Top hledané
Výsledky (0)
Značka Balenciaga představila novou zimní kolekci.

Nesmyslné vrstvení, zahalené tváře a temné barvy. Balenciaga si chtěla podmanit pařížský týden módy, nepovedlo se

Denisa Zajíčková
28. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Zimní kolekce Balenciagy 2024-2025

Není pochyb, že vedení značky Balenciaga se nemůže zbavit přesvědčení, že uměním lze nazývat pouze to, co šokuje davy. Jinak tomu nebylo ani na letošním pařížském týdnu módy, kde se představovala zimní kolekce pro rok 2024 a 2025. Bude vás bavit, nebo nudit? 

Veselé barvy nás letos v kolekci nečekají
Vrstvení bylo vidět takřka na každém modelu
Nechyběl ani zvířecí motiv
U většiny modelů byla zahalená tvář

Balenciaga je jednou z nejvýznamnějších módních značek na světě, známá pro svůj inovativní a avantgardní design. Už léta je synonymem luxusu a společenského statusu. Založil ji Cristóbal Balenciaga v roce 1919 v San Sebastiánu ve Španělsku. Cristóbal je často označován jako mistr všech návrhářů. A to zejména proto, že se vyznačuje precizním střihem a architektonickým přístupem k módní tvorbě. Jeho krejčovská zručnost a smysl pro detail si zasloužila už v začátcích obdiv nejen od zákazníků, ale i návrhářů jako byl Christian Dior nebo Coco Chanel. 

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

První módní salon slavil úspěch

V roce 1937, během španělské občanské války, se Cristóbal Balenciaga přestěhoval do Paříže, kde otevřel svůj první módní salon. V Paříži si rychle získal renomé díky svým revolučním návrhům, které často předbíhaly svou dobu. Byl průkopníkem mnoha ikonických střihů, které v 50. a 60. letech 20. století měnily módní scénu.

Po odchodu Cristóbala Balenciagy v roce 1968 a jeho smrti v roce 1972 značka Balenciaga na několik let zmizela z módního světa. Chvíli se dokonce zdálo, že je dočista konec. To by však dnes chyběla zásadní část historie! V roce 1986 ji získala společnost Groupe Jacques Bogart a značka získala druhý dech. V roce 2001 se stal kreativním ředitelem Nicolas Ghesquière, který přinesl značce nejen nový život, ale také moderní vhled. Pod jeho vedením se Balenciaga stala synonymem pro avantgardní módu a inovativní design. A své jasné postavení si drží dodnes.

V roce 2015 převzal vedení značky Demna Gvasalia, který pokračoval v inovativním přístupu a současně přidal prvky streetwearu a dekonstrukce, čímž luxusní značku přiblížil mladšímu publiku.

V posledních letech čelí značka velké kritice

Balenciaga se v posledních letech dostala do centra pozornosti nejen kvůli svému jedinečnému designu, ale také kvůli kontroverzními chování. Mezi nejvýznamnější patří:

  • Kampaně a reklamy: Některé z reklamních kampaní Balenciaga byly kritizovány za své kontroverzní a provokativní vizuály. Například reklamní kampaň, kde modelky vypadaly, že trpí, byla označena za neetickou a znepokojivou.
  • Politické a sociální reakce: Balenciaga často používá módu jako prostředek ke komentování sociálních a politických témat, což někdy vyvolává polarizující reakce. Jedním z příkladů je kolekce inspirovaná uprchlíky, která byla některými chválena za zvyšování povědomí, zatímco jiní ji označili za necitlivou a necitlivé komerční využití humanitární krize.
  • Kritika za ceny a přístup: Některé produkty Balenciaga, jako například tote bag, která byla inspirována modrou taškou IKEA, vnímali někteří jako výsměch modernímu umění nebo snahu o "revoluci". Není pochyb, že se Balenciaga snaží především šokovat, než představit kolekci, která bude líbivá a funkční. Na druhou stranu je právě Balenciaga často předmětem diskuzí, co je ještě umění a co "zábava jednoho".

Navzdory řečenému zůstává Balenciaga jednou z nejvýznamnějších a nejdiskutovanějších módních značek dnešní doby. Její schopnost inovovat a provokovat je základem jejího úspěchu, ale také zdrojem negativní reklamy - i ta však umí přivést platící zákazníky, kteří si rádi zaplatí za luxusní produkt. Právě díky tvůrčímu vedení - jako Nicolas Ghesquière a Demna Gvasalia -  značka pokračuje v posouvání hranic módy a udržuje si své místo na vrcholu módního průmyslu. Zda ale aktuální zimní kolekci dostála svému prestižnímu jménu, to už posuďte sami.

Znovu se ukázalo, že Balenciaga jde cestou temna, vsází na neforemné střihy, vrstvení, které nedává smysl a komplety, které spolu absolutně neladí. Kdyby zůstali u ikonických modelů, které zbořily módní svět, snad by to bylo na oko přeci jen přívětivější...

Zdroj: redakce, elle.com, vogue.com, balenciaga.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze