Top hledané
Výsledky (0)
Nejnazdobenější vánoční dům najdete v Chotovicích.

Nejnazdobenější vánoční dům v Česku: Září na něm 65 tisíc žárovek!

Karolína Lišková
28. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Sice nejsme v Americe, ale někteří Češi milují Vánoce natolik, že neváhají utratit tisíce korun za vánoční výzdobu. Jako už pověstný Václav Trunec z Chotovic u Litomyšle, který svůj dům „vyšperkovává“ už skoro dvacet let. Letos i přes koronavirovou pandemii hodlá na první adventní neděli opět rozzářit své obydlí a jeho okolí, a to 65 žárovičkami a LED diodami.

A stačilo jen vidět film Vánoční prázdniny, kde se rodina Griswoldových snaží nazdobit svůj dům tak, že se stane postrachem nejen sobě, ale i svým sousedům.

„Viděl jsem to v amerických filmech. Také jsem chtěl mít takhle nazdobený dům, tak jsem začal před devatenácti lety na 200 žárovkách a dneska jich mám 65 tisíc,“

řekl Václav Trunec, který je na své dílo náležitě pyšný.

Otevřít v galerii (3)
Vánočně nazdobený dům v Chotovicích u Litomyšle.
Vánočně nazdobený dům v Chotovicích u Litomyšle.Zdroj: LP-Life.cz

Ozdoben je celý dům a zahrada se zvoničkou, studní, altánem, stromky i betlémem. Výzdoba se skládá ze světelných řetězů, sítí, závěsů, rampouchů. Atmosféru doplňují znějící české koledy. Václav Trunec ale není trnem v oku žádným sousedům, kterým by necelé dva měsíce svítil denně do oken. Bydli na kopci sám se svou ženou.

110 let staré sáně

Na jeho pozemku ale nečekejte žádné soby ani Santa Clause. Drží se ryze tradičních českých symbolů. Hlavní dominantou bývají vždy krásné, více než sto let staré saně. Letos dokonce pořídil ještě jedny a jen na nich září tisíc žároviček.

„Najdete tu koně, jesličky, Betlém, Ježíška, jeleny... všechno, co vás napadne, ale všechno je to české,“

chlubí se a dodává, že saně a ostatní atrakce vždycky sežene někde na internetu, a protože už ho lidé znají, vždycky mu to rádi prodají, protože vědí, že skončí v dobrých rukách. Zásadně veškeré ozdoby kupuje od českých výrobců.

Otevřít v galerii (3)
Saně
SaněZdroj: LP-Life.cz

Šťastné děti

Většinou u jeho domu bývají nejšťastnější ti nejmenší, kteří zde v altánku píšou dopisy Ježíškovi, ale za ta léta už se na jeho výzdobu těší i dospělí, a to nejen z celé České republiky, ale z celého světa. Těm z Ameriky musí prý vždy vysvětlovat, proč zde nenajdou žádné americké symboly Vánoc.

Loni získal Trunec ocenění v podobě zápisu do Guinessovy knihy rekordů a také se dostal na seznam 35 nejkrásnějších vánočních míst z celého světa.  

„Na to, že jsem začínal jako atrakce pro místní, je tohle velký úspěch a moc si toho vážím,“

usmívá se majitel domu, jehož dům každoročně navštíví na 20 tisíc obdivovatelů a milovníků Vánoc.

Otevřít v galerii (3)
Altánek
AltánekZdroj: LP-Life.cz

Přípravy už od září

Nazdobit takový prostor není žádný med. Letos Trunec začínal už koncem září. Denně věnuje pokládání světel několik hodin. Letos se navíc obává, aby kvůli koronavirové pandemii nevznikly žádné problémy, proto prosí, aby se lidé neshlukovali, měli roušky a na místě pro ně bude připravena i dezinfekce.

Domek v Chotovicích bude svítit každý den až do Tří králů od pěti do deseti večer.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze