Top hledané
Výsledky (0)
Kabelka značky Hermés byla vydražena za neskutečných 7,5 milionů korun.

Zemřela "matka" kultovních kabelek Jane Birkin. Jaký příběh stojí za luxusním doplňkem za miliony a proč do něj investovat

Barbora Štöklová
20. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Hermés Birkin bag a Chanel flap bag v krokodýlí kůži

Francouzský módní dům Hermés patří několik let mezi nejdražší a nejexkluzivnější značky na světě. Svou slávu a renomé získal také díky té nejluxusnější kabelce, která na trhu existuje - Birkinka, podle britské herečky a zpěvačky Jane Birkin, která před čtyřmi dny zesnula. Cena kabelky se pohybuje v řádech milionů korun, na koupi čekáte i několik měsíců. Jaký je její příběh a do jakých dalších kabelek si vyplatí investovat?

Kdo by si dokázal představit, že jeden z nejžádanějších předmětů posledních desetiletí se zrodí na obloze v roce 1984 během letu z Paříže do Londýna. Britská herečka Jane Birkin si tenkrát na palubě stěžovala Jeanovi-Louise Dumasovi, výkonnému předsedy Hermès (1978-2006), že jako mladá matka nemůže najít tašku vhodnou pro její každodenní potřeby. A tak se zrodila - "Birkin bag". Symbol společenského postavení a luxusu. Tento status si drží už několik let. Vyhledávaným doplňkem je díky ručnímu řemeslnému zpracování, kvalitní kůži, praktičnosti a eleganci. Hermès je známý tím, že udržuje přísnou kontrolu nad její výrobou, čímž zajišťuje omezenou dostupnost. Kabelka není běžně k dispozici a je známo, že je obtížné ji získat. To zvyšuje exkluzivitu a vytváří pocit vzácnosti, což má za následek vyšší poptávku a neustále rostoucí hodnotu.

Kdo byla Jane Birkin?

Otevřít v galerii (1)
Jane Birkin zemřela 16. července 2023, její odkaz bude žít napořád.
Jane Birkin zemřela 16. července 2023, její odkaz bude žít napořád. Zdroj: Profimedia

Jane Birkin byla anglická zpěvačka, herečka a modelka. Narodila se 14. prosince 1946 v Londýně a zemřela 16. Července 2023 v Paříži. Její křehkost a půvab byly zosobněním sex symbolu 60. a 70. let. Světle hnědé vlasy, ikonická ofina, pohublá postava, angličtina s francouzským přízvukem, taková byla Jane. Svou krásu si uchovala až do stáří. Sama herečka nikdy nebyla zastánkyní okázalého luxusu. Vlastnila asi pět nebo šest „Birkinek“ a postupně je věnovala na charitativní aukce. I když život Jane vypadal jako nekončící večírek, v soukromí byla prý velmi introvertní. 

Jak si Birkinka získala takové postavení?

Od té doby, co se tato ikonická taška v 90. letech dostala do širšího povědomí, nadále roste na ceně, popularitě a exkluzivitě. Samozřejmě, díky čemuž se stala oblíbenou hráčkou dámských “wish-listů”, jako konečný symbol společenského statusu, který se těší celosvětovému obdivu. Celebrita, která je velmi často spojována právě s Birkinkou je Victoria Beckham. Zpěvačka má údajně sbírku více než 100 Birkinek, jejichž hodnota se odhaduje na více než dva miliony dolarů. Kabelkou se také chlubí Kris Jenner, Kate Moss nebo Kim Kardashian a Jennifer Lopez. S klidem můžeme říci, že je nejvýraznější taškou v Hollywoodu. 

„Určitě nemůžete jen tak přijít do Pařížské ulice a usilovat o koupi Birkin bag. Tomu předchází registrace i historie nákupu u Hermés ve větších částkách. Pokud tyto podmínky splňujete, budete zapsáni na čekací listinu. Ta je kontrolována za přísných pravidel, aby se nemohlo podvádět,"

komentuje pro LP-Life bývala pracovnice butiku Hermés.

Nejdražší model z krokodýlí kůže za 7 milionů korun

Hermès nabízí Birkin Bag v široké škále luxusních kůží, které se liší texturou, vzhledem a odolností. Ty které se používají nejvíce jsou telecí a krokodýlí. Na aukci v Hongkongu byl model Birkin z krokodýlí kůže vydražen za neuvěřitelných 300 000 dolarů, což je v přepočtu asi 7,5 milionu korun. 

Do kterých dalších kabelek se vyplatí investovat?

Druhou příčku drží značka Chanel, konkrétně Chanel Classic Flap Bag je ikonická kabelka, která je známá svou elegancí a nadčasovým designem. Cena se pohybuje kolem 150 000 korun. Je vyrobena z prvotřídní telecí kůže a zdobí ji charakteristické řetízkové popruhy a přední kapsa. Tato kabelka se vyrábí již od roku 1955 a její cena neustále roste. Chanel je synonymem pro luxus a prestiž a tato kabelka je další skvělou investicí. Louis Vuitton je jednou z nejznámějších značek v oblasti luxusních kabelek a jejich Capucines Bag je skutečným klenotem. Tato kožená kabelka, kterou zdobí charakteristický uzávěr s monogramem LV, je opravdový "must have". Kabelka je vysoce ceněným kouskem, cena dosáhne přes sto tisíc korun a drží si svou hodnotu. 

Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská
Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská, Praha 1
Zdroj: Hermes.com. glamobserver.com, Forbes.com, Lidovky.cz
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze