Top hledané
Výsledky (0)
Diety a snaha o dosažení ideální váhy jsou tématem, která stále rezonují společností. V dnešní době existuje nespočet různých dietních trendů a způsobů, jak zhubnout, a některé z nich mohou působit jako skutečně neuvěřitelné.

Nejšílenější diety, které opravdu někdo zkusil: pojídání vaty, pravidlo pěti kousnutí nebo konzumace dětské stravy

Barbora Štöklová
15. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ilustrační foto: Jste připraveni na exkurzi do světa nejšílenějších diet?

Pojďme se podívat na několik kontroverzních diet, které opravdu někteří odvážlivci vyzkoušeli. Od konzumace vaty, přes pravidlo pěti kousnutí až po návrat k dětské stravě. Napadlo vás někdy, že něco co se používá k čištění make-upu, může údajně čistit i tělesný tuk? Ne? Pár takových jedinců se mezi lidmi našlo a jedlo vatové tampony, aby se zbavili přebytečných kil. Recept na tuto bláznivou dietu zní: žvýkejte jeden talíř vatových kuliček namočených ve vaší oblíbené ovocné šťávě po dobu jednoho týdne, dokud se vaše tělo nezbaví všech základních živin.

Ideologie diety "pouze pět kousnutí", jak už její název sám vypovídá - z jídla si může vzít pouze pět soust. Katastrofa a hladovění, shodli se odborníci na výživu. Samozřejmě, že dieta bude fungovat, pokud přijímáte minimální množství kalorií, teď jen stojí za myšlenku, kdo by se dobrovolně do něčeho takového pouštěl.

Super očista

Tento dietní program zase funguje na bázi, že během 10 dní pijete pouze tekutiny. Jedná se o oblíbenou detoxikační dietu, kterou dodržuje mnoho celebrit. A věřím, že každý z vás o "detoxu" přinejmenším slyšel. Jedná se o skvělý marketingový koncept, ať už nejmenovaných fast food společností nebo instagramových influencerek. Odborníky na výživu je však několik let vyvracen. Detox, vyžaduje velké odhodlání a vůli, abyste se udrželi pouze na příjmu vody nebo různých ovocných a zeleninových šťáv. Jejím dodržováním údajně můžete za 10 dní zhubnout 20 kilogramů. Stojí to ale za to?

"Baby food" dieta

Otevřít v galerii (1)
Mít po dobu 10 dnů vařenou, pyré ze zeleniny bez soli nebo jiného koření může být opravdu těžký úkol. Co všechno jsme schopni udělat, abychom zhubli..
Mít po dobu 10 dnů vařenou, pyré ze zeleniny bez soli nebo jiného koření může být opravdu těžký úkol. Co všechno jsme schopni udělat, abychom zhubli..Zdroj: Freepik

Je také navrácení se do batolecích let, kdy veškerá vaše strava neobsahuje žádná dochucovadla a z 90 % ji tvoří zeleninová pyré. Může se to zdát jako snadná cesta, ale vydržet tento typ diety po delší dobu se mi zdá nemožné. Už při minimálním zapojení selského rozumu je jasné, že takovou stravou zhubnout prostě musíte, i kdybyste nechtěla. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli jednotvárnému jídelníčku, kdy raději budete hladovět, než byste si dala další přesnídávku s piškoty. Zastánci této diety tvrdí, že zdravé složení stravy očistí tělo a kašovitá konzistence zjednoduší trávení. Pomineme-li ale skutečnost, že vaše okolí zřejmě po několika dnech tohoto stravování začne zpochybňovat vaši svéprávnost.

Zhubnu, díky tasemnici

Chcete zhubnout a přitom se nehodláte omezovat v jídle? Stačí spolknout vajíčko tasemnice a střevní parazit už se o vaši štíhlou linii postará. Alespoň to tvrdí vyznavači tasemnicové diety. Žijí nadějí na to, že budou moci sníst jakékoli množství jakéhokoli jídla a tasemnice všechno zlikviduje. Skutečnost je však taková, že kromě toho, že riskují průjmy, zvracení i vážné poškození zdraví, není vůbec zaručeno, že se jim podaří něco zhubnout, protože zeštíhlující účinky tasemnice jsou velmi sporné. Navíc je značný problém se červa, který ve střevech může dosáhnout až devítimetrové délky, následně zbavit.

 Breatheriáni čerpají energii z vesmírné energie 

Občas se můžeme setkat s tím, že je možné žít tzv. ze vzduchu a sluneční energie. A bohužel se toho chytají i lidé, kteří touží zhubnout a často pak končí podvyživení a psychicky na kolenou. Breathariánku a detoxikační specialistku Audru Bear, která podle svých slov čas od času drží půst a živí se vesmírnou energií zhruba 97 dní v řadě. Dieta je založená na tom, že praktikující lidé věří, že dostatek energie mohou přijmout skrze vesmírnou energii, tzv. pránu. Nepotřebují jíst, pouze dodržovat pitný režim založený na vodě.

Pohled do historie

Historie hubnutí a držení diet sahá hluboko do minulosti a zahrnuje různé metody, přístupy a pohledy na tělesnou kondici a vzhled. Ve starověkém Egyptě byla krása a štíhlá postava ceněna, a existují záznamy o tom, že Egypťanky používaly různé prostředky a metody, včetně cvičení a nízkokalorických diet, aby udržely svou postavu. Ve starověkém Řecku byla také štíhlá postava považována za znak zdraví a krásy, a Hippokratés, otec moderní medicíny, zdůrazňoval důležitost stravy a cvičení pro udržení tělesného zdraví. V průběhu 19. století byly populární různé "zázračné" hubnoucí prostředky a diety. Lidé v té době věřili v různé divné nápady, jako například konzumaci acetonu nebo kyseliny sírové. Ve 20. století se objevily první nízkokalorické diety a metody na kontrolu hmotnosti. Jedna z nejznámějších je dieta Weight Watchers, založená v roce 1963 Jeanem Nidetch. V 70. letech byla populární také dieta Atkins, která zdůrazňovala omezení sacharidů. V 21. století existuje nespočet dietních trendů, včetně paleo diety, ketózy, veganství a mnoha dalších. Wellness a fitness průmysl se stává stále významnějším, a lidé jsou stále více zaměřeni na zdravý životní styl a kontrolu váhy. 

ZDROJ:

Scoopwhopp.com, Aktin.cz, Idnes.cz, DietCulture.com

 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze