Během návštěvy Emmanuela Macrona ve Velké Británii se francouzský prezident domluvil s tamějším premiérem Keirem Starmerem na vracení migrantů. Předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová ustála hlasování o nedůvěře. Prezident Donald Trump ve čtvrtečním dopise uvedl, že zvýší daně na mnoho druhů dováženého zboží z Kanady na 35 %.
Velká Británie a Francie se ve čtvrtek dohodly na pilotním plánu, který umožní posílat některé migranty, kteří překonávají Lamanšský průliv na malých člunech, zpět do Francie, zatímco britská vláda se snaží utlumit kritiku, že ztratila kontrolu nad hranicemi země. Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron oznámili dohodu ve čtvrtek v Londýně.
Ačkoli se v původním programu jedná o omezený počet osob, britští představitelé naznačují, že jde o významný průlom, protože se tím vytváří precedens, že migranti, kteří se do Británie dostanou nelegálně, mohou být vráceni do Francie. "Neexistuje zde žádná stříbrná kulka, ale díky společnému úsilí, nové taktice a nové úrovni záměru můžeme konečně zvrátit situaci, Vůbec poprvé budou migranti připlouvající na malých člunech zadrženi a v krátké době vráceni do Francie." řekl Starmer novinářům na tiskové konferenci podle agentury AP.
Do systému ministerstva vnitra se pokusili proniknout neznámi hackeři, ovšem útok byl odhalen. Podle dostupných informací stála za útokem cizí státní mocnost, konkrétněji se však zástupci Ministerstva k identitě útočníků nevyjádřili.
"Nejedná se o ransomware, tedy o odcizení dat s cílem požadovat výkupné, jedná se skutečně o systém na ministerstvu vnitra,"
uvedl Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle ČTK.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek přežila hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu, které vyvolali převážně krajně pravicoví zákonodárci, kteří tvrdili, že ona a její tým podkopávají důvěru v EU nezákonnými kroky. Návrh podle očekávání nezískal dvoutřetinovou většinu potřebnou k přijetí. Návrh podpořilo pouze 175 poslanců, 360 jich hlasovalo proti a 18 se zdrželo hlasování.
Rumunský nacionalista Gheorghe Piperea, hlavní předkladatel návrhu, mimo jiné kritizoval odmítnutí Komise zveřejnit textové zprávy mezi von der Leyenovou a šéfem výrobce vakcín Pfizer během pandemie COVID-19. Komise se snažila zabránit tomu, aby byly zveřejněny textové zprávy, které si von der Leyenová psala s generálním ředitelem Pfizeru, informovala CNN.
Prezident Donald Trump ve čtvrtečním dopise uvedl, že zvýší daně na mnoho dováženého zboží z Kanady na 35 %, čímž prohloubil rozkol mezi dvěma severoamerickými zeměmi, které utrpěly značnou ránu pro své desetiletí trvajícímu spojenectví.
Dopis kanadskému premiérovi Marku Carneymu hovoří o agresivním zvýšením nejvyšších 25% celních sazeb, které Trump poprvé zavedl v březnu po měsících výhrůžek. Trumpova cla byla údajně vedena snahou přimět Kanadu k potlačení pašování fentanylu, a to navzdory relativně skromnému obchodu s touto drogou z této země. Trump také vyjádřil frustraci z obchodního deficitu s Kanadou, který z velké části odráží nákupy ropy Amerikou., napsala agentura AP.
Zdroj: ČTK, CNN, AP