Top hledané
Výsledky (0)
Vyvolávací cena pětitisícové státovky je milion korun!

Nejvzácnější bankovka v České republice jde do dražby

Karolína Lišková
02. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Žena držící bankovku

S dražbami nejrůznějších vzácných mincí se v době korony roztrhl pytel. Nyní ale míří do dražby pětitisícová státovka, což je nejvzácnější československé papírové platidlo. Jedinečná internetová aukce nabídne sběratelům a širší veřejnosti unikátní příležitost po 26 letech tuto nejžádanější československou bankovku koupit. Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun.

Aukce se uskuteční 20. listopadu.

„Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“

uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com s.r.o., která bankovku draží pro svého klienta. Bankovka se naposledy objevila ve veřejné nabídce před 26 lety a vydražila se za 280 000 Kč.

Otevřít v galerii (3)
Vzácná státovka, která jde do dražby
Vzácná státovka, která jde do dražbyZdroj: Bankovky.com s.r.o

Bankovka vydaná státem

Státovka, bankovka vydaná státem a nikoliv Národní bankou, s nominální hodnotou 5000 Kč z 15. dubna 1919, byla v oběhu do roku 1921. Dlouhou dobu se ve sběratelských kruzích vědělo jen o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence patnácti kousků a v roce 2003 dokonce dvaceti šesti.

V současné době je těchto sběratelsky mimořádně ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách na území České republiky a v zahraničí pouhých 36. Mezi samotnými sběrateli je však jenom 13 kusů, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, u kterých se nedá očekávat, že by se dostaly na sběratelský trh. Jedná se například o Českou národní banku, Národní muzeum, Zemské muzeum Olomouc a jiné organizace.

Autorem je Mucha

Pětitisícovka z roku 1919 nese na líci stejný motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902. Jedná se o nenápadný secesní portrét paní Leflerové -  manželky jednoho z autorů. Autorem většiny ostatních státovek z tohoto roku je Alfons Mucha. Mezi sběrateli jsou tak známé jako tzv. Muchovky.

Otevřít v galerii (3)
Do dražby jde i pětsetikorunová bankovka.
Do dražby jde i pětsetikorunová bankovka. Zdroj: Bankovky.com s.r.o

Na listopadové aukci, která je zaměřená na historii papírových platidel na území Českých historických zemí v letech 1762 – 2019, bude na prodej celkem cca 550 položek. Zahrnovat bude kompletní nabídku všech bankovek 20. století, včetně několika dalších unikátů, jako státovku o nominální hodnotě 500 Kč z roku 1919 a také její perforovaný exemplář a nevydanou státovku 10 Kčs z roku 1953.

Celoživotní vášeň

Aukce proběhne 20. listopadu 2020 na platformě LiveBid.cz, a to kvůli současné koronavirové situaci. Díky tomu může jednodušeji oslovit dražitele nejen z řad sběratelů, ale také investorů.

„Pro sběratele, pro které jsou bankovky celoživotní vášní, má cena jejich sbírek mnohem vyšší hodnotu než jen tu finanční,“

dodává Aleš Kohout, který se specializuje na sběratelský obor notafilii, což je sběratelství bankovek a papírových platidel a nauka o nich.

Otevřít v galerii (3)
Ke koupi bude i desetikorunová bankovka.
Ke koupi bude i desetikorunová bankovka. Zdroj: archiv Bankovky.com s.r.o

Pro vášnivé sběratele i investory

Kromě nejžádanější pětitisícové bankovky bude v dražbě i kompletní emise československých bankovek 20. století, která jde do dražby vůbec poprvé. Vyvolávací cena všech dražených položek sbírky přesahuje 3 miliony Kč. Dražba je tak unikátní příležitostí nejen pro vášnivé sběratele ale i investory, kteří na sběratelských předmětech oceňují především jejich schopnost uchovávat si hodnotu se stabilním růstovým potenciálem. 

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze