Top hledané
Výsledky (0)
Ani letos si nenecháváme odepřít letní chvíle u moře či v horách.

O kolik zdražily dovolenkové destinace a za co si připlatíme. I přes navýšení cen je zájem o pobyt v zahraničí rekordní

Radek Polák
13. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Atraktivní letní dovolená je snem většiny z nás

K destinacím, kam máme letos v létě namířeno, patří i místa, kam jsme dříve až v takové míře nejezdili. Důvod? Relativně nízké ceny v době, pro kterou je typické především výrazné zdražování. I proto vzrostl zájem o pobyt v Turecku, Albánii nebo i Černé Hoře, hlásí cestovní kanceláře. Přesto si za chvíle volna opět asi nejspíše připlatíme.

Ať v Alpách, ve Středomoří nebo kdekoliv jinde ve světě, Češi dnes platí za velmi vítané klienty, kteří navštěvují místní podniky, utrácí a podporují lokální ekonomiku,“

říká mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. Podle cestovní kanceláře Fischer by mohl být počet našich turistů vyšší, než byl v předchozím období.

Přesto jsou to hlavně ceny, které vzhledem k rostoucímu tempu růstu cen z několika posledních měsíců, rozhodují, kam se letos vydáváme.

Do popředí se dostává Turecko a Albánie

K zemím, kde se za poslední rok zvedly náklady nejvíce, lze zařadit Maďarsko. Podle údajů společnosti Cyrrus to bylo o více než čtvrtinu. Dalším „přeborníkem“ je v tomto smyslu Turecko. Přesto je to právě tato země, kam se letos Češi pravděpodobně vydají ve větším počtu, než tomu bylo v minulosti. Ptáte se proč?

„Turecko má dlouhodobě nejlepší nabídku pro cestovatele s nízkým rozpočtem, ale i náročné zákazníky, kteří si potrpí na luxus. To je jeden z důvodů, proč je v okolních zemích, jako je Německo, Polsko, ale i Slovensko už dlouhou dobu letní dovolená v Turecku naprostou jedničkou. Zdá se, že letos tento trend přichází i do Česka, protože naše prodeje zájezdů do Turecka meziročně vzrostly o téměř 250 procent,“ 

popisuje mluvčí Jirušková.  

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6, Praha 6

Zemí, kam se během léta našinci ve velkém vypravují, je také Albánie, jak potvrzuje Asociace českých cestovních kanceláří. Společně s Tureckem totiž představuje poměrně levnou destinaci, která ale nabízí současně kvalitní služby.

To potvrzuje rovněž zástupkyně Čedoku, která navíc dodává, že se vedle toho zvyšuje zájem o pobyty v Černé Hoře, ale i třeba na Madeiře.

„Skokanem léta jsou Albánie, Černá Hora nebo Madeira. Prodeje na pobřeží v Albánii máme trojnásobné oproti loňsku, u Černé Hory pak dokonce sedminásobné. Na Madeiru míří aktivnější cestovatelé, a tam sledujeme více než dvojnásobnou poptávku, i díky letům z Prahy a nově i z Brna,“

tvrdí mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková

Otevřít v galerii (3)
Turecké pláže budou tentokrát praskat nejspíše ve švech
Turecké pláže budou tentokrát praskat nejspíše ve švechZdroj: Pixabay

Počítat se rozhodně vyplatí

Dalším důvodem, proč se opět vydáváme na cesty, je to, že zdražování je ve valné většině ostatních států pozvolnější. Podle dat Eurostatu míra inflace v Česku stále převyšuje 10procentní hranici a je tak společně se Slovenskem a Maďarskem jednou z nejvyšších v regionu. Naopak v takových místech, jako jsou Španělsko, Řecko, Itálie či Bulharsko, nepřevyšuje růst cen 8,5 procenta.

I tak je ale třeba dobře počítat. Podle informací Asociace českých cestovních kanceláří stojí půllitrová voda na letištích v Aténách 0,5 eur, tedy zhruba 12 korun. Cappuccino ve španělském Burgosu vyjde na 1,60 EUR, tedy necelých 40 korun. Těstoviny s dary moře v restauraci ve střední Itálii stojí v průměru okolo 10 eur, což dělá v přepočtu 240 korun.

Ze zemí, kde si oproti minulosti sáhneme hlouběji do kapsy, se řadí bezpochyby Chorvatsko. Za kuřecí steak s hranolky a minerálkou zaplatíte v restauraci v centru Makarské zhruba 11,50 eur, tedy necelých 280 korun.

Největšími položkami na zahraničních dovolených bývají ceny za ubytování a stravování. Význam každé z nich se podle šetření Cyrrusu pohybuje okolo třiceti procent. U vstupenek do muzeí, knihoven či zoologických zahrad je jejich důležitost zhruba pětinová.

Jak upozornil specializovaný portál Travel Supermarket, na vybraných místech u Středozemního moře vzrostla navíc průměrná cena dovolených o více než 30 procent. I kvůli tomu byl v polovině června počet ubytovaných turistů v chorvatské Dalmácii asi o čtvrtinu nižší, než tomu bylo před rokem. V Primoštenu, které je jedním z hlavních center oblasti, dosáhl tento pokles dokonce prý poloviny původního počtu.

Vyšší ceny hlásí rovněž Kréta, kde mělo ubytování podle Travel Supermarketu zdražit o čtvrtinu. Na Mallorce to bylo o 21 a v Maroku dokonce o 27 procent.

Otevřít v galerii (3)
Někdo z nás dá přednost opět Řecku
Někdo z nás dá přednost opět ŘeckuZdroj: Pixabay

Letecká doprava hlásí růst zájmu

Přesto lze očekávat, že se počet Čechů, kteří v tomto roce do zahraničí vycestují, navýší. V tom uplynulém, jak uvádí Asociace českých cestovních kanceláří, jich bylo 5,25 milionu.

„Zájem o zájezdy je letos rekordní. Je vyšší, než byl loni touto dobou,"

popisuje aktuální situaci Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Uvedenému trendu odpovídá zvýšený podíl těch, kteří volí k cestování letadlo. V provozu jsou nově z tuzemska například i charterové lety do thajské provincie Krabi. Agentura Invia v té souvislosti tvrdí, že zatímco v roce 2013 na dovolenou letadlem vyrazily necelé tři čtvrtiny jejích klientů, loni to bylo již 84 procent. Ještě vyšší číslo pak očekává letos.

„U Čechů stále vedou nejvíce čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely, letecké zájezdy, all inclusive a ubytování blízko pláže,“

shrnuje současný stav Pavlíková

Podle předpovědi leteckého sdružení IATA, jehož součástí jsou rovněž Smartwings a České aerolinie, vydělá letos letecký průmysl celosvětově necelých 5 miliard korun, což činí více než 110 miliard korun. Aerolinky by se tak měly dostat po koronavirové pandemii do plusových hodnot.

Luxusní byt na krátkodobý pronájem 180m2
Luxusní byt na krátkodobý pronájem 180m2, Praha 5

Ať už trávíme dovolenou v tuzemsku, či spíše v zahraničí, na jednom se asi shodneme všichni: bude nás stát pravděpodobně opět o trochu více, než tomu bylo minulé léto. Jen na nás ale záleží, jaký typ cesty, ubytování i vytoužené destinace si pro tyto chvíle zvolíme.

Otevřít v galerii (3)
Moře zůstává hlavním cílem letních dovolených
Moře zůstává hlavním cílem letních dovolenýchZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Asociace českých cestovních kanceláří, Invia, Travel Supermarket, IATA, Cyrrus, Čedok, Fischer, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze