Top hledané
Výsledky (0)
Srbský tenista Novak Djoković je zraněný. Možná se blíží konec jeho skvělé tenisové kariéry.

Novak Djoković se zdravotními problémy vyhrál zápas, pak odstoupil z Roland Garros. Zřejmě se blíží konec kariéry

Miroslav Oupic
05. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Novak Djoković v úzkých.

Pravé koleno zradilo vítěze 24 grandslamových turnajů srbského tenistu Novaka Djokoviće. Sice vyhrál dva poslední pětisetové zápasy, ale do čtvrtfinále Roland Garros už nenastoupil. Příští pondělí tak ztratí post světové jedničky a nahradí jej italský tenista Jannik Sinner.

Novak Djokovič na kolenou.

Po posledním pětisetovém zápase se v Novakovi mísila radost z vítězství a také bolest ze zranění.

„Posledních pár týdnů jsem měl mírné nepohodlí v pravém koleni, ale neměl jsem žádné zranění, které by mě nějak znepokojovalo. Hrál jsem s ním pár turnajů a do dneška jsem neměl žádné problémy,"

řekl Novak Djoković na pozápasové tiskové konferenci.

 

V podvečer pak Novak byl nucen ohlásit své odstoupení z pařížského turnaje, takže své 25. grandslamové vítězství zatím nepřidá.

Je mi opravdu líto, že musím odstoupit z #rolandgarros. Ve včerejším zápase jsem hrál srdcem a dal ze sebe vše a bohužel kvůli natržení menisku v pravém koleni jsme po pečlivém zvážení a konzultaci s týmem museli udělat těžké rozhodnutí. Přeji hodně štěstí hráčům, kteří tento týden soutěží, a upřímně děkuji neuvěřitelným fanouškům za všechnu lásku a trvalou podporu. Brzy se uvidíme. S láskou a vděčností, Nole,"

napsal Djoković na svůj Instagram.

 

Velká trojka

Novak vstoupil do seniorského profesionálního tenisu v roce 2003, a přidal se tak k Rogeru Federerovi a Rafalu Nadalovi. Ve své době tato trojice diktovala mužskému světovému tenisu. Tato jejich éra však poslední dobou pomalu končí.

Švýcar Roger Federer, zvaný Fedex, (43 let), který začal profesionální seniorskou kariéru v roce 1998 už s profesionální kariérou skončil na konci roku 2022.

Španěl Rafael Nadal, zvaný Rafa, (37 let) začal profesionálně hrát od roku 2001 a v letošním francouzském grandslamu, který vyhrál rekordně 14 krát, už také vypadl „předčasně“. Také jeho trápí poslední dobou různá zranění (nejvíce zad), což při jeho silové hře se dalo předvídat.

Novak Djoković (37 let) se zdálo, že bude pokračovat bez větších zdravotních problémů, ale také se už i u něj začínají objevovat.

Stále častěji se nyní hlásí o slovo mladá nastupující generace – Jannik Sinner (22 let), Carlos Alcar as (21), Alexander Zverev (27 let), Dannil Medvedev (28 let), Andrej Rublev (26 let) a Stefanos Tsitsipas (25 let).

Takže Rafael Nadal a Novak Djoković pomalu vyklízejí své pozice soudobých vládnoucích hráčů.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

 

Válečné dětství

Novak Djoković se narodil v roce 1987 v Bělehradě, v bývalé Jugoslávii.

Jako malý zažil rozpad Jugoslávie, a tedy i válku. S tenisem začínal v šesti letech a vzpomínal, jak bylo těžké se soustředit na tenis, když na město padaly bomby. Prakticky nebylo možné hrát na venkovních kurtech. Novak tedy v těžkém období se snažil trénovat, až jej v roce 1993 objevila srbská tenisová legenda Jelena Genčićová, která jej trénovala šest let. Následně Novak přešel k Niki Pilićovi do jeho německé tenisové akademie a od 14 let začal hrát na mezinárodních turnajích.

 

„Djoker“

I přes své složité dětství, na kurtě i mimo něj Novak uplatňuje svůj smysl pro humor. Například imituje herní styl a chování ostatních tenistů a také i tenistek (na Youtube můžete vidět například videa, jak imituje Rafala Nadala nebo Marii Šarapovovou).

Touto komikou (joker) a svým jménem si vysloužil přezdívku Djoker.

 

Strava a podnikání

V roce 2016 se na rok stal pecetariánem, tedy veganem, který ale občas může sníst i rybu. Tento způsob stravování byl základem i jeho podnikání, neboť v témže toce si otevřel v Monte Carlu veganskou restauraci.

Své budoucí sportovní výsledky přičítal právě svému stravovacímu systému, který mu dodává větší množství energie.

 

Tenisové úspěchy

Novak Djoković získal celkem 98 titulů na okruhu ATP (což je třetí místo v tenisové open éře), z nichž je 24 na granslamech (Australia Open, French Open, Wimbledon a US Open).

Navíc také 7x vyhrál nejprestižnější tenisový turnaj - Turnaj mistrů (v letech 2008, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 a 2023).

V roce 2008 získal v dresu Srbska bronzovou medaili ve dvouhře na letních olympijských hrách v Pekingu.

Novak vede také mužský tenisový žebříček v počtu týdnů, kdy byl světovou jedničkou. Celkem to bylo luxusních 428 týdnů. Na druhém místě je Roger Federer s 310 týdny.

 

Co se týče financí, tak Novak Djoković vede celou tabulku nejvyšších tenisových zisků (tzv. prize money). Za celou svoji kariéru (do 3. června 2024) vydělal luxusních 182 043 906 amerických dolarů. Na druhém místě je Rafael Nadal (134 808 161 dolarů a na třetím místě se umístil Roger Federer (130 594 339 dolarů). Za touto trojkou je už hodně velký odstup.

 

Osobní život

Novak žije v Monte Carlu v Monaku a kromě své rodné srbštiny hovoří německy, anglicky a italsky.

V roce 2005 začal chodit s o rok starší Jelenou Ristićovou, se kterou se po osmi letech zasnoubil a v červenci 2014 v Černé Hoře si ji dvakrát vzal (civilní a církevní sňatek). Už v říjnu 2014 se novomanželům narodil syn Stefan a o tři roky později také dcera Tara.

V roce 2016 byl vidět se svou milenkou, bollywoodskou herečkou Deepikou Padukone, ale manželství tuto Novakovu aférku vydrželo.

V pocovidové době se nemohl zúčastnit několika turnajů, mezi nimi i grandslamu Australian Open, protože nebyl ochoten se proti covidu očkovat.

 

 

Zdroj: TN.cz, Wikipedia, ATP, Roland Garros, autorský text, komentář

 

 

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze