Poté, co hodnota bitcoinu začala opět stoupat a vrátila se minulý týden nad úroveň 100 tisíc dolarů, je pravděpodobné, že bude tato nejznámější světová kryptoměna slavit další úspěch - v jednom ze států USA se totiž schyluje k tomu, že bude již brzy zatížena nulovou daní. Někteří další navíc zvažují, že ji zahrnou do svých bankovních rezerv. Před nedávnem o tom mimochodem spekuloval také guvernér naší centrální banky Aleš Michl.
Americký stát Missouri chce osvobodit zisky z kryptoměn, jako je bitcoin, od státní daně z příjmu. Missouri by se tak stalo prvním státem v USA, který takové zisky zcela zbavuje zátěže v podobě státní daně z příjmu. Pro firmy však začne ustanovení platit až v momentu, kdy nejvyšší sazba státní daně z příjmu klesne na 4,5 procenta. To se očekává nejdříve za pět let.
Uvedený krok by měl podle zastánců zákona podpořit tamní investice a ekonomický růst. Odpůrci na druhou stranu varují, že by to mohlo přinést citelný výpadek příjmů státního rozpočtu, a to až do výše 430 milionů dolarů ročně, tedy v přepočtu více než 9,5 miliardy korun!
Zájem o bitcoiny souvisí s tím, jak postupně roste jejich hodnota. Loni poprvé v historii tato kryptoměna vystoupala nad cenu sto tisíc dolarů, což řadě majitelů přineslo tučný zisk. To ale také znamená uvést je do daňového přiznání a uhradit z nich daň. Pokud návrh zákona v Missouri podepíše guvernér Mike Kehoe, nebude to již v následujících letech nutné.
Missouri ale není rozhodně samo, kdo s bitcoinem do budoucnosti počítá. Dalším státem je třeba New Hampshire, který na začátku května tuto kryptoměnu přijal jako rezervní aktivum. O podobném kroku ostatně letos uvažoval rovněž guvernér České národní banky Aleš Michl, když v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že by bitcoin tvořil až 5 procent všech rezerv naší centrální banky.
Právě Česko by mohlo být další zemí, kde se mohou majitelům bitcoinu uvolnit ruce. Domácí majitelé kryptoměn totiž očekávají, že by mohli zisky z nich danit stejným způsobem jako ty z akcií. Počítá s tím alespoň návrh zákona o zavedení takzvaného časového a hodnotového testu na bitcoin, který by měl začít platit ještě letos. Návrh již úspěšně prošel sněmovnou i senátem a v únoru jej podepsal prezident Petr Pavel.
Aktuálně se u nás rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny daní 15, nebo 23 procenty. Kromě toho se daní i zisky ze směny jedné kryptoměny za druhou či směna za zboží. Stejné je to v případě používání platebních karet, na které lze nahrát virtuální měnu a kartou pak platit prakticky všude, kde funguje běžný platební terminál. V daňovém přiznání se příjmy z kryptoměn uvádějí do kolonky "Ostatní příjmy".
Jedinou možností, jak u nás zatím daň z příjmu neplatit vůbec, je kryptoměny pouze nakupovat a dále držet. Jinou variantu naše daňové předpisy zatím neposkytují.
Zemím, kde vychází kryptoměnám postupně vstříc, je celá řada. Například v sousedním Německu se daň z příjmu neplatí, pokud držíte danou kryptoměnu alespoň jeden rok. V Portugalsku se až do roku 2023 daň z příjmu také neplatila, v současné době platí ale úprava podobná té německé. V Singapuru je tento prodej osvobozen od daně bez dalších podmínek. Podobné to je i na Maltě, ve Švýcarsku, na Kypru, v Řecku, Slovinsku, Estonsku nebo Bělorusku.
Vůbec první zemí, která klasifikovala bitcoin jako zákonné platidlo, se stal už v roce 2021 Salvador. Země proto také následně vyvinula a představila kryptopeněženku Chivo, aby posílila přijetí bitcoinů, a také začala aktiva kupovat jako investici.
Příležitostí pro prosazování kryptoměn bude pravděpodobně čím dál více. Bitcoin výrazně posiloval třeba po listopadovém vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Trump v kampani sliboval, že vytvoří strategické zásoby bitcoinu a podpoří jeho domácí těžbu tak, aby se Spojené státy staly globálním centrem této technologie. Později však hodnota kryptoměny výrazně klesla, a to mimo jiné kvůli obavám kolem Trumpovy celní politiky.
„Nyní, když se Spojené státy zdají být rozumnější a uzavírají dohody s jinými zeměmi, jsou kryptoměny opět na vzestupu,"
řekl k aktuálnímu vývoji analytik Stéphane Ifrah ze společnosti Coinhouse, kterého citoval portál Ceskenoviny.cz. Expert k tomu navíc dodal, že se zjevně obnovuje zájem investorů o rizikovější aktiva.
Zdroje: autorský text, Ceskenoviny.cz, E15, Investujeme.cz, Binance Square