Top hledané
Výsledky (0)
Láká vás ponurá atmosféra severských zemí?

Nejnapínavější detektivky a nejděsivější thrillery: Tyhle knihy by vás neměly minout

Barbora Mikešová
22. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jo Nesbø

Přijde vám, že vám během loňského roku spousta věcí utekla? Abychom vás alespoň mírně zbavili obav, zabrousili jsme do knižních vod a přinášíme menší přehled detektivek a thrillerů z roku 2020, které bezesporu stojí za přečtení.

Jo Nesbø: Království

V průběhu minulého roku taktéž vyšel další tajemný, drsný a temný titul norského celosvětově oblíbeného spisovatele Jo Nesbø. Autorovo jméno mají mnozí pevně spjaté se sérií Harry Hole.

V roce 2020 se čtenáři dočkali jeho nového románu Království, který vypráví příběh zapadlé vsi v norských horách. Právě tam se totiž spolu se svými problémy vrací rodák Carl Opgard, který spoléhá na pomoc svého bratra.  Otázkou však zůstává, co všechno Carl zatajil, a co všechno jeho bratr ještě snese.

Robert Bryndza: Mlha nad Shadow Sands

V předešlém roce se čtenáři oblíbeného britského spisovatele Roberta Bryndzy, který dlouhodobě žije na Slovensku, dočkali pokračování série o Kate Marshallové s názvem Mlha nad Shadow Sands. V autorově nové knize hlavní hrdinka spolu se svým asistentem vyšetřuje další případ, ve kterém se dostává na kloub zmizení mladých lidí. Zmizení, které pravděpodobně souvisí s hustou anglickou mlhou právě nad Shadow Sands.

Robert Bryndza si během předešlých let získal mnoho českých i slovenských čtenářů. Ti propadli jeho sérii inspektorky Eriky Fosterové čítajících celkem šest dílů. Pokud tedy rádi zabrousíte k detektivům a k tajemnu, autorova tvorba je téměř sázkou na jistotu.

Otevřít v galerii (3)
Žena na lenošce u knihovny
Žena na lenošce u knihovnyZdroj: Pixabay.com/Pexels
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Lisa Regan: Mizející dívky

Od britského spisovatele se přesuneme k americké spisovatelce Lise Regan. Loni se milovníci napětí dočkali světového bestselleru Mizející dívky. Knihu mnozí čtenáři srovnávají právě s tituly zmiňovaného Roberta Bryndzy.

V Mizejících dívkách sledujeme napínavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Příběh, ve kterém všichni obyvatelé malého ospalého městečka Denton hledají sedmnáctiletou Isabelle, po níž se začínají objevovat další a další ztracené dívky. 

Shari Lapena: Jeden z nás

Nadšení čtenáři psychothrillerů se také v roce 2020 dočkali dalšího celosvětového bestselleru kanadské spisovatelky Shari Lapena. Ta v českých vodách není žádným nováčkem, nýbrž velmi oblíbenou a ostřílenou stálicí. Je autorkou titulů Manželé odvedle, Někdo cizí v domě či Nevítaného hosta. V roce 2020 se spisovatelčini nadšenci dočkali novinky s názvem Jeden z nás.

Příběh vás zavede do sousedství, kde se zná snad každý s každým, a které je až neobvykle vstřícné a milé. Jednoho dne však komunitu rozruší dopis u jednoho z domů. V něm je psáno, že se k mnoha sousedům vloupal něčí syn. Ale kdo to je? A která tajemství mohl odhalit? Vše se zkomplikuje po nálezu místní mrtvé zeny. Kdo za její smrtí stojí? Mnoho otázek a pramálo odpovědí.

Otevřít v galerii (3)
Havran u okna
Havran u oknaZdroj: Pixabay.com/Portraitor

C. J. Tudor: Ti druzí

U napínavých knih zůstaneme a přesuneme se k britské spisovatelce C. J. Tudor. Ta obdobně, jako Shari Lapena, není mezi spisovateli žádnou novou tváří. Z autorčiny tvorby jste mohli například slyšet o thrillerech Jáma či Kříďák.

Loňská novinka je přímo neodložitelná a děsivá. Představte si, že se jako rodič vracíte z práce domů, uvíznete v zácpě za jakýmsi starým autem, ze kterého na vás vykoukne známá dívčí tvář. Tvář, na které zahlédnete, jak vyslovuje „tati“. Vaše pětiletá dcera. Dítě, jež už nikdy nespatříte. Jenže pak je tu ještě jakási Fran s Alicí, které jsou mnoho dní na cestě. Utíkají. Utíkají před kýmsi, kdo zná pravdu a chce ublížit jedné z žen, Fran, která ví, co se stalo pětileté dceři Izzy.

Otevřít v galerii (3)
Žena s knihou u řeky
Žena s knihou u řekyZdroj: Pixabay.com/silviarita

Stina Jackson: Pustina

Pokud patříte mezi milovníky ponuré a temné atmosféry, rozhodně by vás neměla minout Pustina od švédské spisovatelky Stiny Jackson. V roce 2019 ve své knize Stříbrná cesta zavedla čtenáře na sever Švédska, kde beze stopy zmizela dospívající dívka.

V knize Pustina nás opět autorka vítá na švédském venkově, který však ne vždy znázorňuje jen a pouze líbivá stříbrná jezera, malebné červené domy a tajemné divoké lesy. Švédský venkov může být ještě drsnější než samotná příroda, a to zejména daleko od civilizace, která je rodištěm chudoby, prostituce i závisti. Závisti, která je protkaná nití zoufalství.

Rok 2020 byl co do detektivek i thrillerů velmi povedený a nemalou zásluhu na tom mají severští spisovatelé, kteří jsou v posledních letech stále vyhledávanějšími. Tak doufejme, že i letošní rok bude obdobně bohatý!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze