Top hledané
Výsledky (0)
Jeden z největších školních masakrů posloužil počítačové firmě ke tvorbě hry, zjistil český novinář v USA.

Největší masakry na školách. Jeden z nich má pozoruhodnou českou stopu

Radim Červenka
21. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Záběr ze školního masakru na Columbine v USA.

Útoky střelců na školách jsou v USA tak časté, že se v nich vytvářejí i souhrnné statistiky s počty obětí. Děsivým zjištěním je, že útok proběhlý na Filozofické fakultě UK by se zařadil na přední příčky v počtech obětí uvedených statistik. S jednou z těchto událostí se pojí i příběh slavného českého novináře Tomáše Etzlera, který díky shodě okolnosti v souvislosti s jedním školním masakrem v USA odstartoval svou úspěšnou kariéru v CNN.

Smrtící střelba z pražské filozofické fakulty by se mohla zařadit mezi nejděsivější útoky tohoto druhu v mezinárodním srovnání. Web statista.com se dokonce v jedné z mnoha statistik, které sleduje, věnuje i smrtícím teroristickým útokům na školách v USA.

Útok, který právě proběhl v českém hlavním městě, by se podle této děsivé statistiky zařadil vzhledem k počtu mrtvých na 3. místo. Podle posledních informací se obětí střelby v centru Prahy stalo 15 mrtvých a 20 zraněných, nicméně konečný počet obětí není znám. Druhá nejtragičtější událost dle údajů zmíněné statistiky z Robb elementary school v Uvalde (Texas) znamenala 21 mrtvých a 17 zraněných. Pokud se potvrdí další oběti, může v jejich celkovém počtu pražská tragédie překonat i tuto událost.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Nejbrutálnější americký masakr na vysoké škole

Na první místo této statistiky nejstrašnějších událostí ve školách však už pražská tragédie nejspíše dosáhnout nemůže. Odehrála se v roce 2007 na vysoké škole Virginia Tech v Blackburgu (Virginia). Student jihokorejského původu Seung-Hui Cho zde zastřelil 33 lidí a 23 bylo zraněno.

Událost se odrazila v americké diskuzi o zákazu omezení střelných zbraní v USA. To tradičně garantuje americká ústava. V praxi je pak velmi snadné si zde pořídit zbraň a nikoliv jenom malé zbraně k osobní obraně. Cho byl totiž vyzbrojen dvěma poloautomatickými puškami, což byl jeden z důvodů, proč byl jeho útok tak smrtící.

Blízko zastavení útočníka byl tehdy Matthew La Porte, student s vojenským výcvikem. Pokusil se zabijáka zneškodnit, ale nepodařilo se mu to. Po 7 zásazích z pušky se neúspěšný hrdina svalil k zemi. Cho pak začal kropit posluchárnu a rozpoutal se masakr.

"Po poslední zásahu, který jsem koupil do pravého ramene, jsme uslyšeli z chodby policii,”

popsal přeživší a očitý svědek největší masakr svého druhu v USA Collin Goddard podle Deníku. Pachatel pak spáchal sebevraždu přímo v místnosti.

Společného jmenovatele v použití dvou poloautomatických puškách měla další děsivá událost z Robb Elementary School v Texasu. Zbraně si koupil v den svých 18. narozenin Salvador Rolando Ramos. Záhy se pak pohádal se svou babičkou, kterou střelil do obličeje a zamířil k nedaleké škole, kde se zabarikádoval a střílel na studenty.

Přivolaná policie s přímým zákrokem proti ozbrojenému útočníkovi váhala asi 70 minut, což se projevilo vysokým počtemm obětí. Nicméně nakonec proti Ramosovi policisté zakročili a na místě byl zastřelen.

Z řidiče špičkovým žurnalistou během jednoho dne školního masakru

Třetím nejděsivějším školním masakrem v USA se stál útok z roku 1999 na střední škole Columbine High School (Colorado) v roce 1999. Zastřeleno zde bylo 12 studentů a" jeden učitel a 23 dalších lidí bylo zraněni dvojicí útočníků.

Málo se však ví, že událost s sebou nesla i českou stopu. Na místě se totiž nacházel světově uznávaný český novinář a filmař Tomáš Etzler, který za svou práci jako jediný Čech také obdržel cenu Emmy. Tehdy byl však Etzler jenom student, který se v USA živil jako uklízeč záchodů a příležitostný číšník.

"Po 24 hodinách řízení jsem se vydal k hotelu, kde sídlila CNN a okamžitě mi nabídli pozici řidiče. Platili deset dolarů v hotovosti. Fascinovalo mě, co CNN na místě dělala. Zabookovali si hotel, všechny lidi vystěhovali do lepších hotelů a proměnili ho v newsroom. Já jsem vozil lidi na hotel, občas jsem zajel pro pizzu, občas pro kafe,"

popsal v knize autobiografických rozhovoru "Kde budu zítra?" Tomáš Etzler, jak se nechal zaměstnat americkou CNN, kde se později vypracoval na pozici válečného zpravodaje pro tuto prestižní americkou televizi. Jeho americký sen se paradoxně naplnil díky přítomnosti v místě činu jednoho z nejbrutálnějších školních masakrů. 

"Našel jsem tehdy téma. Ti dva vrazi hráli hodně násilných počítačových her na internetu. Jedna z těch firem vyvíjející tyto počítačové hry přišla asi čtyři dny po té tragédii s modifikací, která umožňovala střílet spolužáky,"

popsal, co se dělo dál Etzler. S nápadem šel za šéfredaktorkou, která se starala o zpravodajství CNN ohledně školního masakru na Columbine. Posteskla si, že nemá komu Etzlerův zajímavý nápad svěřit a český novinář se nabídl. Do večera pak s kameramanem CNN měl hotovou televizní reportáž a jeho cesta k mimořádné kariéře, kdy byl zraněn granátovou střepinou v Iráku nebo vyslýchán čínskou tajnou službou, byla otevřená.

Zdroje: statista.com, denik.cz, seznamzpravy.cz, wikipedia.org. ekonomickydenik.cz, "Kde budu zítra?" Tomáš Etzler, autorský článek

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze