Všimli jste si množství asijských párů, které v Praze fotí svatební fotky? Pak možná nevíte, že to není reálná svatba. Důvod, proč mladí novomanželé pózují na nejkrásnějších místech Prahy, je mnohem romantičtější, než se může zdát.
Naše svatební zvyky jsou jednouché. Jeden den. Obřad, spousta lidí kolem, fotograf. Fotky ze svatebního obřadu a focení poté někde v zahradách, nebo romantických prostorách. Povětšinou ale svatební focení vnímáme jako zbytečný stres, který zdržuje hosty.
Asiaté to mají jinak a tento trend začíná pronikat i k nám. Předsvatební focení je pro ně záležitost prestiže a soukromí.
Máte na něj neomezený čas, klid a soukromí. Užíváte si atmosféru jenom vy a fotograf. Nikoho nezdržujete a váš zážitek je jen váš. Na vlastní svatbě už se pak můžete věnovat jen svému obřadu a hostům. V asijských zemích je předsvatební focení součást větší tradice.
Svatební fotografie jsou vystaveny v den svatby. Doma, v obřadních síních, na hostině. Fotky jsou středobodem celé slavnosti stejně jako mladý pár. Novomanželé je používají na svých svatebních oznámeních a sdílejí tak se svými hosty něžnost okamžiku ještě před samotným obřadem. Proto si na fotkách dávají velmi záležet a velmi často hledají nezapomenutelné lokace. Proč právě Praha?
Jihokorejský romantický film z roku 2005 Lovers in Prague (Milenci v Praze) je již dvacet let naprostým hitem. V něm se Praha vykresluje jako mimořádně romantické místo. Asi tak, jako se u nás vykresluje Paříž. Proto velká část budoucích manželů v Praze je právě z Jižní Koreji.
A když potkáte páry, kde má nevěsta červené šaty, půjde nejspíše o Číňany. Červená barva tam symbolizuje štěstí, takže rudé šaty v ranním slunce v prázdných ulicích Zbývá jen rychle vzít do ruky fotoaparát. Ostatně, nevěsty si během focení často mění šaty. Mění se také lokace, takže to může být i záležitost na několik dnů, několik slunečných rán.
Předmanželské páry z Číny láká brzy ráno také Karlův most nebo Staroměstské náměstí. Páry jsou často i z Hongkongu nebo Tchaj-wanu. V Hongkongu popularitu Prahy zvýšila také píseň Prague Square od umělců Jolin Tsai a Jay Chou.
A ano, podobně oblíbená je i Paříž nebo Londýn.
Většina zákazníků, kterým se podaří cestovat kvůli svatebním fotografiím, jsou „úřednické, střední třídy, mladé, vzdělané páry, které rády honí exotické věci a módu,
řekl Han pro web latimes.com, manažer čínské společnosti, která se zabývá svatebním cestováním po celé Evropě.
V Jižní Koreji populární seriál má u nás na ČSFD pouhých 38 % a diváci kritizují mizerný český dabing, příšerný český komparz a celkově pro našince působí seriál asi příliš křečovitě. Lépe je hodnocena originální verze, měla lepší zvuk a samozřejmě i autentičtější atmosféru.
Jinak teda Korejci mají neskutečně roztomilou představu o Praze - Staromák, Pražský hrad, panorama Pražského hradu, panorama Starého města, luxusní apartmá a korejské restaurace.
Samozřejmě nechybí ani domestikovaní Korejci, kteří u nás žijí, pracují a pomáhají hlavním hrdinům.
píše Mononoke na databázi filmů.
A právě tato romantická představa je tím, co asijské novomanžele láká. Ale abychom nebyli jen kritičtí. Diváci chválí občas dobrý humor, nadhled a hlavně hezké záběry a exteriéry. Mimochodem, v seriálu se mihnou i čeští herci, například Jan Révai.
Když novomanželé ukazují široké rodině krásné fotografie z Prahy, je to jednoduše symbol neskutečné prestiže.
A také nezapomenutelný zážitek.
Zdroje: autorský text, csfd.cz, latimes.com, csfd.cz, Profimedia