Nemusíte se hned brát. Hypotéku můžete získat i tak. Ale!

I nesezdané páry mají šanci na hypotéku. Mnohdy za výhodnějších podmínek než manželé!
02. června 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Jste svobodní, žijete s partnerem na “hromádce” a rádi byste si zažádali o hypotéku? Rozhodně máte šanci. V některých ohledech se vám nabízí dokonce více možností, než těm ve svazku manželském.

Mladá dívka s penězi a kasičkou v ruce

Spousta lidí se domnívá, že na společnou hypotéku dosáhnou jen manželé. Tak tomu ale není. Získání hypotéky není svatbou podmíněno. Většina bankovních domů dokonce dává naději až čtyřem osobám najednou! Pokud splní veškeré její podmínky. A bude-li jim vyhovovat, že v nemovitosti budou mít jen částečný podíl. Buďme ale konkrétní.

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

Zvlášť, nebo společně?

Jste-li nesezdaní a zvažujete společnou hypotéku, máte podle webu České spořitelny dvě možnosti.

Hypotéku si vezme jeden z páru

První je, že se bance upíše jeden z partnerů. Disponuje-li patřičným příjmem a úsporami výši deseti procent z odhadní ceny nemovitosti, kvůli níž se hodlá zadlužit. Úsporami samozřejmě může přispět i druhý z partnerů. Nebude-li mu (či jí) vadit, že nebude výhradním vlastníkem nemovitosti. Ale také ani dlužníkem.

Mladý pár se na sebe zamilovaně dívá u podpisu smlouvy na hypotéku
Mladý pár se na sebe zamilovaně dívá u podpisu smlouvy na hypotéku • Zdroj: Freepik

Hypotéku si pár vezme společně

Druhou možností je, že si dvojice podobně jako sezdaný pár hypotéku vezme společně. V tomto případě hovoříme o hypotéce partnerské, v jejímž rámci bude dvojice nemovitost vlastnit podílem přesně uvedeným ve smlouvě (ten nemusí být padesátiprocentní). Oba ovšem také budou vedeni v registru dlužníků a zodpovědní za celý dluh! Ne pouze jeho část (ve výši podílu). To se v budoucnu může ukázat jako komplikace při snahách získat další potenciální úvěry.

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město, Praha 1

Hypotéka pro manžele

Jen tak pro porovnání, i o hypotéku manželskou může ve výjimečných případech zažádat jeden z manželů. Například pokud je zatížen dluhy, nebo se na něj váže vyživovací povinnost na nezaopatřené děti. V tomto případě se manželé neobejdou bez notářského zápisu o zúžení společného jmění manželů.

Mladý pár se raduje
Mladý pár se raduje • Zdroj: Freepik

Dva jsou víc než jeden 

Podle statistik si nesezdané páry hypotéky většinou berou společně. Důvod je čistě pragmatický. Dva příjmy jsou při posuzování klientovy bonity bankou více než jeden, pár zkrátka na hypotéku snáze dosáhne. Podmínky získání hypoték jsou poměrně přísné a jeden příjem na ně většinou nestačí.

Příběh: Partnerská hypotéka a rozchod

“Partnerskou hypotéku jsme si vzali v pětadvaceti letech, tedy v době, kdy jsme ještě nebyli svoji. Každý jsme měli něco naspořeno, což nám pokrylo nezbytných deset procent z kupní ceny nemovitosti. A velmi vhod nám přišly i dva příjmy. Možnosti bydlet ve vlastním jsme si cenili. V podstatě stejná částka, kterou jsme do té doby vydávali za pronájem, nám pokryla měsíční splátky. Zatím jsme spokojeni, ale uvidíme, jak to bude dno budoucna. Snad spolu vydržíme a hypotéku společně splatíme,”

smějte se dnes třicetiletá Jana.

Krásná dívka se dívá do počítače a chytá se za hlavu.
Krásná dívka se dívá do počítače a chytá se za hlavu. • Zdroj: Freepik

Jana narazila na velmi důležitou věc. Nesezdaný pár by si měl velmi dobře rozmyslet, co bude s hypotékou v případě rozchodu. Jistým zdviženým varovným prstem je příběh dvaatřicetiletého Lukáše. Ten si hypotéku vzal společně se svou partnerkou Luckou. Ale po roce se rozešli a nastalo peklo.

“Ani jeden z nás se nemovitosti nechtěl zbavit, ale bydlet jsme spolu taky nechtěli. Nakonec jsme ji prodali a peníze z prodeje si rozdělili. Tím jsme pokryli i dosavadní splátky.”

Ještě hůře na tom byl čtyřicetiletý Jirka. V jeho případě byla hypotéka napsaná na partnerku Janu. A to i přesto, že do ní vložil velkou část svých úspor a přispíval i na měsíčních splátkách. Pak se ale s Janou rozešel a nemovitost byla přiřčena pouze jí.

“Byl jsem hloupý, že jsem s ní neuzavřel smlouvu. Ale víte, jak to je. Láska je slepá a na paragrafy nekouká. O své úspory jsem bohužel přišel. A o vysněné bydlení taky,”

krčí rameny.

Jirka uhodil hřebíček na hlavičku. Co se s úvěrem a nemovitostí stane v případě rozchodu, je třeba ošetřit si smluvně.

“Jinak nemovitost automaticky připadne tomu, kdo o ni zažádal, a ten druhý na ni nebude mít nárok. Mantinely si stanovte pokud možno co nejpřesněji, abyste se vyhnuli případným problémům,”

upozorňuje právník Tomáš Junkvirt.

Jak zvýšit své šance na získání hypotéky?

Dosáhnout dnes na hypotéku nebývá snadné. Mnohdy ani dvojnásobný příjem není k jejímu získání dostačující. Naštěstí existují způsoby, jak své šance zvýšit. Podle serveru srovnejto.cz jednou z možností je zastavení jiné nemovitosti. Ta navíc nemusí být ani vaše, ale tzv. třetí osoby (rodičů, prarodičů), která s tím samozřejmě musí souhlasit.

Mužská ruka s propiskou a maketa domečku
Mužská ruka s propiskou a maketa domečku • Zdroj: Freepik

Překlenovací úvěr

Pokud nedisponujete úsporami ve výši dvaceti procent z odhadní ceny nemovitosti, jimiž si banky poskytnutí úvěru podmiňují a máte uzavřeno stavební spoření, můžete využít tzv. překlenovací úvěr neboli meziúvěr. Ten však nebývá tak výhodný jako samotná hypotéka. Měsíční splátka úvěr se skládá z dospořování a splátky úvěru, aniž by obsahovala splátku jistiny. Proto je vždy spíše dočasným řešením.

Zvolte delší dobu splatnosti

Svou šanci na získání hypotéky také zvýšíte tím, když požádáte o hypotéku s delší dobou splatnosti, ta totiž splátky automaticky snižuje.

Jak se vyhnout chybám při získávání hypotéky

Spousta lidí se při cestě za vlastním bydlením dopouští spousty chyb.

"Jednou z nich je špatná volba bankovního domu. Hypotéka je produkt jako kterýkoliv jiný a ne všechny banky nabízejí stejné podmínky. Hypotéku můžete mít výhodnou, ale i nevýhodnou. Ve svém zájmu si tedy nabídky jednotlivých bankovních domů srovnejte. Pomohou vám s tím různé srovnávače na internetu,”

radí odborník na reality Jakub Stuchlík.

Zamilovaný mead pár
Zamilovaný mead pár • Zdroj: Freepik

Nehleďte jen na úroky

Úroky jsou jedn jednou z položek, na něž byste se měli zaměřit.

"V hledáčku vašeho zájmu by mělo být především RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů, která v sobě spolu s úroky obsahuje i další náklady spojené s úvěrem. RPSN je tedy vždy vyšší než samotný úrok,”

přidává se finanční poradce Jan Hladký.

Dobře si prostudujte podmínky

Některé banky peníze uvolňují najednou, jiné postupně podle toho, v jaké fázi se stavba nachází. V tom případě je zapotřebí veškeré výdaje bance dokládat, což ne vždy bývá bezproblémové. Také hrozí, že peníze vám nebudou uvolněny včas.

Odhadli jste správně své výdaje?

Dalším problémem je nesprávně odhadnutí výdajů. Zkrátka jim půjčená částka nestačí. Odborníci obecně doporučují disponovat minimálně 1,2 násobkem (ideálně 1,5 násobkem) částky, kterou momentálně potřebujete.

Správně stanovte výši splátek

“Opatrní buďte i s výší nastavených splátek. Ty vysoké sice snižují dobu splatnosti hypotéky, ale jste si jisti, že si je můžete dovolit?”

pokládá řečnickou otázku Jan Hladký.

Nepodceňujte pojištění proti nesplácení

Podceňovat byste neměli ani pojištění proti neschopnosti splácet, Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.

Zvýhodněné financování udržitelného bydlení

Máte v plánu stavbu šetrnou k životnímu prostředí? Zažádejte si o tzv. zelenou hypotéku. Pokud nemovitost vyhoví ekologickým, budete mít šanci na levnější hypotéku. Tzv. zelené úvěry na bydlení momentálně poskytuje ČSOB a Hypoteční banka, které zvýhodňují projekty postavené s použitím moderních úsporných technologií a ekologických standardů. Tedy energeticky nenáročné a postavené z ekologických materiálů a za použití technologií šetrných k životnímu prostředí.

Co říci na závěr? Že i partnerská hypotéka může být risk, respektive sázkou do loterie. Před jejím uzavřením si dobře promyslete, s kým se bance upisujete. Rozchody, aniž bychom chtěli malovat čerta na zeď, někdy bývají kruté. A majetkové problémy situaci rozhodně nezlepší. Tak hodně štěstí.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem novinářka, svého času i spisovatelka a fotografka. Máma a nadšená cestovatelka, která už 16 let pendluje mezi dvěma domovy. Které od sebe navíc dělí půl planety. Před 16 lety jsem se zamilovala do Nového Zélandu a Novozélanďana. A poté, co jsem mu na svět přivedla dceru, sedím na dvou židlích. Část roku trávím v Čechách a část v této nesmírně zajímavé ostrovní zemi. Ta sice leží hodně daleko, ale i přesto mě to k ní táhne jako magnet. Když jsem v Čechách, tak spolu s psaním a fotografováním s oblibou vařím, peču, zahradničím (o víkendech), cvičím (každé ráno), starám se o domů a chalupu (průběžně) a chodím na procházky s mým malým pejskem (třikrát denně). Na Zélandu se pak s oblibou vydávám na tracky, ráda plavu pod vodopády a obzvláště miluju dlouhé ranní procházky po pláži. K tomu dobrý jídlo a víno. A držím se hesla, že svět je krásnej a stojí za to na něm být.
Jana Tržilová
Luxusní bydlení Praha
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m

2 + 1 78 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
137 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Praha 10

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m

10 + 1 616 m², ter. 89 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6
Praha 6

Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6

5 + KK 195 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice
Praha 9

Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice

8 + KK 315 m², ter. 55 m²
44 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem na Praze 4-52m
Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m

2 + KK 56 m², bal. 4 m²
16 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
29 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + 1 197 m², ter. 22 m²
56 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 46 m², bal. 1 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej - Praha

9 + 1 364 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m

2 + KK 108 m², ter. 32 m²
39 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m

5 + KK 249 m², bal. 10 m², ter. 16 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 400m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 400m

6 + KK 400 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

3 + KK 100 m², bal. 13 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ
Okolí Prahy

Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ

6 + KK 812 m², ter. 22 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2
Praha 5

Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2

2 + KK 53 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks