Top hledané
Výsledky (0)
Lichtenštejnský kníže je nejbohatším monarchou Evropy a jeho rodina nejstarším členem žebříčku miliardářů.

Bohatší než anglický král. Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. má vlastní banku

Radim Červenka
18. července 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Kníže Hans Adam II.

Ačkoliv Lichtenštejnsko patří k nejmenším státům Evropy, nemá ani 40 000 obyvatel a je závislé na politickém propojení se Švýcarském, tamější vládnoucí rodina se těší mimořádnému bohatství ve světovém měřítku. V současnosti je v základech jejich bohatství vlastnictví globální banky LGT Group, ovšem v minulosti měl rod své majetky především na Moravě, kde jeho členové také sídlili. K mimořádnostem patří, že Lichtenštejnsko bylo poslední evropskou zemí, která navázala s Českou republikou diplomatické styky.

Společná historie Česka a Lichtenštejnska se začala psát už opravdu velmi dávno. Lépe řečeno, společná historie Lichtenštejnů a Moravy, kde se usadili v Mikulově za vlády Přemysla Otakara II. Slavný panovník jim jihomoravské městečko věnoval, aby odsud zahájili svou expanzi v této menší ze dvou historických českých zemích.

Po třicetileté válce Lichtenštejnové ze svého hlavního sídla ve Valticích, dnes jedna z nejnavštěvovanějších památek u nás, ovládali kromě rozsáhlých území na jihu Moravy také podstatnou část té severní a také statky na střední Moravě (např. hrad Šternberk). Panství v okolí Vaduzu (dnes hlavní město Lichtenštejnska) bylo pro Lichtenštejny jen vedlejší destinací a členové vládnoucího rodu takřka výhradně sídlili na moravských zámcích. 

Prodej luxusního bytu 3+kk, Karlín, Praha 8
Prodej luxusního bytu 3+kk, Karlín, Praha 8, Praha 8

Lichtenštejnsko jako libertariánský experiment

Jenže s koncem Rakouska-Uherska byla zahájena pozemková reforma a došlo k prvnímu konfliktu mezi Československem a Lichtenštejnskem. Zásadní pak byla konfiskace majetku Benešovými dekrety po 2. světové válce a jejich nenavrácení po konci komunistické totality. Až do roku 2009 neudržovala ČR s malou alpskou zemí diplomatické vztahy a šlo o poslední stát, který neuznával existenci samostatné České republiky.

Lichtenštejni by však rádi alespoň část svých majetků dostali zpět, stále usilují o jejich navrácení a vedou s českým státem mezinárodní soudní spory. Pokud by uspěli, což je krajně nepravděpodobné, rozšířili by svůj už tak ohromný majetek o řadu historických nemovitostí a nejspíše také o zbytky jejich mimořádné umělecké sbírky, které jsou v současnosti na těchto objektech vystavovány.

Příslušníci knížecího rodu umění tradičně sbírali a tato vášeň je jednou z příčin, proč se řadí ke světovým miliardářům. Časopis Bloomberg dokonce označil rodinu Lichtenštejnů za nejstaršího člena vybrané společnosti miliardářů, jelikož jejich majetek má výše uvedené historické kořeny. Jenže lichtenštejnský byznys není jen ukotven v minulosti.

"Kníže Hans Adam II. z a na Liechtensteině. Absolutní panovník z Liechensteinu, který je členem Hayekovy společnosti ze své mikrostátní země, která je daňovým rájem, udělal libertariánský experiment včetně ústavního práva občanů na secesi,"

popsal současný přístup k financím vládce země ekonom Rune Stahl a zařadil ho mezi bizarní figury světa ekonomických libertariánů.

Lichtenštejnská banka spravuje desetinásobný majetek oproti českému státu

V tomto kontextu je pak pochopitelné, že se jen těžko smiřuje se všemi konfiskacemi majetku, které Lichtenštejny potkaly v Československu. Zároveň se v jeho osobě propojuje politická figura s velmi významnými pravomocemi směrem k chodu státu. Ty se staly také předmětem referenda v roce 2003, kdy vládnoucího monarchu občané země podpořili.

Lichtenštejnský kníže, vévoda opavský a krnovský, jak se dodnes oficiálně tituluje, je vedle politické funkce významným světovým podnikatelem. Bankovní LGT Group je přední mezinárodní skupina privátního bankovnictví. Zaměstnává 6 000 lidí na přibližně 20 místech v Evropě, Americe, Asii a na Blízkém východě.

Pro soukromé a institucionální klienty spravuje aktiva v hodnotě více než 360 miliard švýcarských franků. V přepočtu se jedná o cca 10 bilionů korun. Lichtenštejnská banka tedy spravuje majetek, který je cca pětkrát větší, než český státní rozpočet.

Není divu, že lichtenštejnský kníže je nejbohatším monarchou Evropy před knížetem monackým, ale i před anglickým králem, jehož majetek je podle Forbesu skoro desetkrát menší.

Zdroje: autorský text, weforum.org, business-standard.com, x.com, forbes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze