Nejezděte do zahraničí bez covidového pojištění. Cestovky jej nenabízejí a mohlo by vás to přijít draho

Podmínky cestování se mění opět ze dne na den. Pojištění na Covid-19 by vám mohlo případné komplikace zjednodušit
05. července 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Cestovní pojištění je pro mnohé z nás podvědomě spojeno s dobou dávno minulou, kdy jsme vyráželi někam na dovolenou a naši rodiče nás nutili se pojistit. Když jsme si rozhodovali o všem sami, pojištění většina z nás ignorovala, protože ho nepovařovala za nutnost. S dobou pandemie však dostalo zase nový smysl, proto je dobré si shrnout, co můžeme dělat, pokud máte pojištění a cestovní kancelář zájezd zruší, pokud onemocníte covidem v zahraničí anebo se na vlastní riziko vydáte do země, kam není doporučeno cestovat.

Cestování zejména po Evropě je snazší s covidovým pasem

Zdroje: MZV ČR, TV Nova, eXpres, Týden.cz, cestovní kanceláře

Podmínky pro cestování se v souvislosti s šířením delta mutace opět pomalu mění, z toho některé právě ode dneška, a opatření se znovu utahují, a to jen pár týdnů poté, co byla rozvolněna. 

Důrazně nedoporučujeme!

Jen co jsme si pár dní užívali nabytou svobodu cestování, po pár detekovaných případech nových mutací viru minulý týden vláda opět rozhodla o zpřísnění podmínek, týkajících se hlavně cestování. Do některých zemí cestovat zakázala úplně, poté, co právničtí experti poznamenali, že zákaz není možný, byl zákaz změněn na „důrazné nedoporučení“. Na to reagovaly cestovní kanceláře tak, jak reagovat musely – do „černých“ či rizikových zemí na black listu zrušily lety, aby své rozhodnutí také později upravily.

To, co bylo donedávna samozřejmostí, je nyní luxusem, o němž sníme
To, co bylo donedávna samozřejmostí, je nyní luxusem, o němž sníme • Zdroj: Pixabay

Rozčarování u lidí i cestovních kanceláří

Mnoho lidí dovolenou v zahraničí vzdává, jsou zmateni a nevědí, co je může potkat. Nejvíce postižení se cítí ti, kdo měli v úmyslu cestovat do některé z černých zemí, protože by poté museli strávit několik dní v karanténě, samoizolaci a samozřejmě testům.

„Chtěly jsme jet s kamarádkou do Tuniska, protože tam jezdíme pravidelně. Teď ale nevíme, co budeme dělat, protože nás nebaví neustále změny,“

stěžuje si dvaačtyřicetiletá Jaroslava z Prahy.

„Máme v této zemi hodně kamarádů a od nich víme, že situace tak hrozná není, naopak oni sami trpí nedostatkem turistů.“

Nejžádanější jsou last-minute zájezdy

Cestovní kanceláře už se rovněž cítí poněkud v koncích, jelikož musejí na každou změnu pružně reagovat. I v souvislosti s tím zaznamenávají hlavně zájem o zájezdy last-minute. U těch totiž klienti věří, že se podmínky za tak krátkou dobu příliš nezmění, alespoň ne natolik, že by byl jejich zájezd zcela zrušen nebo radikálně změněn v podobě cílové destinace či podmínek uskutečnění.  

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m, Praha 1

Tunisko – nebojte se zeptat

„Nikdo s námi připravované řešení, pokud jde o Tunisko nekonzultoval, ani naše iniciativa ve formě návrhů nebyla zohledněna, a my teď musíme vymýšlet alternativní řešení,“

postěžovala si pro deník Extra Ilona Topolová, tisková mluvčí kanceláře Blue Style a dodává. 

„Stávající lety jsme do destinace Tunisko pevnina i na ostrov Djerba do 5. července zrušit nemohli, jelikož samotné ochranné opatření nabývá účinnosti 5. července 2021.”

Právě cestovní kancelář Blue Style bude klientům nabízet změnu destinace či vrácení peněz bez storno poplatku. CK Fischer a Exim Tours nabídli klientům, jež měli již zájezd zakoupený, alternativní dovolenou v Bulharsku.

„Pokud lidé nebudou o tuto změnu stát, vrátíme jim peníze,“

uvedl pro LP-Life tiskový mluvčí CK Exim Tour Petr Kostka.

Jak uvedla ČTK, mnozí Češi, kteří chtěli odletět na zahraniční dovolenou nyní zvažují odcestování z některého z okolních států, kde tyto resktrikce neplatí.

Týden.cz uvedl, že cestovní kancelář Blue Style bude u klientů zjišťovat zájem o cesty do Tuniska a pokud budou čeští klienti i přes nedoporučení do této destinace létat, je schopna na tuto poptávku reagovat. 

Covidový pas cestování zjednodušuje, ale neumožňuje jej bezvýhradně
Covidový pas cestování zjednodušuje, ale neumožňuje jej bezvýhradně • Zdroj: Profimedia

Pojištění se vyplatí

Všechny tyto nenadálé a velmi rychlé změny způsobují nekomfort nejen cestovních kanceláří, ale i samotných lidí, kteří již zájezdy zakoupili, nebo je do nějaké z těchto destinací plánovali. Nejvíce se situace dotkla Tuniska, které je atraktivní a blízkou dovolenkovou destinací, ode dneška zařazenou na list zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem.

Cestovní kanceláře nebyly na nenadálý zákaz – důrazné nedoporučení připraveny.

A právě proto přichází na řadu cestovní pojištění.

Ministerstvo zahraničí i cestovní kanceláře varují před cestami bez kovidového pojištění. V případě, že byste v zahraničí, v nějaké exotické destinaci, onemocněli, mohly by vás tento nechtěný pobyt přijít na pěkné peníze. 

Covid-19 pojištění na míru

Záleží samozřejmě na tom, kam jedete.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Pokud cestujete do země označené zeleně nebo světle oranžově, tedy jen s nízkým rizikem covidu, vztahuje se na ni klasické cestovní pojištění. Pokud ale cestujete do země červené nebo tmavě červené, už je potřeba zvolit pojišťovnu, která v pojistce s covidovým rizikem počítá. Výše plnění je potom pojišťovnu od pojišťovny různé, ač jsou srovnatelné.

Tiskový mluvčí kooperativa, Milan Káňa říká, že Kooperativa hradí 80 % všech těchto náklad, na stravu, na ubytování a na cestu zpět.

„Na základě předložení výdajových dokladů uhradíme náklady na ubytování do výše až 30.000 korun,“

řekla pro TV Nova Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa. 

„Limit nákladů je 15.000 pro ubytování a 15 tisíc korun pro cestu do České republiky,"

tvrdí Marie Petrovová, tisková mluvčí pojišťovny Allianz.

„Pokud cestujete do země, do které Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje z důvodů Covid-19 cestovat, nebo doporučuje cestu odložit, nabízíme my variantu pojištění Excelent, která kryje léčebné výlohy na Covid-19 částkou 25 milionů korun,“

říká obchodní zástupkyně pojišťovny Axa, Ema Davidová.

„Do ostatních zemí nabízíme jiné varianty, ale pojištění Excelent má nejvyšší limity krytí a latí všude ve světě.“

U pojišťovny Axa platí i to, že pokud se nacházíte v zemi, kde jsou komplikace s Covid-19 kryty a máte sjednané odpovídající pojištění, hrazeny jsou náklady na ubytování a stravu v rámci nařízené preventivní karantény, náklady pro návrat domů. V případech spojených s preventivní karanténou má klient sjednanou spoluúčast ve výši 20 % z limitu pojistného plnění.

Cestovní pojištění Covid-19 nabízejí všechny pojišťovny
Cestovní pojištění Covid-19 nabízejí všechny pojišťovny • Zdroj: Pixabay

Rodina může ušetřit statisíce

Kovidové pojištění na týden vyjde čtyřčlennou rodinu zhruba na 2.000 korun. Ušetřit tak ale může desetitisíce. Karanténa například ve Spojených arabských emirátech totiž každá den stojí zhruba 4500 korun a nová letenka na 15 tisíc, celkem tedy 60.000 na osobu.

Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří v TV Nova doporučil, aby se lidé pojistili, protože pak jsou případné komplikace starostí té které pojišťovny. 

„Repatriace už neprobíhají, skončily v dubnu loňského roku,“

uvedla pro TV Nova Eva Davidová, tisková mluvčí Ministestva zahraničních věcí.

„A nyní je tedy v režii jednotlivých turistů, aby si zjistili podmínky.“

Na cestovním pojištění bychom v době pandemie neměli šetřit
Na cestovním pojištění bychom v době pandemie neměli šetřit • Zdroj: Pixabay

Nesnažte se ušetřit na pojištění, nevyplatí se to

Všechny pojišťovny nabízejí různé varianty covidových pojistek při cestování do zahraničí. Stačí jen zvolit zemi, kam jedete, počet osob a typ pojištění, o který máte zájem. Cestovní kanceláře v ceně zájezdu připojištění na covid již běžně neprodávají, i když jej svým klientům doporučují přikoupit. Cena pojištění se pohybuje zhruba v 5 % ceny zájezdu.

Pokud ale budete cestovat kamkoli za hranice, je určitě lepší sjednat si pojištění přímo pro konkrétní destinaci a konkrétní situaci. Rovněž je dobré zjistit si číslo asistenční služby vaší pojišťovny, kam byste se mohli v případě komplikací obrátit. 

Zdroj: LP-Life

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (1)

Cestování je nově doporučeno s covidovými pasy. Měly by jej - alespoň po EU - usnadnit
View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks