Top hledané
Výsledky (0)
Pozor na to, čím v obchodě platíte. Některé bankovky totiž nemusí být platné.

Neplatné bankovky lze vyměnit jen do konce června: Pokud to neuděláte, můžete přijít o své úspory

Michaela Hanelová
14. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Některé bankovky již nemusí být platné.

Do konce tohoto měsíce mají lidé poslední šanci vyměnit staré vzory bankovek za nové verze v komerčních bankách. Tyto bankovky přestaly být platným platidlem na konci června 2022. Od 1. července letošního roku pak musí vlastníci těchto starých bankovek navštívit pobočky České národní banky, pokud je budou chtít vyměnit. 

V oběhu se stále nachází přibližně 41 milionů kusů těchto starých bankovek. Jak je možné staré bankovky rozpoznat a jak probíhá proces jejich výměny? A hlavně, o jaké bankovky se jedná? Konkrétně jde o bankovky vydané mezi lety 1995 a 1999, jejichž platnost byla ukončena ke dni 30. června 2022. 

Česká národní banka (ČNB) začala tyto bankovky postupně vyřazovat z oběhu již v roce 2021. Pro výměnu je třeba přinést bankovky v nominálních hodnotách 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun. Výjimkou zůstává bankovka v hodnotě 5000 korun, která nadále zůstává platným platidlem.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Neplatnou bankovku poznáte podle ochranného proužku

Tyto vzory neplatných bankovek lze nejlépe identifikovat podle šířky ochranného proužku. Tento bezpečnostní prvek protíná bankovku vertikálně. U neplatných bankovek je tento proužek úzký a nezmění barvu, ani když bankovku nakloníte. Další způsob, jak rozpoznat tyto bankovky, je datum jejich vydání, který je na nich uveden. ,,Neplatné bankovky lze nejsnáze rozpoznat pomocí stříbřitého proužku, ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je v případě neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Naproti tomu platné bankovky mají širší proužek, který při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Rozdíly lze nalézt také v letopočtu vyobrazeném na lícní straně bankovky a některých dalších ochranných prvcích," uvedla tisková kancelář ČNB pro LP-Life.cz.

Bankovky můžete vyměnit v ČNB, a to bezplatně

Do konce června mají lidé možnost vyměnit staré bankovky v České národní bance, komerčních bankách a dalších úvěrových institucích, které provádějí pokladní operace. ČNB a komerční banky jsou povinné tyto neplatné bankovky vyměnit bezplatně a bez jakýchkoli omezení, pokud jsou bankovky předem roztříděné podle nominálních hodnot.

Například ČSOB si však účtuje sto korun za výměnu netříděných bankovek. Kromě toho, některé banky vyžadují, aby byla výměna bankovek ve vyšším objemu avizována předem. Například Komerční banka stanovila limit sto tisíc korun pro výměnu, kterou je nutné objednat alespoň dva dny předem.

V červenci bankovky vyměníte jen v ČNB

Konkrétně bankovky, které přestaly být platné k 30. červnu 2022, jsou vyměňovány od 1. července 2022 do 30. června 2024 ve všech úvěrových institucích provádějících pokladní operace a také v České národní bance, která má územní zastoupení v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem. 

Po tomto datu, tedy od 1. července 2024, bude výměna neplatných bankovek možná už pouze v prostorách České národní banky, a to bez časového omezení. Všechny tyto instituce musí provádět výměnu neplatných tuzemských bankovek zdarma a bez omezení, za předpokladu, že jsou bankovky roztříděné podle nominálních hodnot.

Zaplatit s nimi můžete jen stěží, obchodník je nemusí přijmout

Kromě úvěrových institucí a České národní banky není nikdo další povinen přijímat nebo vyměňovat neplatné bankovky. To znamená, že obchodníci nejsou zákonně povinni přijímat od zákazníků neplatné peníze a mají právo takové peníze odmítnout. Pokud však obchodník nebo směnárník přijme neplatné bankovky, nesmí je znovu uvést do oběhu. Pokud by obchodník omylem přijal neplatnou bankovku, má zákazník právo požadovat na místě její výměnu za platnou. Obchodníci jsou totiž zákonem povinni vracet zákazníkům výhradně platné tuzemské bankovky a mince.

Pokud obchodník odmítne zákazníkovi vyměnit neplatnou bankovku, kterou mu vrátil při placení zboží nebo služeb, má zákazník možnost obrátit se na Českou národní banku. ČNB má pravomoc tento podnět prošetřit v rámci svých dohledových funkcí nad peněžním oběhem a zajistit dodržování příslušných pravidel.

Na výměnu nezapomeňte, jinak přijdete o své úspory

Důležité je také podotknout, že pokud někteří z vás mají doma své úspory, měly by si veškerou finanční hotovost přepočítat a pravidelně kontrolovat platnost bankovek. Lidem by se totiž zcela nečekaně a velmi snadno mohlo stát, že by následně mohli přijít o své úspory, a to jen proto, že jejich bankovky jsou několik let neplatné. Česká národní banka doporučuje, aby lidé pravidelně kontrolovali svou hotovost, minimálně však jednou ročně.

Zdroje: redakce, autorský text, CNB

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze