Top hledané
Výsledky (0)
Jak na rekonstrukci bytu? Poradíme, na co si dát pozor

Největší chyby při rekonstrukci bytu. Na co si dát pozor?

Barbora Večeřová
08. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Plánování je klíčem k podařené rekonstrukci

Stojí před vámi velká výzva – rekonstrukce bytu. Pokud jste v této situaci poprvé, nebo zkrátka jen nevíte, jak ji tentokrát uchopit, podívejte se na tipy, které se vám mohou hodit, a také na rady, čemu byste se měli vyhnout, aby vše proběhlo hladce. 

Před bouráním dvakrát přemýšlejte

Ač se to nemusí zdát, tak sebemenší příčka může zásadně změnit statiku celého domu. Pokud tedy chcete zásadně zasahovat do konstrukcí, případně bourat, zjistěte si, pokud k tom není potřeba stavební povolení. U starších domů se stavebnímu průzkumu nejspíše nevyhnete. Technický stav těchto bytů nemusí být nejlepší, což tento průzkum spolehlivě odhalí. 

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 84m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 84m, Praha 5

Výběr řemeslníků je alfou omegou 

Do rekonstrukce investujete nemalé peníze. Proto byste si měli být s řemeslníky, které najímáte, stoprocentně jistí. Chybět nesmí důvěra – jde o člověka, kterého opouštíte k sobě domů. Ale jak vybrat toho pravého? Pozorně se dívejte, čtěte si reference, zeptejte se na dobrého řemeslníka známých. Čas, který obětujete hledání toho pravého, se vám ve výsledku vrátí. Nechcete přeci čekat na nezodpovědnou firmu, která naslibuje hory doly, ale výsledek se nedostaví. 

 

Nereálná očekávání 

Asi každý si někdy představoval bydlení svých snů, které by pak rád promítl do samotné rekonstrukce bytu. V tomto případě ale množství lidí dělá zásadní chybu – chce zrealizovat něco, co není možné. Při rekonstrukci jakéhokoliv prostoru je potřeba počítat s jeho dispozicemi a možnostmi, které máte. Jedna věc je to, jak byt vypadá, ale druhá věc je jeho funkčnost. Pokud se pouštíte do oprav, nedbejte pouze na designovou stránku, ale hlavně na to, jak se vám v něm bude žít. Praktičnost především. 

 

Nepromyšlené finance 

Další zásadní chyba, které se můžete snadno vyhnout, jsou nepromyšlené finanční prostředky, které na rekonstrukci opravdu použijete. Rekonstrukci neděláte každý den, a proto mnoho lidí netuší, jaké jsou skutečné náklady. Vše si zjišťujte dopředu, plánujte, připravujte se, buďte důkladní. Pokud zjistíte, že nemáte dostatek financí nebo že finální suma výdajů je vyšší, než jste si představovali, zvažte, pokud se do úprav budete pouštět. Nikdo nechce v rozestavěném bytě zjistit, že mu došly prostředky. Raději chvíli počkejte a šetřete. 

 

Levné materiály? Raději ne

S nepromyšlenými financemi se pojí také výběr materiálu. Mnoho lidí chce na rekonstrukci co nejvíce ušetřit a poohlíží se tak spíše po levnějších materiálech, které ale nemusí být tak kvalitní. Dejte ale pozor! Ne vždy se vyšší cena rovná vyšší kvalitě. V tomto bodě rozhodně není od věci poradit se s někým, kdo se vyzná a doporučí to nejvhodnější.

 

Na barvách záleží 

Rekonstrukci máte hotovou a zbývá už jen poslední bod – malování. Jak ale vybrat ten správný odstín barvy, aby lichotil vašemu interiéru? Obecně platí, že světlé barvy interiér opticky zvětšují a prosvětlují. Do menších místností je tedy vhodná například krémová, světle šedá nebo bílá klasika. Ve větších místnostech se nemusíte bát ani tmavších tónů. Rozhodněte se pro jednu barvu, která bude dominovat a tu už jen doplňujte neutrálními odstíny. Nemusíte ale podléhat trendům, řiďte se hlavně tím, co se vám líbí. 

Otevřít v galerii (2)
Zařízený byt
Zařízený byt Zdroj: Y&T Luxury Property

Okna dokáží způsobit pořádnou paseku 

Právě okna jsou v mnoha bytech zdrojem zásadních problémů, které dokáží celou rekonstrukci znehodnotit. V souvislosti s energetickými úsporami se často vyměňují stará okna za nová, a jedním z nejvýznamnějších parametrů je jejich tepelně izolační vlastnost. To ale není jediný faktor, na který byste se měli dívat! Pokud si pořídíte izolační sklo, měli byste mít také zateplenou fasádu. Pokud totiž vsadíme nové okno do nezateplené fasády, na zdech začne kondenzovat pára a vznikají nepříjemné plísně, kterých se pak jen těžko zbavuje. Jak plísním předejít, pokud máte nová okna? Pořádně větrejte. 

Otevřít v galerii (2)
Rekonstrukce bytu může být časově, finančně i psychicky náročná
Rekonstrukce bytu může být časově, finančně i psychicky náročná Zdroj: Profimedia

Nebojte se říct si o pomoc 

Není žádná ostuda říct si o pomoc lidem, kteří jsou špičkami ve svém oboru a vědí, co dělají. Mezi ty patří například architekti, kteří vám s celým projektem pomohou a dokáží navrhnout praktická řešení zajišťující funkčnost a ve výsledku také úsporu peněz. A pokud zjišťujete, že rekonstrukce je pro vás velkým soustem a přemýšlíte spíše o koupi nového, zařízeného bytu, určitě je dobré se po nějakém takovém podívat. Plně vybavené byty jsou trendem, protože nabízí funkční řešení, která zkrátka fungují a vy už se nemusíte o nic starat. To potvrzuje i architekt Martin Brychta.

„Rekonstrukce bytu je finančně, psychicky i časově náročná. Řada lidí proto volí byty, které jsou nově zrekonstruované a odpadá u nich tato práce navíc. Takové byty mají své nesporné výhody. Nemusíte nic řešit, navíc jsou tyto byty vybavené právě po spolupráci s architekty, kteří volí taková řešení, aby se v nich novému majiteli žilo co nejlépe,“ 

říká Brychta. 

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 84m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 84m, Praha 5

Zdroje: prozeny.cz, idnes.cz, homebydleni.cz, vlastní dotazování 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: