Top hledané
Výsledky (0)
Štíhlá postava je snem mnoha žen. Pokud se chceme dopracovat k vysněné postavě, je potřeba si uvědomit, že to nepůjde ze dne na den. Neexistuje žádná zázračná tableta, která by vás udělala o deset kilo lehčí. Důležité je si uvědomit, že nárazové diety nejsou řešením. Způsobem, jak si udržet štíhlou linii dlouhodobě, je změna životního stylu.

"Jsem stejně tlustá jako moje máma a může za to genetika," říkají ženy. Proč jsou tak náchylné k dietnímu marketingu

Kristina Valachyová
29. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
25 minut
Dcera s matkou

Léto je tady a ne každý z toho má radost. V záchvatu paniky „googlíte“ a snažíte se zjistit, jaké jsou aktuálně nejnovější trendy v oblasti hubnutí. Keto, low-carb, bez lepku, přerušovaný půst, nový extra silný spalovač tuků do posilovny, cyklování uhlohydrátů, nový bio-detox nebo jídelníček na tři měsíce od výživového poradce? Možnosti jsou nekonečné, po čase ale zjišťujete, že nic z toho pro vás není dlouhodobým řešením. Chcete-li opravdu shodit váhu, v první řadě se na to musíte nastavit v hlavě. Zní to možná zvláštně, protože jde o záležitost těla. To, jak vypadáme navenek, však jde ruku v ruce s tím, jak se cítíme.

Pokud začnete hubnout a kilogramy nepůjdou dolů tak rychle, jak byste si přáli, budete se automaticky dehonestovat a vaše váha zůstane přinejlepším stejná. Pokud si řeknete, že vidíte změny a cítíte se lépe, i vaše tělo usoudí, že jste správné nastavení a rázem půjde hubnout snáze. Podle několika výzkumů přibere většina lidí po skončení diety (přibližně do dvou let) vše zpět, některým dokonce přibudou i kila navíc.

Častokrát lidé vydrží pár dní nebo i týdnů na minimálním příjmu stravy, což způsobí rychlý úbytek váhy, ale i svalové hmoty. V organismu to vyvolá chaos a nerovnováhu, která se po čase projeví návratem kil ve formě tuku a podlomenou rovnováhou živin v organismu. Následně tělo ukládá více a více do tuků, neboť se zpomalil metabolismus trávení a vyvolaný chaos se organismus snaží vyřešit vytvořením zásob do nejnebezpečnějšího nitrobřišního – viscerálního tuku. Tyto zásoby si pak organismus bude chránit jako nějaký poklad. Čím více diet organismus zažil, tím bude opatrnější při spalování a uvolňování „pokladu“ ve formě tuku. A začne boj s nadváhou a zdravotními potížemi (kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, vysoký tlak, časté virózy...).

Psychoterapeut Jean-Michel Gurret tvrdí, že hubnutí není jen o kontrole kalorií. Štíhlost vyžaduje také správné duševní nastavení. Jeho metoda Mental Slim, kterou vymyslel v roce 2007, je skutečným dietním programem. Podle lyonského psychoterapeuta se shazování kilogramů odehrává nejen na talíři, ale také v naší hlavě.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

„Mental Slim je dietní program, který se více zabývá příčinami než následky přibírání na váze. Nereguluje způsob stravování, ale to, co vyvolává nutkavé jednání (kompulzi),“

uvádí Jean-Michel Gurret.

Takzvaný jojo efekt, který se dostavuje po opakovaných dietách, je z velké části způsoben emocemi, které neovládáme. Abychom své chování ovládali, nabízí psychoterapeut program spojující vyváženou stravu a řízené meditace, které nás mají zbavit důvodů přibývání na váze. Praxe spočívá v tom, že se lehce poklepává na akupunkturní body a pacient si současně opakuje pozitivní věty. Tím se zvládají negativní emoce.

„Videonahrávky nabádají, abyste se soustředili na moment, po kterém jste začali přibírat na váze, a abyste akceptovali emoce, které to doprovázely. Některé ženy, které se staly oběťmi násilí, nabraly 20 kilogramů. Podvědomě se už nechtějí líbit. Díky EFT se znovu vystavují této události a ťukání na akupunkturní body na obličeji, na hlavě, na horní části hrudníku a na rukou umožňuje uklidnit emoce, které jsou s tím spojeny,“

cituje Gurreta francouzský deník Le Figaro.

Neúspěšné hubnutí má podle psychologů skutečnou příčinu ve vaší hlavě. Přesněji ve vašich myšlenkách, názorech a v tom, jak používáte své emoce.

„Způsob vašeho myšlení ovlivňuje nejen to, jak se cítíte, ale i jak se chováte. Nevhodné uvažování může podporovat nevhodné chování v souvislosti se stravováním. Pokud si budete říkat – jsem tlustá, podobně jako moje máma, sestra, mám to dáno geneticky, stejně nezhubnu, i kdybych dělala cokoliv, tak se takto demotivovaná do snižování hmotnosti pravděpodobně ani nepustíte,“

říká psycholog Denis Daniel.

Běžné diety působí tak, že se omezíte ve stravování, a proto někdy opravdu zhubnete. Ale pouze dočasně, po dietě se většinou znovu vrátíte ke „starým hříchům“. Dieta vás nenutí pátrat po tom, proč jíte potraviny a jídla, která vlastně škodí nejen vaší postavě, ale zpravidla i vašemu zdraví. Ve skutečnosti je nutná změna životního stylu.

Máte-li zdravotní problémy, které mohou být vyřešeny výživou, nebo chcete-li vytvořit zdravý stravovací plán, měli byste vyhledat odborníka na zdravý životní styl. Problém je, že v poslední době se s výživovými poradci a všemožnými specialisty roztrhl pytel. Za odborníka na výživu se považuje pomalu každý. Jenže stejně jako dva druhy různých nanuků nejsou nikdy stejné, tak ani výživový poradce není nutriční terapeut.

Pojďme si v tom udělat jasno!

Jak poznáme dobrého nutričního terapeuta na první dobrou?

Označení „nutriční terapeut“ může používat pouze člověk, který absolvoval vzdělání na příslušné vyšší odborné škole, případně vysokoškolské studium v bakalářském studijním oboru nutriční terapeut na lékařských fakultách v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě nebo v Bratislavě na Fakultě ošetřovatelství a zdravotnických studií. Po úspěšném dokončení studií se tedy člověk stane nutričním terapeutem a může poskytovat rady v oblasti výživy i sestavovat jídelníčky. Pokud se rozhodne na vysoké škole dále pokračovat na magisterském studiu a úspěšně jej dokončí, stává se nutričním specialistou. Každý nutriční terapeut (specialista) má tedy za sebou minimálně tři roky odborného studia, které je poměrně náročné a lze jej přirovnat k „lehčí medicíně“. Student při něm získá znalosti a informace například z oblasti biochemie, fyziologie, anatomie nebo toxikologie. Dá se předpokládat, že jídelníček od nutričního terapeuta (specialisty) nebude jeden velký nesmysl.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

„Určitě není pravidlem, že by lidé měnili své návyky až po návštěvě nutričního terapeuta. Mnoho lidí má zájem své návyky změnit a je především důležité, aby čerpali informace ze správných zdrojů. Nutriční terapeut je legislativně chráněné označení pro člověka, který vystuduje vysokou nebo vyšší odbornou školu a jde o zdravotnického pracovníka, což by měla být záruka, že takový člověk nebude šířit výživové mýty a poradí vám na základě svého odborného vzdělání. Také se věnujeme edukaci populace skrze náš profil na Instagramu, kde lze najít tipy, jak svůj životní styl vylepšit třeba i bez návštěvy poradny. Vyšla nám kniha O výživě a kuchařka Vyváženě, které mohou na této cestě také pomoci. Návštěvu poradny pak může zvolit ten, který si s dostupnými informacemi nedokáže sám poradit anebo bude raději za odborné vedení, individuální přístup a pravidelné konzultace,“

vysvětluje pro LP-Life.cz Veronika Pourová, nutriční terapeutka, která je členkou České asociace nutričních terapeutů a spoluzakladatelkou blogu Ne hladu, věnujícímu se zdravé výživě.

V České republice existuje již celá řada nutričních terapeutů (specialistů), kteří mají své vlastní soukromé poradny, ve kterých sestavují jídelníčky na míru. Jejich cena může být různá.

„V Ne hladu stojí úvodní konzultace 1500,- nebo 2000,- podle toho, zda má klient zájem o konzultaci u našich zaměstnaných nutričních terapeutek nebo přímo u zakladatelek poradny. V případě spolupráce zhruba na půl roku, sestaveného jídelníčku na míru a pravidelných konzultací každý měsíc vyjde cena na 7500,-, resp. 10000,-. Na každém klientovi strávíme čas přípravou před první konzultací, propočtem aktuálního zapsaného jídelníčku a na sestavení plánu na míru strávíme také několik hodin. Každý nutriční terapeut si může své služby nastavit různě a nabízet odlišné programy. Nemůžeme se pak zaručit za to, že všichni nutriční terapeuti pracují eticky, nicméně mám dojem, že spíše narážíte na tzv. „výživové poradce“, často lidi bez jakéhokoliv vzdělání ve výživě, kteří prodávají jídelníčky „ze šuplíku“, často za neadekvátní částku. Výživové poradenství je totiž volná živnost a může se mu proto věnovat kdokoliv, kdo si zajde na živnostenský úřad. Proto je důležité koukat na vzdělání a hledat nutriční terapeuty,“

vysvětluje Veronika Pourová.

„Jestli je služba „drahá“, to je velmi relativní, jelikož pro každého je tento pojem spojován s jiným významem, ale pokud bych to měla zobecnit, platí pravidlo (a to nejen ve výživovém poradenství), že co nic nestojí, nemá hodnotu. Zaplacení poplatku je tady pro člověka zároveň motivační,“

říká pro LP-Life.cz nutriční terapeutka Katarína Grich. Na co je podle ní potřeba dát si pozor?

  1. Cena služby v oblasti nutrice je nejčastěji vyjádřena v balíku služeb, jelikož se jedná o konzultaci, anamnézu, diagnostiku, analýzy těla nebo laboratorních služeb a samozřejmě zpracování dat a výstup ve formě doporučení nebo jídelního plánu nebo komplex opatření jako management pacienta. Proto je opravdu velký rozdíl v nabídce od cca 60 € - až 700 € (1440-16800 korun) i více.
  2. Slepá víra? Každý člověk má své důvody, proč někomu uvěří nebo projeví důvěru, to není v mé kompetenci hodnotit.... nicméně pokud někdo pracuje v oblasti nutriční terapie, měl by mít vysokoškolské vzdělání, což sice není záruka kvality, kompetence a zájmu daného terapeuta, ale minimálně má k tématu blíže než poradce, který nestudoval několik let. Výživový poradce nepotřebuje podle legislativy ČR příslušné vzdělání a často prodává různé produkty, nikoli služby. A tady je na odpovědnosti a ostražitosti každého člověka hledajícího pomoc, aby se řídil intuicí, ale i zdravým rozumem a nepodlehl snadným, rychlým a jednoduchým řešením daného problému.
  3. Bere pouze peníze, aniž by ho zajímal stav pacientky? Osobně si to neumím představit, ale když se podívám kolem, i v jiných profesích se asi daří podvodníkům, pokud to lidé tolerují a nechají se.

Proč jsou výživoví poradci tak často odborně nekompetentní? Nepleťte si nutriční terapeuty se samozvanými odborníky na výživu

Definice výživových poradců je o malinko složitější. Za výživového poradce se dnes považuje skoro každý fitnesák. A v tom je právě ten háček. To, že má někdo six-pack, ještě neznamená, že je schopen kvalifikovaně radit ohledně jídelníčku. Ovšem, i zde platí, že výživovým poradcem může být člověk s vysokoškolskou kvalifikací. Zároveň to ale může být kdokoliv, kdo absolvoval nějaký kurz poradenství zaměřeného na výživu bez jakýchkoli hlubších znalostí fyziologie, biochemie, klinické výživy a jiných potřebných náležitostí. Často také postrádá praxi v oboru a certifikát obdrží po absolvování krátkého kurzu. Kurzy tohoto typu naleznete například i na stránkách Slevomatu. A tak se může stát, že jídelníček od takového poradce bude jen všeobecný „návod“ pro každého. Chcete-li se stát výživovým poradcem, stačí si zaplatit, získat certifikát a hle, samozvaný odborník na výživu je na světě.

Jakou má váhu pyšnit se takovým certifikátem nebo diplomem? Jak takový diplom opravňuje mít v rukou zdraví stovky lidí a chtít od nich nekřesťanské peníze za obecné rady, které v konečném důsledku pravděpodobně stejně nepomohou? Svěřili byste se do rukou někoho, kdo vlastně vůbec nemusí rozumět tomu, co vás trápí a jak váš problém vyřešit?

Na co si dát pozor?

V první řadě je třeba si dávat obrovský pozor na slibované zázraky rychlého úbytku tělesné hmotnosti: zhubnout 5 kilo za měsíc je krásná představa, to ano. Už horší je podívat se do zrcadla po skončení slibované diety a vidět v něm následky jojo efektu. Dobrý poradce ví, že správné a trvalé hubnutí je pomalé! A že žádné zázračné diety nefungují natrvalo.

Pojem „yo-yo effect“ definoval klinický psycholog a profesor Kelly David Brownell na univerzitě v Yale. Jde o proces, kdy se člověku podaří zhubnout, ale váhu si neudrží dlouho a po nějaké době se kila opět začnou vracet. Jde o začarovaný kruh, kdy nejdříve zhubnete, po čase začnete opět tloustnout, následně zase hubnout a takto pořád dokola.

Dále je třeba si dát pozor na propagaci výživových doplňků, které proklamují, že: „po koupi tohoto výrobku se zbavíte zbytečných kil bez námahy a dřiny ve fitku“ a podobně. Vždy, když na vás někdo spustí podobné fráze, měl by se ve vaší hlavě rozeznít alarm, protože jste narazili na šarlatána, který chce vydělat a vaše zdraví je mu ukradené!

A do třetice je třeba dát si pozor i na srdceryvné příběhy, jak se někomu po té či oné dietě podařilo zhubnout (nejlépe s fotkami před a po hubnutí).

„V naší poradně pracujeme přímo s klientem a jeho aktuálním jídelníčkem, žádné doplňky neprodáváme. A myslím, že tak to bude mít většina nutričních terapeutů, protože kdo má adekvátní vzdělání ve výživě, ví, že vše potřebné lze doplnit pouze pestrou a vyváženou stravou. V případě různých alergií, intolerancí nebo výživových omezení lze doplňky stravy samozřejmě doporučit, ale je na klientovi, kterou značku zvolí. Žádné zázračné doplňky, které by hubly „za vás“, neexistují. Existuje několik léčebných přípravků, které může po uvážení předepsat lékař jako součást léčby obezity a jejích komplikací, nicméně tyto přípravky mají svá rizika a dokud to jde bez nich, je vhodné začít s úpravou stravy a pohybové aktivity,“

vysvětluje Veronika Pourová.

Na světě existuje mnoho lidí, kteří přístup ke svému tělu od základu změnili.

„Tak například my máme již 6 let nutriční poradnu, kterou prošly stovky klientů a velké části z nich se podařilo dlouhodobě změnit své stravovací návyky a často i vztah k jídlu, který byl narušený držením přísných diet, takže někteří nejenže zhubli, ale také si dokáží jídlo více užívat a zmizely i výčitky z toho, že si sem tam dají na oslavě dort, v létě zmrzlinu nebo smažené hranolky na festivalu. Důležité totiž je, že tyto potraviny netvoří základ jídelníčku,“

vzpomíná na své klienty Veronika Pourová.

„V oblasti nutrice pracuji 15 let. Bez pozitivní zpětné vazby by vyhořel asi každý terapeut či poradce. Pro mne je každý, i ten nepatrný úspěch úspěchem, pokud je tím, co člověka posune a zlepší mu kvalitu života. Změny, velké i malé, se počítají, ať už je to zhubnutí po porodu, zlepšení kožních potíží, alergií, zlepšení trávení a snížení plynatosti, u adolescentů s akné čistší pokožka, intervence při vážnějších onemocněních jako poruchy funkce ledvin, ztučnění jater a srdečně-cévní onemocnění a jejich podpůrná léčba stravou až po vytoužené těhotenství a mateřství. Práce nutričního terapeuta zahrnuje různé aspekty zlepšení životního stylu stravou, ne vždy se musí jednat o „životní“ změnu,“

dodává Katarína Grich.

Obyvatelé Nauru bývali bohatí, dnes jsou už jen tlustí

Přestože spolu země celého světa soupeří, aby byly světovými jedničkami v nejrůznějších oblastech, o toto prvenství žádný z národů nestojí. Které země jsou na předních příčkách v obezitě obyvatel?

Tichomořský ostrov Nauru nezaujal první místo pouze v tom, že je jednou z nejluxusnějších dovolenkových destinací. Podle nejnovějších údajů se jedná o zemi, kde žijí nejtlustší lidé na světě. Téměř 9 z 10 lidí na ostrově, který je vzdálen čtyři a půl hodiny letu od Brisbane, má nadváhu, uvádí se na worldpopulationreview.com. Podíl lidí s nadváhou zde dosahuje 61 procent. Obyvatelé Nauru bývali kdysi bohatí. Velice bohatí.

Díky rozsáhlým nalezištím fosfátů si mohlo necelých deset tisíc obyvatel vychutnávat malý ráj. Neplatili daně, všechny služby, včetně školství nebo zdravotnictví, byly zdarma. A pravděpodobně právě tento nečekaný blahobyt je zničil. Přestože se ani předtím v práci příliš nepřetrhli, po ekonomickém boomu přestali pracovat úplně. Vzdali se tradičního zemědělství a raději pronajali pozemky těžařům a počítali příjmy. Co na tom, že si nechali naprosto zdevastovat životní prostředí? Hlavně že pili, jedli, užívali si... Dnes patří k nejobéznějším a nejnezdravějším lidem na světě.

Cookovy ostrovy hlásí druhý nejvyšší podíl dospělých lidí s nadváhou nebo obezitou, a to až 55,9 procenta. Následuje ostrov Palau, který zaznamenal 55,3 procenta, Marshallovy ostrovy 52,9 procent, exotické Tuvalu s nejkrásnějšími plážemi má míru obezity 51,6 procent a ostrov Niue 50 procent. Česká republika podle webu disponuje mírou obezity obyvatelstva 26 procent a je na 46 místě žebříčku, sousední Slovensko má 20,5 procent. Pokud jste si mysleli, že první příčka bude patřit Americe, jste na omylu. Podle tabulky patří USA až dvanácté pořadí. Míra obezity tam je 36,2 procenta.

Nejhubenějším národem na světě jsou Vietnamci

Co dělá tento národ ve světě postiženém obezitou tak výjimečným?

Vietnamské národní jídlo je to nejlepší a nejzdravější, co můžete přidat do svého jídelníčku pro rychlejší hubnutí. Jednoduchá polévka, kterou si zamilujete. Pho je rýžová nudlová polévka s hovězím/kuřecím masem, bylinkami a pepřem. Je to nejdostupnější jídlo ve Vietnamu. Tajnou složkou polévky na hubnutí je pikantní jalapeño, které prokazatelně pomáhá při shazování váhy.

Míra obezity ve východních zemích byla vždy nižší než na Západě. Hlavním důvodem, proč jsou východní národy chráněny před výskytem obezity, je jejich tradiční strava. Obyvatelé Japonska, Vietnamu, Číny a Indie jsou největšími konzumenty rýže. Všechny tyto národy stojí nízko na žebříčku výskytu obezity. Asiaté milují rýži a nebojí se sacharidů. Ve Vietnamu je běžnou přílohou ke každému jídlu miska rýže. Lidé ze Západu na druhé straně často drží bláznivé nízkosacharidové diety, což může být důvodem raketově rostoucího výskytu obezity. Rýže je výživná, bohatá na vlákninu a zasytí.

Styl vaření v Asii je na hony vzdálen jídlům z mikrovlnné trouby v Americe. Tady většina lidí stále ještě jídla skutečně vaří. Ve jménu chuti nenamáčejí vše do sýra nebo oleje. Drsné, ale pravdivé. Ve Vietnamu jsou nejoblíbenějšími způsoby úpravy jídla smažení, dušení a restování. Všechno to jsou zdravé způsoby vaření. Vietnamci nepoužívají hluboké smažení, věří v zachování čerstvosti potravin používáním menšího množství oleje. Nejoblíbenějším způsobem přípravy zeleniny je dušení na česneku. Kuchyně má přirozeně nízký obsah cukru a lepku, jelikož většina jídel je založena na rýži. Zdravý styl vaření pomáhá zachovávat v jídle živiny, díky čemuž je jídlo ještě chutnější.

Francouzi dobyli Vietnam a vládli mu 26 let. Není tedy překvapením, že vietnamská kuchyně je ovlivněna tou francouzskou. Převzala spoustu zeleniny, pečiva a dokonce i Pho. To se podobá francouzskému pot-au-feu (hovězí maso se zeleninou v jednom hrnci). Ale nejdůležitějším francouzským zvykem, který si osvojili, je malá velikost porcí. Tento zvyk pomohl Vietnamu lépe strukturovat stravu. Vietnamskou Achillovou patou je však cukr, milují ho v nápojích, kávě a dokonce i v kuřeti.

Amerika má 13 438 McDonaldů, zatímco Vietnam jich má jen 20. Toto srovnání poukazuje na to, kde Amerika vykročila špatným směrem. Vietnam se dokázal vyhnout kultuře rychlého občerstvení, která Američany zabíjí. Vietnamská kuchyně je čerstvá, zdravá a chutná. Jídlo se vaří na minimálním množství oleje, aby se zachovala chuť a výživnost surovin. Jejich averze k oleji, vysoce zpracovaným a nezdravým potravinám pomohla Vietnamcům zůstat zdravými a štíhlými.

Zhubl téměř 200 kilo

Maroše Molnára zná běžný Slovák zejména díky pořadu Extrémní proměny, ve kterém už nějakou dobu úspěšně účinkuje jako trenér a kouč, který se snaží pomoci obézním účastníkům zabojovat s nadváhou. A přestože se každému z dosavadních účinkujících podařilo shodit úctyhodné množství kilogramů, to, čeho dosáhl Ján Hodoň, těžko najde konkurenci i v zahraničních formátech tohoto populárního pořadu. Když se do pořadu přihlásil, vážil neskutečných 287 kilogramů. Obrovská nadváha vážně ohrožovala jeho zdraví a on sám prohlásil, že pokud by se svou obezitou nezačal bojovat, čekal by ho možná už jen rok života. Sympatický muž totiž nedokázal ujít více než 50 - 70 metrů, aniž by si musel oddechnout. Ján se však rozhodl, že chce začít plnohodnotně žít. Jednou z největších motivací byla jeho dcera, která snila o tom, že si s otcem zatančí na maturitním plesu. Když se nakonec objevil na finálním vážení, všem vyrazil dech. Zhubl totiž neuvěřitelných 175 kilogramů, a to i přesto, že měl stále na těle obrovské množství nadbytečné kůže. Dojetí nad touto neuvěřitelnou proměnou neskrýval ani trenér Molnár, který se během svého proslovu zadrhl a vyhrkla mu slza.

„Nevím, jestli tohle není dokonce i na Guinessovu knihu rekordů,“

konstatoval hrdě.

A není se čemu divit. Díky jeho práci, motivování a obrovskému úsilí, které Ján vynaložil, se dnes konečně může těšit ze života a věnovat se běžným aktivitám.

Zhubnout není snadné ani pro celebrity

Dodržovat správnou stravu a zdravý životní styl je někdy obtížné i pro celebrity. Zvláště, pokud žijí hektickým životním stylem plným pracovních povinností. Jak se dostaly do formy?

Adele

Adele vede poměrně aktivní životní styl – ráno zvedá činky, odpoledne chodí na procházky nebo boxuje a večer cvičí kardio. Kromě toho je fanynkou pilates. Zpěvačka také přiznává, že omezení příjmu cukru bylo pravděpodobně důvodem, proč zhubla.

„Pila jsem 10 šálků denně se dvěma cukry v každé, takže jsem měla 20 cukrů denně,“

říká.

Melissa McCarthyová

Melissa říká, že ke zhubnutí jí stačila změna životního stylu.

„Stačí mít super nudný život, neděláš nic zábavného a jdeš spát v 7:30 – to je ten trik.“

McCarthy se cítí pohodlně ve své kůži a neláme si hlavu ani s dietami, ani číslem na váze. Ví, že kolísání hmotnosti je normální a není se čeho obávat.

Jonah Hill

Jonah Hill v roce 2011 zhubl téměř 20 kilo údajně jen tím, že jedl sushi. Herec ale později navštívil odborníka a začal se stravovat zdravě. Jeho jídelníček se skládá ze zeleniny, ovoce, proteinů a celozrnných výrobků. Kromě toho chodí Hill běhat a každý den udělá 100 kliků.

Drew Barrymore

Drew vždy začíná svůj den sklenicí citrónové vody. K snídani si dělá avokádový toast, a když je s přáteli nebo rodinou, dá si vajíčka nebo ovoce. Drew si občas dopřeje francouzský toast nebo palačinky. Kromě toho vždy ráno cvičí; jindy se k tomu sama neumí přimět.

Barrymore dělá kardio, kalisteniku a také tančí. Všechny tyto aktivity jsou skvělými spalovači kalorií.

Chris Pratt

Pro Chrise bylo těžké zhubnout kvůli vaření jeho bývalé manželky. Pak se ale rozhodl převzít kontrolu nad svým životem a začal cvičit – zkombinoval běh, plavání, box a kickbox. Pratt začal přijímat 4000 kalorií denně a pít tolik vody, že musel celý den běhat na toaletu. Za 6 měsíců zhubl 60 kilo. Nízkosacharidová dieta v paleo stylu, bílkoviny, žádné sacharidy a cvičení 5-krát týdně se osvědčily.

Rebel Wilson

Rebel dlouho bojovala s přejídáním a syndromem polycystických vaječníků, ale i přesto se jí podařilo zhubnout přes 30 kilo a herečka se tak změnila k nepoznání! Tvrdí, že ke zhubnutí využila takzvanou Mayrovou metodu, při které si nemusíte počítat konzumované kalorie, ale je třeba jíst pomalu a jídlo správně žvýkat. Podle této metody by měla být nejvydatnějším jídlem snídaně a k večeři by se měla jíst už jen menší porce. Herečka tvrdí, že přepadne-li ji chuť se přejídat, jde místo toho na procházku nebo medituje.

Skvělá pracovní příležitost s možností nadstandardního výdělku

Stačí jen menší počáteční investice a ochota hledat ve svém okolí lidi, kteří by se přidružili do našeho týmu…

Oslňte s dekorativní kosmetikou amerického influencera Jeffree Stara. Nebojte se být jiní! Držte se své vlastní originality, ačkoli jdete zcela proti proudu. Přesně k této cestě motivuje model, influencer, zpěvák, módní návrhář a vizážista Jeffree Star.

I takto lákají firmy založené na principu multilevel marketingu (MLM) nové zaměstnance. Prodávat může výživové doplňky, kosmetiku a jiné.

I Bill Gates prohlásil, že kdyby přišel o všechny peníze, které má, začal by s MLM. Kořeny těchto společností sahají do Spojených států, ale oblibě se těší i v Česku. Miliony lidí po celém světě stále věří, že z nich společnosti fungující na principu multilevel marketingu udělají milionáře. Nezávislí prodejci, jak tyto firmy nazývají lidi, kteří nabízí jejich produkty, se snaží přesvědčit své známé, aby si od nich nakoupili kosmetiku, kuchyňské náčiní nebo třeba uzavřeli pojištění. Realita je ovšem taková, že jen málokdo z nich si tímto způsobem dokáže skutečně vydělat slušné peníze. Proč tomu tak je?

Prodejce nedostává fixní výplatu, ale provizi z každého produktu, který prodá. Některé firmy vyplácejí i provize z prodejů těch kolegů, jež daní členové naverbovali. Cílem je proto dostat se až na vrchol „pyramidy“, kdy příjem generují lidé pod vámi. Takových lidí však není mnoho. Naopak, prodejci se často dostanou do mínusu nebo si vezmou úvěr, aby si mohli zaplatit počáteční vybavení, které je v některých případech zapotřebí.

Nejznámější MLM společnosti jsou například BEWIT, LR Health & Beauty, Herbalife, Mary Kay, Lyoness, Nuskin, Essens, Avon, Oriflame, Agel, Karatbars, Amway, Dr.Egrt, SevenPoint 2, Kyäni nebo Zinzino.

Každá firma podnikající v MLM by měla splňovat hlavně tři zásady:

1. měla by mít výborný školící systém,

2. měla by mít výborný výrobek, který na trhu ještě není a se kterým budou lidé spokojeni a budou si jej kupovat pravidelně,

3. neměla by mít vysoké vstupní poplatky, protože systém je postaven hlavně na získávání nových spolupracovníků.

„Například firma Pharmanex se zabývá výživovými doplňky na bázi antioxidantů, tj. látek chránících organismus před volnými radikály, které poškozují lidský organismus. Účinky těchto doplňků výživy dokáže firma Pharmanex změřit, protože vlastní jedinečný přístroj pro měření imunity a technologii, která je základem tohoto přístroje, má firma patentovanou, tedy v oblasti wellness nemá konkurenci. Firma Nuskin se zabývá kosmetikou, která obsahuje až 70% účinných látek (ostatní kosmetiky obsahují průměrně 10-15%, nejvýše 45%). Nuskin také vlastní přístroj, který dokáže analyzovat kvalitu pleti a jemu podobný nemá nikdo na světě, protože je také patentovaný.

Tyto dvě firmy – Nuskin a Pharmanex – splňují všechny tři hlavní zásady. MLM systém těchto dvou firem funguje již 25 let a je jeden z nejlépe propracovaných, s nímž můžete od základů změnit Vaši finanční situaci,“

píše uživatel Ivan365 na fóru birdz.sk.

Tyto dvě firmy získaly mnoho ocenění a chcete-li změnit svůj život a začít s MLM, jsou k tomu jako stvořené.

Oblíbený merch? Hodně jím prozradíte

Je to nový trend? Celebrity, influenceři, sportovci – každý má nějakou svoji značku a prodává trička, mikiny, kosmetiku nebo výživové doplňky. A my je ve velkém nakupujeme. Svůj merch má dnes už opravdu kdekdo – Rytmus, Jasmína Alagič, Zuzana Plačková, Mamba, Gogo, Lucypug, Dara Rolins, Marek Hamšík i Dominika Cibulková. Mnoho známých tváří je pod svým jménem ochotno prodávat cokoli. Velmi populární hlavně u žen je kosmetika. Ve světě má svou značku kosmetiky třeba Kim Kardashian, na Slovensku například Mamba, Moma, ale i doktorka Alena Palová.

Problémem však je, že influenceři si často neuvědomují enormní zodpovědnost, která jde ruku v ruce s jejich mocí ovlivnit své fanoušky. Řeč není jen o vysokých sumách, které firmám putují z našich kapes, ale i o diskutabilnosti účinků samotných produktů. Aby prodali co nejvíce, často šíří neověřené, vědecky nepodložené či zkreslené informace. To může být nebezpečné zejména u tzv. „fitness & health influencerů“, kteří lidem radí, jak mají jíst, cvičit nebo jaké výživové doplňky užívat. Mladší publikum může tyto rady v honbě za štíhlou postavou slepě poslechnout.

Portál Refresher v minulosti zkoumal pravdivost výroků influencerů. Zaměřili se na výrok Jasminy Alagič o zázračném účinku kolagenu, který propagovala spolu s playmate Zuzanou Plačkovou.

Věta: „Můžu žrát pizzu, neboť ji díky kolagenu odvodním,“ vyvolala znechucené reakce odborníků v oblasti výživy. A přestože Alagič později argumentovala, že to říkala „s nadsázkou“, svůj výrok už odvolat nemohla. O pár týdnů později zveřejnila story z hodiny pilatesu, kde se svěřuje:

„Říkám vám hezké věci, řeknu i ty horší. Přibrala jsem! V životě jsem neměla takovou váhu, co mám teď.“

Dodala, že opět začíná cvičit pilates a přidávat k tomu „tolik kardia, kolik jen půjde“. Fanoušci manželky Rytmuse se tak mohli právem ptát: Kolagen tedy nefunguje? Přece jen musím cvičit a zdravě jíst, abych zhubl/a? Na příspěvek zareagoval i profil Fitclan (podle portálu Influencer Marketing Hub jde o přední slovenský instagramový profil zabývající se zdravým životním stylem), který výrok Alagič označil za „primitivní“ a uvedl, že jde o blud.

„Kolagen nemá žádnou spojitost s hubnutím tuku (či odvodňováním pizzy). Nedává moc smysl ani pro klouby nebo šlachy, protože za tu cenu si pořídíš komplexní kloubní výživu s účinnými látkami, kterých bude více i ve vyšším množství.“

Na to, odkud má informaci o odvodňovacím účinku, Alagič neodpověděla.

Nový Čas oslovil Jasminu, jestli to myslela vážně.

„Snad nikdo nepochybuje, že to byl vtip? Musím se přiznat, že jsem absolutně nepředpokládala, že takovou obrovskou nadsázku by mohl někdo vzít jako seriózní informaci. Navíc jsem toto story publikovala v době, kdy byl kolagen již několik dní beznadějně vyprodán, takže pokud by i někdo můj vtip nepochopil, nemohla jsem ho ovlivnit, protože už se nedal koupit. Story mělo být poděkování všem těm, kteří nám psali na tento produkt fantastické recenze,“

vyjádřila se pro Nový Čas.

Zatímco případ Jasminy Alagič byl jen „slabý odvar“, tak „aféra“ s českou kuchařkou a influencerkou Kamu už vůbec nebyla k smíchu. Na svém Instagramu doporučovala například detoxikaci pomocí nebezpečné epsomské soli či dvanáctidenní vodní půst. Portál Šéfka Klamu a Sobeczech blogerku kritizuje:

„Kamu šíří nepodložené bludy a dezinformace o zdraví a výživě. Nebezpečné detoxy, půsty… a u mnoha z nich uznala, že to byly nesmysly. Opakovaně na to byla odborníky upozorňována, přesto však pokračuje dál. Kritizuje lékaře a západní medicínu, chemie je zlo, adoruje šamany a přírodní léčbu. Chrání se výroky: já neradím, jen sdílím svou zkušenost,“

uvádí portál Šéfka Klamu a Sobeczech.

Prohlášení influencerky podrobně sleduje i Institut moderní výživy.

Naposledy řešili její šílenou „očistu“ žlučových kamenů epsomskou neboli horskou solí (heptahydrát síranu hořečnatého). Kamu doporučovala koktejly s epsomskou solí. Po určité době z ní prý žlučové kameny začaly doslova létat. O den později se omluvila a napsala, že to byly jen krystalky vytvořené spojením oleje, soli, žluči a grepové šťávy.

„Epsomská sůl prý dokáže roztáhnout žlučovod a my ráno můžeme v záchodě najít stovky žlučových kamenů.“

Dále zmiňuje doktory, kteří jí tento detox doporučili, resp. knihy, ve kterých se se o něm dočetla.

Institut moderní výživy je však jasně proti:

„Doktor je držitelem anticeny Zlatý bludný balvan z roku 2008 v oblasti řízená a kontrolovaná detoxikace. Pokud vám je skutečně svaté to, co říkají doktoři, řiďte se doporučeními a postupy odborných lékařských společností a ne názorem jednotlivce, který navíc šíří pseudovědecké informace.“

Obrovským hitem současnosti je také kolagen. Influencerky přísahají na jeho zázračné účinky na pleť, vlasy, nehty, hubnutí nebo odvodnění. Také Zuzana Strausz Plačková vydělává díky vlastní značce kolagenu. Kolagenovému šílenství, za který měsíčně zaplatí kolem 40 eur, propadly tisíce Slovenek i Slováků. Deník Pluska vyzpovídal molekulárního vědce Radoslava Janoštiaka.

Ten uvádí, že zájem o kolagen začal jednou malou studií, která naznačovala, že příjem naštěpeného kolagenu může mít zdraví prospěšné účinky. I když od té doby uplynulo už více než 10 let, přesvědčivé důkazy, že je tomu opravdu tak, nejsou. A proto je podle vědce kolagenové šílenství spíše výsledek silného marketingu a pozitivní zpětné vazby. Chcete-li doplnit kolagen bez pilulek, musí se syntetizovat v buňkách, takže ze stravy je třeba přijímat stavební bloky ve formě bílkovin. Logicky nejlepší jsou jídla s vysokým obsahem bílkovin, ať už živočišného nebo rostlinného původu. A nezapomínat na dostatečný příjem vitamínu C.

Nejlepší pilulky na hubnutí

Portál Necenzurovane.sk zveřejnil na svých stránkách recenze nejlepších tablet na hubnutí 2023. Vítězem testu se staly tablety eSlim, jehož cena je přibližně 20 eur (přibližně 480 korun). Složení je z větší části přírodní, postavené na extraktu ze zeleného čaje a kofeinu (součástí jsou i další látky, například extrakt z hořkého pomeranče obsahující synefrin).

Druhé místo v žebříčku získal produkt na hubnutí s názvem Garsin, který stojí přibližně 17 eur (400 korun). Sestává z extraktu z garcinie kambodžské, zeleného čaje a hořkého pomeranče. Třetí místo patří produktu Lipoxal UltraFit. Ten stojí až 40 eur (přibližně 950 korun). Nemá smysl si zanášet tělo levnými preparáty pochybného složení. Pokud si chcete pořídit kvalitní pilulky na hubnutí a pokud chcete, aby měly požadovaný účinek, budete si muset připlatit. Určitě nečekejte, že dobré pilulky seženete do deseti eur (do 200 korun). Kvalita nejčastěji začíná nad částkou 10 eur (230 korun). Běžně se cena dobrých pilulek na hubnutí pohybuje od deseti do dvaceti eur (230-470 korun), občas se může vyšplhat až k 25 eurům (600 korunám). Nejdražší pilulky na hubnutí mohou dosáhnout ceny zhruba 30 až 40 eur (700-1000 korun). Tam můžete očekávat prvotřídní kvalitu a výsledky, které se při vhodné životosprávě brzy dostaví.

Rozhodnutí je na každém z vás. Ať už se rozhodnete pro pilulky, cvičení nebo zdravý životní styl. Pravda, nelze házet všechny výživové poradce do jednoho pytle. Ale pokud se rozhodnete svěřit do rukou skutečného odborníka, nutričního terapeuta, budete spokojeni. I v tomto případě si však prověřte jeho vzdělání a podrobně se na všechno vyptávejte.

ZDROJ: Necenzurovane.sk, Aktin.sk, Bezhladovanie.sk, Invivomagazin.sk, Topky.sk, Brightside.me, Pluska.sk, Institutmodernivyzivy.cz, Investopedia.com, Worldpopulationreview.com, autorské dílo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: