše plnění je potom pojišťovnu od pojišťovny různé, ač jsou srovnatelné.

Tiskový mluvčí kooperativa, Milan Káňa říká, že Kooperativa hradí 80 % všech těchto náklad, na stravu, na ubytování a na cestu zpět.

„Na základě předložení výdajových dokladů uhradíme náklady na ubytování do výše až 30.000 korun,“

řekla pro TV Nova Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa. 

„Limit nákladů je 15.000 pro ubytování a 15 tisíc korun pro cestu do České republiky,"

tvrdí Marie Petrovová, tisková mluvčí pojišťovny Allianz.

„Pokud cestujete do země, do které Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje z důvodů Covid-19 cestovat, nebo doporučuje cestu odložit, nabízíme my variantu pojištění Excelent, která kryje léčebné výlohy na Covid-19 částkou 25 milionů korun,“

říká obchodní zástupkyně pojišťovny Axa, Ema Davidová.

„Do ostatních zemí nabízíme jiné varianty, ale pojištění Excelent má nejvyšší limity krytí a latí všude ve světě.“

U pojišťovny Axa platí i to, že pokud se nacházíte v zemi, kde jsou komplikace s Covid-19 kryty a máte sjednané odpovídající pojištění, hrazeny jsou náklady na ubytování a stravu v rámci nařízené preventivní karantény, náklady pro návrat domů. V případech spojených s preventivní karanténou má klient sjednanou spoluúčast ve výši 20 % z limitu pojistného plnění.

Otevřít v galerii (5)
Cestovní pojištění Covid-19 nabízejí všechny pojišťovny
Cestovní pojištění Covid-19 nabízejí všechny pojišťovnyZdroj: Pixabay

Rodina může ušetřit statisíce

Kovidové pojištění na týden vyjde čtyřčlennou rodinu zhruba na 2.000 korun. Ušetřit tak ale může desetitisíce. Karanténa například ve Spojených arabských emirátech totiž každá den stojí zhruba 4500 korun a nová letenka na 15 tisíc, celkem tedy 60.000 na osobu.

Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří v TV Nova doporučil, aby se lidé pojistili, protože pak jsou případné komplikace starostí té které pojišťovny. 

„Repatriace už neprobíhají, skončily v dubnu loňského roku,“

uvedla pro TV Nova Eva Davidová, tisková mluvčí Ministestva zahraničních věcí.

„A nyní je tedy v režii jednotlivých turistů, aby si zjistili podmínky.“

Otevřít v galerii (5)
Na cestovním pojištění bychom v době pandemie neměli šetřit
Na cestovním pojištění bychom v době pandemie neměli šetřitZdroj: Pixabay

Nesnažte se ušetřit na pojištění, nevyplatí se to

Všechny pojišťovny nabízejí různé varianty covidových pojistek při cestování do zahraničí. Stačí jen zvolit zemi, kam jedete, počet osob a typ pojištění, o který máte zájem. Cestovní kanceláře v ceně zájezdu připojištění na covid již běžně neprodávají, i když jej svým klientům doporučují přikoupit. Cena pojištění se pohybuje zhruba v 5 % ceny zájezdu.

Pokud ale budete cestovat kamkoli za hranice, je určitě lepší sjednat si pojištění přímo pro konkrétní destinaci a konkrétní situaci. Rovněž je dobré zjistit si číslo asistenční služby vaší pojišťovny, kam byste se mohli v případě komplikací obrátit. 

Otevřít v galerii (5)
Zdroj: LP-Life

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze