Top hledané
Výsledky (0)
Britskou královskou rodinu potkal další skandál. O co šlo?

Největší skandál královské rodiny. Princ Charles dostal milion liber od rodiny Usámy bin Ládina

Anja Samardžija
08. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Královská rodina

Princ Charles je opět hlavním aktérem skandálu, který otřásá britskou veřejností, protože již potřetí vyšlo najevo, že pro svou humanitární organizaci obdržel obrovskou sumu peněz jako dar od „podezřelých“ lidí – tentokrát od nevlastních bratrů Usámy bin Ládina. Tento případ jako by potvrdil tezi, že členové královské rodiny jsou náchylní k finančním podvodům, za které byla dříve obviněna i královna Alžběta.

Následník britského trůnu přijal platbu od Bakr bin Ládina, hlavy saúdské rodiny a jeho bratra Šafíka. Údajně se setkali v princově londýnské rezidenci Clarence House 30. října 2013.

Princova organizace, která se jmenuje „Charitativní fond prince z Walesu“, zdůrazňuje, že rozhodnutí o přijetí daru učinili výhradně správci a Charles o tom nebyl ani informován. Zdroj blízký princově organizaci po důkladném vyšetřování uvedl, že důvěrníci dospěli k závěru, že činy jednoho člena rodiny Bin Ládina by neměly poskvrnit celou rodinu. Protože, jak bylo uvedeno, Bakr a Šafík bin Ládin jsou nevlastní bratři Usámy a nic nenasvědčuje tomu, že by podporovali teroristické činy nebo se na nich podíleli.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1
Otevřít v galerii (3)
Princ Charles figuruje v nejnovější aféře britské královské rodiny
Princ Charles figuruje v nejnovější aféře britské královské rodiny Zdroj: Profimedia

Třetí aféra v řadě

Není to ale první záležitost, která má stejnou předlohu a tři hlavní aktéry – prince Charlese, podezřelého miliardáře z východu a kufr plný peněz. Zhruba před měsícem vyšlo na veřejnost, že princ z Walesu přijal kufr s milionem eur od bývalého premiéra Kataru šejka Hamada bin Yassima. A tentokrát kancelář prince Charlese - Clarence Residence, uvedla, že šejkovy dary byly okamžitě předány jedné z jeho charitativních organizací a že byly dodrženy všechny řádné procesy. Nenaznačuje se, že platby byly nezákonné.

Syn královny Alžběty byl také obviněn z toho, že prostřednictvím jedné ze svých humanitárních organizací nabízel pomoc saúdskému dárci Mahfouz Marei Mubarak bin Mahfouzovi, aby získal britské občanství. Podmínkou toho prý byly dary jeho humanitární organizaci.

Z tohoto „počinu“ byl přímo obviněn princův hlavní pobočník Michael Fawcett, který prý bin Mahfouzovi kromě občanství nabídl i rytířský titul. Vyšetřování vazeb mezi královskou rodinou a kontroverzním miliardářem začalo poté, co uniklý dopis odhalil, že Michael Fawcett nabídl bin Mahfouzovi pomoc získat rytířský titul a občanství poté, co daroval 1,5 milionu liber. Princ Charles v tomto případě také tvrdí, že nevěděl o údajném zapojení jeho asistenta s bin Mahfouzem, ale britská média tvrdí, že ve skutečnosti miliardáře dobře zná a že se s ním několikrát setkal v Londýně, Skotsku a v britském velvyslanectví v Saúdské Arábii. I Charlesův syn - princ Harry, se s tímto miliardářem setkával - v hospodě v Chelsea v západním Londýně a saúdský mecenáš předtím věnoval na Harryho charitativní organizaci 50 000 liber.

Otevřít v galerii (3)
Michael Fawcett (vpravo), měl nabídnout občanství výměnou za dar organizaci prince Charlese
Michael Fawcett (vpravo), měl nabídnout občanství výměnou za dar organizaci prince CharleseZdroj: Profimedia.cz

Královna v Pandora Papers

Ani královna Alžběta, která je na trůnu 70 let, není imunní vůči aférám. Její jméno je zmíněno v jednom z největších skandálů, který otřásl celým světem – „Pandora Papers“. Alžběta byla na seznamu světových mocností zapletených do špinavého byznysu kvůli společnosti „Crown Estate“, jejíž je Alžběta formální majitelkou. Královna totiž v roce 2018 offshore koupila „Crown Estate“ od rodiny kontroverzního prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Aliyeva. Společnost patří britské královně, ale ta ho nespravuje. Na druhou stranu tato společnost spravuje veškerý majetek, půdu a mořské dno v Anglii, Walesu a Severním Irsku patřící královské rodině. Hodnota společnosti byla 91 milionů dolarů. Řeč je o kancelářích a nemovitostech v osmi patrech v exkluzivní londýnské čtvrti Mayfair, kterou „Crown Estate“ koupila od společnosti „Hiniz Trade & Investment“. „Hiniz“ koupil zmíněnou kancelářskou budovu a nemovitosti v roce 2009 za nižší cenu o několik desítek milionů eur. Vyšetřování „Pandora Papers“ ukázalo, že vlastnictví společnosti „Hiniz Trade & Investment“ bylo v rukou Arzy Aliyevové, jedné z dcer ázerbájdžánského prezidenta, ale v roce 2015 bylo převedeno na jejího dědečka Arifa Pashayeva. Aliyev má tři děti - Leylu, Arzu a Haidara - a jsou uvedeni jako akcionáři ve 44 společnostech registrovaných na Britských Panenských ostrovech v letech 2006 až 2018. Mimochodem, prezident Ázerbájdžánu má špatnou pověst kvůli autoritářskému vládnutí, korupci, zmanipulování voleb, porušování lidských práv a úplatkům.

Otevřít v galerii (3)
Ani královna není vůči skandálům imunní
Ani královna není vůči skandálům imunníZdroj: Profimedia

Utajili informace o majetku v hodnotě 219 milionů eur

Největší hněv britské veřejnosti však vyvolala aféra, při které se zjistilo, že generace členů královské rodiny skrývaly informace o majetku v hodnotě více než 219 milionů eur. Rodině se podařilo udržet obsah závěti v tajnosti zajištěním zvláštní výjimky ze zákona, který běžně vyžaduje zveřejnění britských závětí. Zapečetění závětí umožnilo rodině Windsorů po léta uchovávat šperky, hotovost a nemovitosti skryté před veřejností, které pak byly dávány příbuzným, přátelům a zaměstnancům. Deníku Guardian se však podařilo spočítat celkové bohatství v rukou některých členů rodiny, protože hodnota jejich majetku byla zveřejněna ve veřejných rejstřících a odtajněných vládních spisech. To ukazuje, že rodina Windsorů, jejíž majetek není zcela znám, tajila závěti obsahující majetek v celkové výši 219,5 milionů EUR.

 

Zdroje: BBC, businessinsider.com, The Guardian, novinky.cz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze