Top hledané
Výsledky (0)
Kde žijí nejvyšší lidé a proč milují vlasový gel?

Mají tolerovaný obchod s marihuanou a milují goudu. Podle statistik jsou navíc nejvyšším národem na světě

Radim Červenka
08. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tolerovaný obchod s marihuanou v Nizozemsku

Nizozemsko je zvláštní země. Všichni si ze základní školy pamatujeme, že podstatná část země je pod úrovní moře, díky rozšiřování pobřeží vysušováním potopené půdy. Kuriozity se však pojí i s tamějším obyvatelstvem. Milují goudu, jsou statisticky nejvyšším národem světa, gelují si své dlouhé vlasy a marihuanu u nich ucítíte na každém kroku. 

Za co může obliba sýru gouda?

Podle statistických údajů jsou Nizozemci dlouhodobě nejvyšším národem na světě. Příčina vysokých postav Holanďanů je předmětem řady vědeckého bádání, která hovoří také o tom, že právě obyvatelé malého přímořského státu jsou projevem lidské evoluce v praxi.

Nárůst průměrné výšky, na dnešních takřka 183 cm pro průměrného nizozemského muže, bylo dosaženo během několika generací žijících v první polovině 20. století. A přes šedesát let těmto vysokým statistikám Holanďané celosvětově vévodí. Jedna z teorií, vychází ze základního stavebního kamene evoluce, teorie o přirozeném výběru. Mezi ženami v Nizozemsku se měl prosadit trend, kdy preferují vysoké muže nad těmi méně urostlými. Vysocí muži pak mají více dětí a právě geny stojící za vysokou postavou se dědičností efektivně přenáší.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Dalším zásadním faktorem je životní prostředí a stravovací návyky. Změna stravovacích návyků stála za vyššími postavami dětí japonských emigrantů na Hawaji. Tento případ ale nelze vysvětlit výběrem partnerů. Obliba mléčných výrobků a zejména popularita slavného holandského sýru gouda, se podle všeho na centimetrech Holanďanů rovněž podepsala.

Situace se však možná obrací, a ačkoliv jsou Nizozemci stále v čele tabulky vysokých národů, jejich průměrná výška se zmenšuje. Podle tamějšího Centrálního statistického úřadu jsou muži narození po roce 2001 o jeden centimetr menší, než muži narození v 80. letech. Příčinou může být migrace z jiných zemí, horší ekonomické podmínky způsobené finanční krizí z roku 2007 a dost možná i ústup od živočišné potravy, která je trendem posledních let.

Otevřít v galerii (1)
Nizozemské mlýny
Nizozemské mlýnyZdroj: Profimedia

Nagelované vlasy jako znak příslušnosti 

Nizozemští muži nejsou známi jen pro svou výšku, ale také pro elegantní styl v oblékání. Záliba v dobře vypadajícím oblečení, kterému se nevyhýbají ani tamější cyklisté, není až tak šokující.

Většinu návštěvníku ze zahraničí zaujme specifický účes některých mužů. Řada z nich nosí polodlouhé vlasy, které si upravují pomocí vlasového gelu do více či méně ulízaných účesů.

Délka vlasů podléhá zpravidla sezónním trendům, ovšem příčina populárního holandského účesu je odlišná. Ačkoliv cizinci nemají přístup k přesným informacím, specifický účes nosí především členové „bratrstev“, zpravidla napojených na pozemní hokej, který je v Nizozemsku velmi populárním sportem.

Jak to bylo s legalizací marihuany?

Podle všeho jsou Nizozemci velmi zajímavým národem, ovšem turisty pochopitelně v prvé řadě nelákají ulízané vlasy mladých sportovců. Zásadním artiklem tamějšího turistického ruchu jsou legální obchody s marihuanou.

Málokdo ví, že podle práva marihuana plně legalizovaná v Nizozemsku nikdy nebyla, ale obchod s ní je v Nizozemsku tolerován díky shodě náhod. Když se v 70. letech začal v Nizozemsku rozmáhat obchod s heroinem a mnozí uživatelé marihuany se k tvrdší droze začali přiklánět, tamější politici se problémem začali zabývat. Výsledkem bylo rozdělení drog na více a méně škodlivé, je jasné že právě THC, které marihuana obsahuje, se dostalo mezi méně škodlivé.

To ale ze zelené bylinky neudělalo artikl ke svobodnému prodeji. Specialita tamějšího právního systému umožňuje státním zástupcům, podle vlastního uvážení, některé trestné činy vyhodnotit jako nedostatečně závažné pro trestní stíhání. A je nepsaným pravidlem, že problémy s marihuanou spadají do této kategorie.

O „pololegalitě“ marihuany svědčí i název ochodů, kde se prodává. Termín Coffee Shop pochopitelně nemá s drogou nic společného a je dnes spíše legračním maskováním.

Zdroje: theguardian.com, fishersci.com, whatthedutch.wordpress.com, growmart.cz, autorské dílo

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze