Top hledané
Výsledky (0)
Danuše Nerudová hodlá kandidovat do Evropského parlamentu za STAN.

NA FÉROVKU: Nerudová není Mirkem Dušínem v sukni, přesto je dobře, že jde do politiky

Radim Červenka
22. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Danuše Nerudová

Ekonomka a neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová oznámila kandidaturu do Evropského parlamentu. Do politiky jí ženou profesní ambice. Oproti řadě konkurentů není její výhodou jen to, že je jednou z mála žen v Česku s politickým kapitálem, ale také svěží vítr nezatížený komunistickou minulostí. Se staršími kolegy má však něco společného, jestli překročí stín minulost se teprve uvidí.

Danuše Nerudová vtrhla do prezidentské kampaně s nevídanými ambicemi, alespoň na tuzemské poměry. Obzvláště v zemi, kde se s ženami ve vrcholných politických funkcích příliš nepočítá její cílevědomost přinesla vítané osvěžení do veřejného prostoru. Mladá vzdělaná žena by prezidentské funkci určitě nezaškodila. O to více, že není zatížena komunistickou minulostí.

Ačkoliv se za zločineckým režimem s Václavem Havlem udělala čára v duchu hesla: "Nejsme jako oni!", zároveň zůstává kyselá pachuť po lidech, kteří si před rokem 1989 zadali s komunisty a zároveň teď prahnou po nejvýznamnějších veřejných postech ve státní správě. Kauza adepta na ústavního soudce Fremra, který posílal do vězení jedince, kteří se pokusili překročit Železnou oponu do svobodného světa je toho zářnou ukázkou.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Profesní ambice a veřejný zájem

Otázka jestli zkušenému soudci neschází pro nejvyšší instituci soudní moci morální kredit, zůstala viset ve vzduchu. Bývalému agentovi StB Andreji Babišovi (ANO) nescházel morální kredit k premiérskému křeslu, k tomu prezidentskému však asi ano. S komunistickou minulostí se musel vypořádat i současný prezident, což mu jeho kritici rádi připomínají. Pomiňme, že jsou mnohdy z tábora podporovatelů zmíněného agenta StB.

Pokud někdo chtěl naplnit profesní ambice před rokem 1989, holt si často aspoň naoko s komunisty musel zadat. Je otázkou, jestli by naší společnosti bylo lépe, kdyby tyto "kariéristy" potrestala určitou ostrakizací směrem k veřejným funkcím. Odpověď na ni už nikdy nedostaneme.

Každopádně je dobře, že při realizaci ambicí Danuše Nerudové můžeme sledovat i něco jiného, než intenzitu spolupráce s komunistickým režimem. Otázky po kupčení s tituly na Mendelově univerzitě během jejího šéfování vysoké škole nebo pochybné vědecké publikace jsou podstatně aktuálnějšími tématy dnešní doby. Navíc se s nimi ještě dá něco udělat na rozdíl od komunistické minulosti, kterou už odpárat nejde.

V politice se jen těžko hledá Mirek Dušín a Danuše Nerudová do politiky nejde proto, že by byla takovýmto Mirkem Dušínem v sukni. Jak dobře víme po kauze Dozimetr ani STAN, za který po námluvách s jinými stranami kandiduje, není partají ctnostných skautů. Ovšem odznáčky za pravdomluvnost nejsou jediným kritériem úspěšného politika.

Uslyšíme odvážný hlas?

Dále totiž můžeme sledovat také to, že někdo chce politicky zvednout témata, kterým se v současné české politické diskuzi dostává jen velmi omezeného sluchu. Angažovanost mladých lidí ve veřejné sféře, jejich ekonomické a sociální problémy, jsou řadou stran naprosto přehlížené. Soustředí se totiž na skupiny snadněji uchopitelné politickým marketingem. Třeba na důchodce.

Svou politickou reprezentaci si zaslouží všichni a Danuše Nerudová má odvahu hlasitě mluvit o tom, o čem řada tuzemských politiku jen polohlasně blábolí. V Evropském parlamentu, kam se z pozice jedničky na kandidátce starostů hravě dostane, najde pozorné naslouchající jedince. V Bruselu jsou politické trendy jiné než v české kotlině.

Otázkou je, jestli svůj škraloup vystavěný na značných ambicích dokáže zakrýt prací pro veřejnost, a nebo i tentokrát zůstane na patře kyselá pachuť po naplňování profesních ambicí, se kterou se dnes potýkají její starší kolegové.

Zdroje: pedagogicke.info, seznamzpravy.cz, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze