Top hledané
Výsledky (0)
Antisemitismus ze světa nevymizel ani po druhé světové války.

I slavní Židé bojují s nenávistí: Johannson čelila drsným urážkám. Zuckerberg se raději prohlásil za ateistu

Denisa Zajíčková
12. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Herečka Scarlet Johannson má židovské předky

Ani holocaust ze světa antisemitismus nevymýtil. Spisovatel Jiří Padevět se nedávno v Českém rozhlase nechal slyšet, že když hledá člověk nepřítele, Žid je obvykle první na ráně. Kruté boje v Izraeli po útoku teroristů Hamás ukázali, jak může být i ve 21. století realita tvrdá. Kteří slavní Židé se museli vypořádat s nenávistí?

Historie židů je bohatá a fascinující. Tento starobylý národ má kořeny sahající tisíce let zpět a zahrnuje mnoho klíčových událostí, které ovlivnily nejen židovskou kulturu a náboženství, ale také celý svět. Od biblických příběhů až po moderní židovskou diasporu, tato historie je plná vzestupů a pádů, vytrvalosti a příběhů o lidství i krutém boji. Které známé osobnosti mají židovské předky?

Natalie Portman s izraelskými kořeny

Natalie Portman je jednou z nejuznávanějších hereček současnosti a její jméno je synonymem pro talent, eleganci a krásu. Narodila se 9. června 1981 v Jeruzalémě v Izraeli jako Neta-Lee Heršlag do židovské rodiny, jejíž kořeny sahají do mnoha zemí, včetně Izraele, Rakouska a Polska. Její matka Shelley byla americká žena v domácnosti a její otec Avner byl izraelský lékař specializující se na reprodukční medicínu. Její prarodiče z otcovy strany zemřeli ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau a její v rumunská prababička byla britskou špionkou během druhé světové války.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Nejvlivnější Žid Mark Zuckerberg

Sám sebe označuje za ateistu, ale rodiče dali Marku Zuckerbergovi do vínku židovský původ. Americký internetový podnikatel a spoluzakladatel Facebooku se od rou 2011 pravidelně umisťuje v žebříčku nejvlivnějších Židů, který sestavuje izraelský deník The Jerusalem Post.

Založit sociální síť, která změnila celý svět - vznik Facebooku. Spolu s několika spolubydlícími vytvořil Zuckerberg v únoru 2004 sociální síť s původním názvem "The Facebook." Cílem bylo umožnit studentům Harvardu komunikovat a sdílet informace online. O popularitu této platformy však byl zájem i na jiných univerzitách, což vedlo k jejímu rychlému rozšíření. Brzy se z ní stalo jedno z největších a nejvlivnějších sociálních médií na světě. Mark Zuckerberg vedl společnost během různých etap jejího vývoje a inovoval platformu tím, že zaváděl nové funkce a služby. Dnes ovládá tři zásadní komunikační platformy - Facebook, Instagram a WhatsApp.

Otevřít v galerii (1)
Mark Zuckerberg
Mark ZuckerbergZdroj: Profimedia

Scarlet Johannson několikrát za život uráželi antisemitisté

Židovský původ má také herečka Scarlet Johannson, kterou si diváci pomohou pamatovat například ze série Avengers. Její matka, Melanie Sloan, je židovského původu, a to jak po matce, tak po otci. Otec Scarlet, Karsten Johansson, má dánské a německé kořeny.

Není to tak dávno, co se vyjadřovala k antisemitismu, který je podle ní stále častější. Podle herečky je židovská komunita mnohdy terčem verbálních, ale i fyzických napadení - včetně ní samotné. V roce 2020 se přitom nebála přijmout roli v černé komedii Králíček Jojo v roli matky syna, kterého „zmasírovala“ propaganda a jeho nejlepším kamarádem je Adolf Hitler. Jeho matka přitom ukrývá ve sklepě Židovku. 

„Producenti byli v případě tohoto snímku opravdu stateční. Říkají jím vlastně, že je v pořádku se těmto věcem smát. Humor je v tomto případě skvělým nástrojem a má šanci doručit silné poselství. Pobavili jsme vás a získali vaši pozornost. Výborně. A teď sledujte, co vám chceme opravdu říct,“

vysvětluje herečka.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Génius a výstřední vědec Albert Einstein

Albert Einstein byl jedním z nejvýznamnějších vědců v historii. Narodil se do židovské rodiny a jeho matka mu vštěpovala lásku ke hře na housle. Jeho jméno je spojeno s teorií relativity, která změnila chápání vesmíru. Narodil se 14. března 1879 ve městě Ulm v Německu a s nástupem nacistického režimu v Německu v roce 1933 byl Einsteinův život ohrožen kvůli jeho židovskému původu a politickým názorům. Emigroval do USA, kde přijal místo na Princetonské univerzitě.

Jeho život a práce zanechaly trvalý vliv na fyziku a globální kulturu. V roce 1921 obdržel Einstein Nobelovu cenu za fyziku. Zemřel 18. dubna 1955 v Princetonu, New Jersey, USA.

Fenomenální režisér Steven Spielberg je nepřítel Libanonu 

Steven Spielberg je jedním z nejuznávanějších a nejvýznamnějších režisérů v historii kinematografie. Narodil se 18. prosince 1946 v Cincinnati, Ohio, USA, a jeho kariéra se stala vzorem pro mnoho nadcházejících filmařů.

Narodil se do židovské rodiny a je židovského vyznání. Spielberg byl vždy otevřený ohledně svého židovského původu a jeho identita byla důležitou součástí jeho života. Mnoho jeho filmů a projektů také reflektuje židovskou tematiku a historii - například kultovní Schindlerův seznam z roku 1993.

Bez zajímavosti není, že jeden z jeho mladších filmů Akta Pentagon: Skrytá válka byl v Libanonu v roce 2018 zakázán. Důvodem je bojkot Izraele, ve kterém Spielberg natočil několik scén v Schindlerově seznamu. Jeho předchozí filmy ale povoleny byly. Režisér je také na černé listině cenzurní komise (CBO) Ligy arabských států pro bojkot Izraele. 

Barbra Streisand: Ikona hudby, filmu a divadla

Barbra Streisand, jméno, které zní jako synonymum pro uměleckou brilanci a hlasový talent, je jednou z nejvýznačnějších osobností světového showbyznysu. Narodila se 24. dubna 1942 v Brooklynu a její cesta ke slávě a uznání byla plná výzev i úspěchů. Známá je jako herečka, zpěvačka, režisérka a producentka. Narodila se do židovské rodiny ve čtvrti Williamsburg. Chodila také do židovské školy. 

Její otec, Emanuel Streisand, byl učitelem anglického jazyka a dějepisu na základní škole. Zemřel, když bylo Barbře 15 měsíců. Její matka, Diana Ida Rosen, byla sekretářkou školy. 

Slavní čeští Židé

Ani na našem území nebyla nikdy o židovské obyvatele nouze. Patří k nim třeba zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, herec a divadelník Arnošt Goldflam, herec Hugo Haas, Miloš Kopecký nebo Tomáš Töpfer, který momentálně hraje v prvním dobovém seriálu televize Nova Zlatá labuť Žida Arneho Pulkrába, který pracuje s Kamilem (Robin Ferro) v obchodním domě. 

Jakožto Žid slaví Chanuku také herec Pavel Kříž, u něj ale nechybí ani Vánoce - jeho první kanadská manželka Boonie Glover totiž Židovka nebyla. Židovského původu byl také tatínek Milana Šteindlera, kterého diváci momentálně vídají v seriálu Eliška a Damián. Částečný židovský původ má také jeden z našich nejoriginálnějších uměleckých fotografů Jan Saudek.

Zdroj: people.com, cd89.cz, denik.cz, iDNES.cz, wikipedia.org

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: