Top hledané
Výsledky (0)
Své si s daňovými úniky užily i celebrity

Neplatit daně se nevyplácí. Své o tom ví i tyhle odsouzené známé osobnosti

Barbora Večeřová
24. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Neymar jen měsíc pes mistrovstvím světa řeší nepříjemné problémy

Daňové úniky nejsou jen specialitou podnikatelů, kteří chtějí ušetřit na daních. Do problémů s úřady se dostávají celebrity. Nedávno šlo o Shakiru, které hrozí až osm let vězení a pokuta půl miliardy korun. Které další známé osobnosti se dostaly do podobné situace?

Neymar 

Problémy s placením daní se nevyhýbají ani sportovcům. Ofenzivní hvězda PSG Neymar tak musí pouhý měsíc před začátkem fotbalového mistrovství světa v Kataru řešit značné nepříjemnosti. Soud se totiž bude věnovat jeho daňovým únikům, které mají souviset s přestupem z brazilského klubu Santos do Barcelony v roce 2013. Hvězdný fotbalista je obviněn z podvodu a korupce, a kromě peněžitého trestu by si mohl odsedět také dva roky ve vězení. 

Bar Refaeli 

I modelka původem z Izraele se dostala do problémů se zákonem. Jedna z nejznámějších modelek světa, která se do povědomí veřejnosti dostala také jako jedna z přítelkyň oblíbeného herce Leonarda DiCapria, byla v Izraeli uznána vinnou z daňových úniků ve výši téměř 10 milionů dolarů! Vězení se krásná modelka naštěstí vyhnula, soud ji vyměřil pouze devět měsíců veřejně prospěšných prací. Její matka už ale takové štěstí neměla. Vzhledem k tomu, že pracovala jako modelčina agentka, soud s ní neměl slitování a odseděla si tak 16 měsíců za mřížemi. 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (5)
Bar Refaeli byla odsouzena i s matkou
Bar Refaeli byla odsouzena i s matkou Zdroj: Profimedia

Wesley Snipes 

Kdo nekrátí daně, není celebrita? Tím se možná řídil i Wesley Snipes. Americký herec známý například ze snímku Blade nebo Bílí muži neumí skákat byl v roce 2010 poslán pod zámek za úmyslné krácení daní. Za daňové úniky mu byl vyměřen tříletý trest. Nepomohla ani série odvolání, a hollywoodská hvězda si tak musela téměř celý trest odsedět v chládku. Byl propuštěn o čtyři měsíce dříve, zbytek trestu strávil v domácím vězení. 

Otevřít v galerii (5)
Wesley Snipes strávil téměř tři roky ve vězení
Wesley Snipes strávil téměř tři roky ve vězeníZdroj: Profimedia

Martha Stewart 

Americkou podnikatelka, novinářku a televizní moderátorku zařadil v roce 2007 americký Forbes na seznam 20 nejbohatších žen zábavního průmyslu. Není se asi ani čemu divit, vzhledem k tomu, že neplatila daně. V souvislosti s podvodem prodeje akcií biotechnologické společnosti byla Martha odsouzena k pěti měsícům domácího vězení. 

Otevřít v galerii (5)
Martha Stewart
Martha Stewart Zdroj: Profimedia

José Mourinho

Daňové úniky jsou ve fotbalovém prostředí relativně oblíbené. Své o tom ví i legendární trenér José Mourinho, který byl obviněn z neplacení daní a odsouzen na jeden rok vězení. Šestapadesátiletý trenér přiznal vinu a potvrdil, že během svého působení v Realu Madrid mezi lety 2011 a 2012 nedanil příjmy z prodeje osobnostních práv ve výši asi 85 milionů korun. I přes své přiznání se ale vyhnul vězení, protože podle španělských zákonů si odsouzení s čistým trestním rejstříkem za nenásilné činy do dvou let své tresty odpykat na svobodě. To byl i případ portugalského trenéra, který však musel zaplatit tučnou pokutu ve výši dvou milionů eur, tedy 51 milionů korun.  

Otevřít v galerii (5)
José Mourinho se k obvinění přiznal
José Mourinho se k obvinění přiznal

Ronaldo 

Ani jedna z nejzářivějších hvězd fotbalového světa se nevyhnula obvinění. Podmínku a pokutu za daňové úniky dostal také Ronaldo, který musel v rámci trestu zaplatit pokutu ve výši zhruba 481 milionů dolarů. Stejně jako Mourinho, i Ronaldo před soudem přiznal svou vinu. Portugalská hvězda podle úřadů využívala společností sídlících mimo Španělsko, aby skryla vysoké příjmy z osobnostních práv. 

Otevřít v galerii (5)
Ronaldo zaplatil tučnou pokutu
Ronaldo zaplatil tučnou pokutu Zdroj: Profimedia

Zdroje: irozhlas.cz, frekvence1.cz, frobes.cz, idnes.cz, history.com, sport.cz 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze