Top hledané
Výsledky (0)
Hůře než Česká republika je na tom jen Slovensko, Slovinsko a Rakousko

Nouzový stav zatím nebude, vláda o něm dnes ani nejednala

Kristina Vacková
22. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Andrej Babiš, premiér v demisi, a Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví

I přes všechna opakovaná ujištění vlády nám v současné coronavirové situaci opět hrozil nouzový stav, k němuž dnes vyzvala Česká lékařská komora a ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Včera testy odhalily 8244 pozitivních případů, což je pro neděli zatím nejvyšší stav od začátku pandemie. Nastupující vláda zatím takto výrazná opatření odmítá a nouzový stav proto na dnešním jednání vyhlášen nebyl.

Česká lékařské komora a ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) dnes vyzvali k plošným omezením. Vít Rakušan (STAN) ale zatím tato opatření odmítá, stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vláda dnes jednala o dalších kompenzacích, jejich výše by měla rozpočet připravit o dalších 12 miliard korun. Ministři se na dnešním zasedání vlády shodli na tom, že uvolní 192 milionů na PCR testy ve školách, o nouzovém stavu však ani nejednali, tudíž je jeho bezprostřední hrozba odvrácena.

Otevřít v galerii (3)
Jan Hamáček
Jan HamáčekZdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

PRO a PROTI – další politizování pandemie?

Největším příznivcem opětovného vyhlášení nouzového stavu je Adam Vojtěch (za ANO), který však ještě v pátek o jeho zavedení neuvažoval a řešení situace viděl v následování pandemického zákona. V nemocnicích je však u nás aktuálně pět tisíc lidí a Vojtěch nyní apeluje na plnící se kapacity nemocnic. Opatření by podle Vojtěcha umožnilo výpomoc mediků v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. 

„Dnes jsem se dozvěděl, že ministr zdravotnictví není členem krizového štábu, ale jen jeho občasným hostem,“ 

uvedl překvapený Vít Rakušan.

„Za ministerstvo vnitra v této fázi nevidíme důvod vyhlašovat nouzový stav bez toho, aby proběhla jednání krizových štábů v krajích a aby tyto štáby zvážily, zda tato situace není řešitelná vyhlášením stavu nebezpečí,” 

řekl Hamáček, který dodal, že jednotlivé kraje by si nouzový stav mohly vyhlašovat samy, protože mezi nimi existují značné rozdíly. Sám však dnes připustil, že pokud situace bude i nadále nezvladatelná krajskými prostředky, bude možné přistoupit k vyhlášení nouzového stavu. V úvahu přitom hodlá brát zejména přání a jednání krizových štábů. 

Otevřít v galerii (3)
Muj na testu na koronavirus.
Muj na testu na koronavirus.Zdroj: Profimedia

Nemocnice by nouzový stav uvítaly, hrozí kolaps

Některé nemocnice, jako například brněnská, by přitom nouzový stav uvítaly.

„Fakultní nemocnice Brno by byla pro vyhlášení nouzového stavu, nicméně ne kvůli tomu, abychom žádali mediky. Naši lékaři jsou zároveň profesoři a uvědomují si, že pokud budou povoláni medici, může to mít zásadní dopad na výuku a jejich studium,“ 

uvedla pro Právo mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Veronika Plachá, která vidí současnou situaci jako velmi vážnou. Podle ní si již lidé zvykli a chovají se, jako by pandemie nebyla.

„Vláda nemá ale nyní pro projednání návrhu na vyhlášení nouzového stavu zákonné předpoklady,” 

uvedl dnes Hamáček. Sám patří ke stoupencům očkování, a právě v nedostatečné proočkovanosti obyvatel vidí i jeden z důvodů, proč se epidemie opět vymyká kontrole. 

Otevřít v galerii (3)
Covid-19.
Covid-19.Zdroj: Unsplash

Očkování povinné?

Sám Hamáček by byl i pro povinné očkování, s čímž nesouhlasí celá řada jiných politiků, mimo jiné i Alena Schillerová (ANO). Ta je proti povinnému očkování, ale pokusila by se lidi k očkování přimět dobrovolně a osvětou. Na TV Prima včera uvedla, že každý by si měl o svém těle rozhodovat sám.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dnes pro TV Nova uvedl, že by povinně očkování zavedl pro všechny lidi nad 18 let, tedy všechny dospělé. Dále by byl i pro zavedení dalších restrikcí, jakými jsou omezení kontaktu, zavedení home office a zamezení pořádání velkých akcí. Se zavřením škol však nesouhlasí. Zároveň ale podporuje motivační opatření, která zvýhodňují plně očkované.

„Epidemie se sama nezastaví, pokud se nechceme smířit s tím, že onemocní všechny obyvatelé, zemřou tisíce lidí a zdravotnictví se zcela zahltí,“

uvedl dnes Milan Kubek a vyzval k očkování třetí posilující dávkou. S ním souhlasí i Martin Kupka, místopředseda ODS, který vyzval všechny k očkování třetí dávkou v přímém přenosu na TV Nova.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a definitivně skončil letos 11. dubna a platil dohromady 254 dní. Od té doby se vláda nechala mnohokrát slyšet, že o jeho znovuzavedení neuvažuje. Další zpřísněná opatření přitom vešla v platnost právě dnes.

Základní pravidla nouzového stav:

  • Vyhlašuje vláda a ta musí bezprostředně informovat Sněmovnu, která jej může zrušit
  • Platí 30 dnů
  • V případě nebezpečí z prodlení jej vyhlašuje premiér, vláda pak musí jeho rozhodnutí do 24 hodin schválit.

Zdroje: novinky.cz, TV Nova, Česká televize, Právo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze