Top hledané
Výsledky (0)
Jak se miliardáři jako Mark Zuckerberg chrání před únosem nebo atentátem?

Nejstřeženější lidé na světě: Jak milionáři zajišťují bezpečnost svých rodin

Kristina Valachyová
24. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Kim Čong-un a Vladimir Putin

Mnoho lidí, kteří mají hromadu peněz, investuje značné částky do svojí osobní bezpečnosti. Světové miliardáře můžeme proto jen zřídkakdy vidět na veřejnosti bez doprovodu osobního strážce nebo bezpečnostního týmu. Mají k tomu velmi dobré důvody. Ochrana osob je obrovský byznys. VIP klienti zaplatí za svoji bezpečnost 250 tisíc až 5 milionů dolarů ročně (přibližně 5 až 107 milionů korun).

 

Kupříkladu Jeff Bezos každoročně utratí za ochranu sebe a své rodiny miliony dolarů. Jeho dům je chráněn kamerovými systémy a nejmodernějším zabezpečením. Kolem své kanceláře má údajně namontovány neprůstřelné panely, které jej mají chránit před jakýmkoliv pokusem o atentát. Odborníci z odvětví bezpečnosti tvrdí, že instalace těchto panelů mohla stát až 180.000 dolarů (téměř 4 miliony korun).

Podobných boháčů je spousta. Všechny spojuje jedno: vynakládají horentní sumy peněz na svou bezpečnost.

Následující lidé patří k těm nejvíce střeženým na světě.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Nejvíce chráněný prezident

Prezident Putin je megaboháč

Otevřít v galerii (5)
Ruský prezident Vladimir Putin je nejchráněnější osobou na světě
Ruský prezident Vladimir Putin je nejchráněnější osobou na světěZdroj: Profimedia

Ruský prezident je nejchráněnější osobou na světě. Jeho ochranku tvoří více než 3000 bodyguardů s obrněnými auty a vyhrazenou jednotkou, která vyhodnocuje informace o bezpečnostních hrozbách. Než se stal prezidentem, sám pracoval dlouhá léta pro ruskou federální bezpečnostní službu, o jejímž fungování toho však není moc známo. Během „akce“ jsou v těsné blízkosti prezidenta jeho osobní strážci, hrozivě vyhlížející chlapíci v oblecích s tmavými slunečními brýlemi a sluchátkem v uchu, vybavení kevlarovými deštníky a kufříkem. Domněnka některých lidí, že se jedná o jaderný kufřík, je mylná. Tyto kufry se v kritický okamžik mohou změnit v neprůstřelné štíty proti kulkám. Na střechách budov v okolí prezidenta jsou umístěni odstřelovači. V blízkosti ruského prezidenta je proto nanejvýš nebezpečné utíkat, křičet nebo dělat ukvapené pohyby – za pár vteřin se vám na hlavě objeví červená tečka.

Nejvíce chráněný miliardář

Donald Trump je chráněn, i když už není prezident

Bývalý prezident USA Donald Trump je nejchráněnějším miliardářem na světě s více než tisícovkou bodyguardů a rozpočtem 120 milionů dolarů (zhruba 2,5 miliardy korun) na ochranu ročně. Dříve než byl zvolen prezidentem, najímal si vlastní bezpečnostní tým kvůli ochraně své osoby a rozsáhlého majetku, který nabyl jako podnikatel. Ať už máte na jeho politiku jakýkoli názor, je pravdou, že nepřátel si nadělal celkem dost. V době, kdy zastával prezidentský úřad, se o jeho bezpečnost staralo více než tisíc osob včetně jednotky rychlého nasazení, připravené zakročit i v případě nukleárního či chemického útoku. Co se týče letadla Air Force One, jedná se o nejlépe zabezpečené letadlo na světě. Prezidentské obrněné limuzíně se přezdívá „The Beast“ (Bestie). Proč myslíte?

Nejvíce chráněný diktátor

Klusající bodyguardi měří 168 centimetrů

Otevřít v galerii (5)
Kim Čong-un
Kim Čong-un Zdroj: Profimedia

Vůdce Severní Koreje je jedním z nejkontroverznějších a nejnebezpečnějších politiků na světě, proto i jeho bezpečnostní protokol patří k těm nejpřísnějším. O Kimovu bezpečnost se stará tucet trénovaných vojáků, kteří ho doprovázejí na každém kroku. Ochranka severokorejského vůdce běžící vedle jeho limuzíny v minulosti zaujala celý svět. Kim Čong-un je nejlépe hlídaným diktátorem. Jeho ochrana se skládá ze tří stupňů. V bezprostřední blízkosti jsou elitní strážci, připravení položit za korejského vůdce své životy. Další dvě skupiny tvoří „obyčejní“ osobní strážci, kteří zajišťují ostrahu budov a jiných prostor. Příliš mohutní a urostlí vojáci se do služby v elitní jednotce nikdy nedostanou, její členové totiž musí být přibližně stejně vysocí jako Kim Čong-un, který měří pouhých 168 centimetrů.

Nejvíce chráněný panovník

Královnu Alžbětu II hlídají v noci i před dveřmi jejího pokoje

Být členem královské rodiny s sebou nese značné množství povinností. Jednou z nich je i příležitostné vystupování na veřejnosti. Královská rodina zaměstnává obrovský bezpečnostní aparát, složený z tajných agentů a členů královské gardy. Ty si jistě vybavíte, jak stojí na stráži u královské rezidence, nosí červené kabáty a vysoké čepice z medvědí kožešiny. Královská garda ve spolupráci se Scotland Yardem pečlivě prohledává každý objekt, do něhož má královna vstoupit. Cesta i úniková trasa jsou dopředu pečlivě naplánovány.

95letá královna Alžběta II je nejchráněnějším panovníkem světa. Pro královskou rodinu pracuje asi 70 až 100 policistů. Pár z těch, kteří se časem osvědčí a dosáhnou hodnosti seržanta, bývá pověřeno zvláštní službou: noční stráží před dveřmi královniny ložnice. Z praktických důvodů nosí měkké pantofle, které na palácových chodbách tlumí ozvěnu jejich kroků! Osobní ochránci jsou členům královské rodiny často nejblíže. Královna preferuje bodyguardy, kteří jsou svým chováním spíše nenápadní.

Přestože výše výdajů na bezpečnost královské rodiny je důvěrnou záležitostí a lze ji pouze odhadovat, lze si představit, že stojí majlant. V roce 2010 se spekulovalo, že náklady na nepřetržitou ochranu 21 členů královské rodiny vyjdou ročně na 100 milionů britských liber (téměř 3 miliardy korun).

Nejvíce chráněný CEO

Bezpečnost Marka Zuckerberga stojí více než půl miliardy korun

Otevřít v galerii (5)
Mark Zuckerberg
Mark ZuckerbergZdroj: Profimedia

Jeho majetek přesahuje 116 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun) a je proto jasné, že ho na veřejnosti musí doprovázet ochranka. Na jeho soukromou bezpečnost bylo v roce 2020 z firemních zdrojů vyhrazeno přibližně 23 milionů dolarů (přibližně 490 milionů korun) . Tolik tedy stojí ochrana předního představitele této sociální sítě. Zuckerberg má stálého řidiče, který ho všude vozí. Před jeho domy stojí nepřetržitě ozbrojené stráže. Pokud chce šéf Facebooku zajít do baru, ochranka musí s předstihem dané místo prověřit. Bezpečnostní kontrole podléhá i jakýkoli jeho nový lékař nebo trenér, uvedl server Business Insider. Šéf Facebooku má blízko své kanceláře velkou konferenční místnost s neprůstřelnými skly a tlačítkem na přivolání pomoci. Kanceláře firmy se nachází nad parkovištěm pro zaměstnance. Kvůli eliminaci rizika bomby v autě ale nelze zaparkovat přímo pod jeho kanceláří.

Nejvíce chráněný náboženský vůdce

Švýcarská garda chrání papeže už více než 500 let

Jako hlava katolické církve a státu Vatikán musí mít i papež tu nejvyšší ochranu. Papež František sídlí pravděpodobně v jednom z nejvíce chráněných míst na světě. Když procházíte ulicemi Vatikánu, můžete si všimnout strážců oblečených v zastaralém brnění s červenými chocholy a halapartnami v ruce. Jsou to členové švýcarské gardy, která má bezpečnost papežů na starosti už více než 500 let, což z ní činí nejdéle fungující ochranku na světě. Ačkoliv její členové mohou ve svém tradičním úboru působit poněkud směšně, nenechte se mýlit. Ve skutečnosti jsou to speciálně trénovaní vojáci, kteří jsou vybíráni z těch nejlepších. Kromě čestného povolání a velmi prestižního záznamu v profesním životopisu dostávají gardisté plat asi 1300 eur (přibližně 32000 korun), který se však nezdaňuje.

Nejvíce chráněný pár celebrit

Jay-Z a Beyoncé chrání i obrněná vozidla

Otevřít v galerii (5)
Beyoncé
Beyoncé Zdroj: Profimedia

V minulosti musela ochranka popové zpěvačky zasahovat poté, co ji jeden fanoušek na koncertě téměř stáhl z pódia. V momentě, kdy se skláněla k fanouškům, jeden z nich vyskočil a objal ji, čímž ji téměř strhl dolů.

„Jsem v pořádku, jak se jmenuješ? Děkuji ti, taky tě mám ráda,“

řekla a následně poděkovala celému publiku. Beyoncé to zjevně nerozhodilo. O jejím manželovi se to ale říct nedá. Rozhodl se, že k zajištění jejich bezpečnosti vynaloží miliony dolarů. Jay-Z najal pět nových osobních strážců z řad bývalých zpravodajských důstojníků, aby posílili tým pěti stávajících členů ochranky, kteří jeho manželku doprovázejí na cestách. Na koncertech je v davu přítomno až 300 strážců, kteří jsou připraveni zpacifikovat příliš dotěrné fanoušky a zabránit jim dostat se na pódium. Kromě toho zaměstnávají jednoho z nejznámějších bodyguardů na světě, Julia DeBoera.

Osobní strážci chrání i jejich dceru Blue Ivy. Do školy nemůže jezdit klasickým školním autobusem, místo toho má vlastního šoféra. Jejich děti navštěvují soukromé školy a mají zakázáno chodit na ty veřejné. Výdaje na bezpečnost, zahrnující další pracovníky ostrahy a dvě lotyšská obrněná SUV, odolná proti bombám, vyšly hvězdný pár na 4 miliony dolarů (téměř 86 milionů korun). Pancéřované vozy splňují přísné armádní standardy a nic si nezadají s těmi, které chrání nejvýznamnější hlavy států. Beyoncé údajně platí 10 000 dolarů (téměř 214000 korun) za svého publicistu, 8 000 dolarů  za bodyguarda (téměř 171000 korun), 7 500 dolarů (přibližně 160000 korun za kuchaře ) a 4 000 dolarů (téměř 86000 korun) za personál v domácnosti. Kromě toho má navíc po ruce 50 000 dolarů (téměř milion korun)v hotovosti na osobní péči, výlety anebo péči o děti.

Je vidět, že Jay-Z se o manželku opravdu bojí. Za miliony, které mají na kontě, si ale mohou pořídit téměř všechno.

Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m
Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m, Okolí Prahy

Nejvíce chráněné lidské tělo

Péče o Leninovou mumii vyjde na pět milionů korun

Před 98 lety zemřel „nejživější ze všech živých“, Vladimír Iljič Lenin. Tělo vůdce bolševické revoluce bylo uměle zakonzervováno. Mumifikace těla stojí státní pokladnu v přepočtu kolem pěti milionů korun ročně. Nachází se v moskevském mauzoleu a dodnes je jednou z hlavních atrakcí ruské metropole. Leninovo tělo bylo nabalzamováno a vystaveno na veřejnosti krátce po jeho smrti v roce 1924. U mauzolea už tehdy stála čestná stráž, která nad jeho tělem nepřetržitě dohlížela 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Přestože od roku 1993 již před vstupní branou čestná stráž nestojí, přístup k budově doprovází přísná bezpečnostní opatření. Policisté prohledávají každého návštěvníka již zhruba sto metrů před vchodem. Nemůžete vstoupit s větším zavazadlem, fotoaparátem, kamerou nebo diktafonem. Vojákům je vštěpováno, že tělo Lenina je tou nejdůležitější věcí, kterou Rusko má. Hmm, někteří lidé říkají, že člověk je skutečně svobodný, až když je mrtvý. Je to skutečně tak?

Nejvíce chráněný vězeň

El Chapo se dokázal dostat z nejpřísněji střežených věznic skutečně vynalézavými způsoby

Otevřít v galerii (5)
Narkobaron Joaquín „El Chapo“ Guzmán.
Narkobaron Joaquín „El Chapo“ Guzmán.Zdroj: Profimedia

Za zdmi věznic se nachází spousta známých jmen. Žádný vězeň však není v současnosti střežen tak bedlivě, jako nejznámější narkobaron Joaquín „El Chapo“ Guzmán, jehož se kdysi obávalo celé Mexiko. Magazín Forbes jej kdysi zařadil na seznam nejbohatších lidí světa. Jeho nesmírné bohatství pochází z obchodu s drogami. Bývalý bodyguard Isaias Valdez Rios uvedl, že na vlastní oči viděl, jak Guzmán přes tři hodiny brutálně bil dva muže, kteří přeběhli ke kartelu Zetas, a proto je považoval za zrádce.

„Měli úplně zpřelámané kosti. Nemohli se ani pohnout,“

popsal událost svědek. Následně je El Chapo střelil do hlavy a jejich těla nechal spálit. Zrádce střílel, případně zaživa pohřbíval.

Dvakrát se mu podařilo uprchnout z věznic s nejvyšší ostrahou. Poprvé v prádelním vozíku, podruhé 1,5 kilometru dlouhým podzemním tunelem přímo z cely. Od té doby je tento narkobaron střežen elitní jednotkou 24 hodin denně. Doživotní trest si nyní odpykává ve federálním vězení ve Florencii ve státě Colorado, kterému se pro údajnou neproniknutelnost přezdívá Alcatraz ve Skalistých horách. Je držen na samotce o rozměrech 2,1 krát 3,7 metru se zpevněnými betonovými zdmi. Jediným kontaktem se světem je malé okénko. Objekt chrání série ohrad s žiletkovým drátem a věže s palebnými stanovišti, v okolí hlídkují ozbrojené stráže se psy. Každou noc musí spát v jiné cele a psi, kteří jej pomáhají hlídat, musí také ochutnávat jeho jídlo pro případ otrávení. Při jeho převozech k brooklynskému soudu byl například vždy uzavřen most přes East River, konvoj doprovázeli příslušníci zásahového komanda SWAT a okolí monitorovaly vrtulníky.

Pokusí se znovu o útěk? Uvidíme. Guzmán má totiž své lidi všude. A koho nezláká penězi, toho donutí výhrůžkami a násilím.

Nejvíce chráněná dívka

Etiopskou dívku hlídali lvi

Dvanáctiletá dívka z etiopské Addis Abeby byla týden nezvěstná poté, co byla unesena skupinou sedmi mužů. Ti se ji tak pokusili donutit, aby se za jednoho z nich vdala. Únosci však nepočítali s tím, že se dívky zastanou divoké šelmy. Dívku hlídali tři lvi, kteří pravděpodobně únosce zahnali. Dívce však nezkřivili ani vlásek na hlavě.

„Stáli na stráži, dokud jsme ji nenašli. Pak nám ji nechali jako dárek a vrátili se do lesa,“

okomentoval událost seržant Wondimu Wedajo.

„Pokud by jí lvi nepřišli na pomoc, mohlo to dopadnout mnohem hůř. Tyto mladé dívky jsou často znásilňovány a krutě bity, aby je přinutili uzavřít manželství,“

řekl. Za normálních okolností by šelmy na lidi zaútočily. Expert na volně žijící zvířata Stuart Williams uvedl, že dívka zřejmě přežila proto, že plakala. Zvuk podobný kňučení pravděpodobně lvům připomínal zvuk lvíčat.

Tak co myslíte? Být osobou chráněnou 24 hodin denně není až tak příjemné, jak by se možná mohlo zdát. Pokud se přece jen chcete stát slavnou a bohatou celebritou, počítejte s tím, že vaše soukromí vezme za své. Sláva si v životě osobností prostě vybere svoji daň.

Zdroje: NBC News, Webnoviny, Aktualne.cz, Novinky.cz, Toptenz.com, BBC, Forbes, Luxuryviewer.com, Insider, Blesk.cz, living.alot.com, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze