Nemusíte se hned brát. Hypotéku můžete získat i tak. Ale!

I nesezdané páry mají šanci na hypotéku. Mnohdy za výhodnějších podmínek než manželé!
02. června 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Jste svobodní, žijete s partnerem na “hromádce” a rádi byste si zažádali o hypotéku? Rozhodně máte šanci. V některých ohledech se vám nabízí dokonce více možností, než těm ve svazku manželském.

Spousta lidí se domnívá, že na společnou hypotéku dosáhnou jen manželé. Tak tomu ale není. Získání hypotéky není svatbou podmíněno. Většina bankovních domů dokonce dává naději až čtyřem osobám najednou! Pokud splní veškeré její podmínky. A bude-li jim vyhovovat, že v nemovitosti budou mít jen částečný podíl. Buďme ale konkrétní.

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

Zvlášť, nebo společně?

Jste-li nesezdaní a zvažujete společnou hypotéku, máte podle webu České spořitelny dvě možnosti.

Hypotéku si vezme jeden z páru

První je, že se bance upíše jeden z partnerů. Disponuje-li patřičným příjmem a úsporami výši deseti procent z odhadní ceny nemovitosti, kvůli níž se hodlá zadlužit. Úsporami samozřejmě může přispět i druhý z partnerů. Nebude-li mu (či jí) vadit, že nebude výhradním vlastníkem nemovitosti. Ale také ani dlužníkem.

Mladý pár se na sebe zamilovaně dívá u podpisu smlouvy na hypotéku
Mladý pár se na sebe zamilovaně dívá u podpisu smlouvy na hypotéku • Zdroj: Freepik

Hypotéku si pár vezme společně

Druhou možností je, že si dvojice podobně jako sezdaný pár hypotéku vezme společně. V tomto případě hovoříme o hypotéce partnerské, v jejímž rámci bude dvojice nemovitost vlastnit podílem přesně uvedeným ve smlouvě (ten nemusí být padesátiprocentní). Oba ovšem také budou vedeni v registru dlužníků a zodpovědní za celý dluh! Ne pouze jeho část (ve výši podílu). To se v budoucnu může ukázat jako komplikace při snahách získat další potenciální úvěry.

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m, Praha 5

Hypotéka pro manžele

Jen tak pro porovnání, i o hypotéku manželskou může ve výjimečných případech zažádat jeden z manželů. Například pokud je zatížen dluhy, nebo se na něj váže vyživovací povinnost na nezaopatřené děti. V tomto případě se manželé neobejdou bez notářského zápisu o zúžení společného jmění manželů.

Mladý pár se raduje
Mladý pár se raduje • Zdroj: Freepik

Dva jsou víc než jeden 

Podle statistik si nesezdané páry hypotéky většinou berou společně. Důvod je čistě pragmatický. Dva příjmy jsou při posuzování klientovy bonity bankou více než jeden, pár zkrátka na hypotéku snáze dosáhne. Podmínky získání hypoték jsou poměrně přísné a jeden příjem na ně většinou nestačí.

Příběh: Partnerská hypotéka a rozchod

“Partnerskou hypotéku jsme si vzali v pětadvaceti letech, tedy v době, kdy jsme ještě nebyli svoji. Každý jsme měli něco naspořeno, což nám pokrylo nezbytných deset procent z kupní ceny nemovitosti. A velmi vhod nám přišly i dva příjmy. Možnosti bydlet ve vlastním jsme si cenili. V podstatě stejná částka, kterou jsme do té doby vydávali za pronájem, nám pokryla měsíční splátky. Zatím jsme spokojeni, ale uvidíme, jak to bude dno budoucna. Snad spolu vydržíme a hypotéku společně splatíme,”

smějte se dnes třicetiletá Jana.

Krásná dívka se dívá do počítače a chytá se za hlavu.
Krásná dívka se dívá do počítače a chytá se za hlavu. • Zdroj: Freepik

Jana narazila na velmi důležitou věc. Nesezdaný pár by si měl velmi dobře rozmyslet, co bude s hypotékou v případě rozchodu. Jistým zdviženým varovným prstem je příběh dvaatřicetiletého Lukáše. Ten si hypotéku vzal společně se svou partnerkou Luckou. Ale po roce se rozešli a nastalo peklo.

“Ani jeden z nás se nemovitosti nechtěl zbavit, ale bydlet jsme spolu taky nechtěli. Nakonec jsme ji prodali a peníze z prodeje si rozdělili. Tím jsme pokryli i dosavadní splátky.”

Ještě hůře na tom byl čtyřicetiletý Jirka. V jeho případě byla hypotéka napsaná na partnerku Janu. A to i přesto, že do ní vložil velkou část svých úspor a přispíval i na měsíčních splátkách. Pak se ale s Janou rozešel a nemovitost byla přiřčena pouze jí.

“Byl jsem hloupý, že jsem s ní neuzavřel smlouvu. Ale víte, jak to je. Láska je slepá a na paragrafy nekouká. O své úspory jsem bohužel přišel. A o vysněné bydlení taky,”

krčí rameny.

Jirka uhodil hřebíček na hlavičku. Co se s úvěrem a nemovitostí stane v případě rozchodu, je třeba ošetřit si smluvně.

“Jinak nemovitost automaticky připadne tomu, kdo o ni zažádal, a ten druhý na ni nebude mít nárok. Mantinely si stanovte pokud možno co nejpřesněji, abyste se vyhnuli případným problémům,”

upozorňuje právník Tomáš Junkvirt.

Jak zvýšit své šance na získání hypotéky?

Dosáhnout dnes na hypotéku nebývá snadné. Mnohdy ani dvojnásobný příjem není k jejímu získání dostačující. Naštěstí existují způsoby, jak své šance zvýšit. Podle serveru srovnejto.cz jednou z možností je zastavení jiné nemovitosti. Ta navíc nemusí být ani vaše, ale tzv. třetí osoby (rodičů, prarodičů), která s tím samozřejmě musí souhlasit.

Mužská ruka s propiskou a maketa domečku
Mužská ruka s propiskou a maketa domečku • Zdroj: Freepik

Překlenovací úvěr

Pokud nedisponujete úsporami ve výši dvaceti procent z odhadní ceny nemovitosti, jimiž si banky poskytnutí úvěru podmiňují a máte uzavřeno stavební spoření, můžete využít tzv. překlenovací úvěr neboli meziúvěr. Ten však nebývá tak výhodný jako samotná hypotéka. Měsíční splátka úvěr se skládá z dospořování a splátky úvěru, aniž by obsahovala splátku jistiny. Proto je vždy spíše dočasným řešením.

Zvolte delší dobu splatnosti

Svou šanci na získání hypotéky také zvýšíte tím, když požádáte o hypotéku s delší dobou splatnosti, ta totiž splátky automaticky snižuje.

Jak se vyhnout chybám při získávání hypotéky

Spousta lidí se při cestě za vlastním bydlením dopouští spousty chyb.

"Jednou z nich je špatná volba bankovního domu. Hypotéka je produkt jako kterýkoliv jiný a ne všechny banky nabízejí stejné podmínky. Hypotéku můžete mít výhodnou, ale i nevýhodnou. Ve svém zájmu si tedy nabídky jednotlivých bankovních domů srovnejte. Pomohou vám s tím různé srovnávače na internetu,”

radí odborník na reality Jakub Stuchlík.

Zamilovaný mead pár
Zamilovaný mead pár • Zdroj: Freepik

Nehleďte jen na úroky

Úroky jsou jedn jednou z položek, na něž byste se měli zaměřit.

"V hledáčku vašeho zájmu by mělo být především RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů, která v sobě spolu s úroky obsahuje i další náklady spojené s úvěrem. RPSN je tedy vždy vyšší než samotný úrok,”

přidává se finanční poradce Jan Hladký.

Dobře si prostudujte podmínky

Některé banky peníze uvolňují najednou, jiné postupně podle toho, v jaké fázi se stavba nachází. V tom případě je zapotřebí veškeré výdaje bance dokládat, což ne vždy bývá bezproblémové. Také hrozí, že peníze vám nebudou uvolněny včas.

Odhadli jste správně své výdaje?

Dalším problémem je nesprávně odhadnutí výdajů. Zkrátka jim půjčená částka nestačí. Odborníci obecně doporučují disponovat minimálně 1,2 násobkem (ideálně 1,5 násobkem) částky, kterou momentálně potřebujete.

Správně stanovte výši splátek

“Opatrní buďte i s výší nastavených splátek. Ty vysoké sice snižují dobu splatnosti hypotéky, ale jste si jisti, že si je můžete dovolit?”

pokládá řečnickou otázku Jan Hladký.

Nepodceňujte pojištění proti nesplácení

Podceňovat byste neměli ani pojištění proti neschopnosti splácet, Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.

Zvýhodněné financování udržitelného bydlení

Máte v plánu stavbu šetrnou k životnímu prostředí? Zažádejte si o tzv. zelenou hypotéku. Pokud nemovitost vyhoví ekologickým, budete mít šanci na levnější hypotéku. Tzv. zelené úvěry na bydlení momentálně poskytuje ČSOB a Hypoteční banka, které zvýhodňují projekty postavené s použitím moderních úsporných technologií a ekologických standardů. Tedy energeticky nenáročné a postavené z ekologických materiálů a za použití technologií šetrných k životnímu prostředí.

Co říci na závěr? Že i partnerská hypotéka může být risk, respektive sázkou do loterie. Před jejím uzavřením si dobře promyslete, s kým se bance upisujete. Rozchody, aniž bychom chtěli malovat čerta na zeď, někdy bývají kruté. A majetkové problémy situaci rozhodně nezlepší. Tak hodně štěstí.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem novinářka, svého času i spisovatelka a fotografka. Máma a nadšená cestovatelka, která už 16 let pendluje mezi dvěma domovy. Které od sebe navíc dělí půl planety. Před 16 lety jsem se zamilovala do Nového Zélandu a Novozélanďana. A poté, co jsem mu na svět přivedla dceru, sedím na dvou židlích. Část roku trávím v Čechách a část v této nesmírně zajímavé ostrovní zemi. Ta sice leží hodně daleko, ale i přesto mě to k ní táhne jako magnet. Když jsem v Čechách, tak spolu s psaním a fotografováním s oblibou vařím, peču, zahradničím (o víkendech), cvičím (každé ráno), starám se o domů a chalupu (průběžně) a chodím na procházky s mým malým pejskem (třikrát denně). Na Zélandu se pak s oblibou vydávám na tracky, ráda plavu pod vodopády a obzvláště miluju dlouhé ranní procházky po pláži. K tomu dobrý jídlo a víno. A držím se hesla, že svět je krásnej a stojí za to na něm být.
Jana Tržilová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m
Praha 4

Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m

5 + KK 217 m²
21 594 643 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Průhonicích
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej v Průhonicích

4 + 1 500 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 5 - Smíchov - 526m
Praha 5

Vila na pronájem - Praha 5 - Smíchov - 526m

526 m², ter. 24 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
69 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 258 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu na Praze 5-191m
Praha 5

Prodej rodinného domu na Praze 5-191m

5 + KK 191 m²
19 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Praha 5

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky

5 + KK 189 m², ter. 41 m²
16 995 750 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2

5 + 1 209 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m

6 + KK 212 m², bal. 5 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v Praze
Praha 6

Prodej luxusní administrativní budovy v Praze

966 m²
42 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem s výhledem na řeku
Praha 1

Luxusní byt na pronájem s výhledem na řeku

3 + 1 94 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník -217m
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník -217m

5 + KK 217 m²
22 396 514 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Praha 4

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník

5 + KK 217 m²
21 365 218 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji 149m
Praha 7

Luxusní byt v Troji 149m

3 + KK 149 m²
23 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks