Top hledané
Výsledky (0)
Jaké jsou nejnovější trendy v kouření?

Nové alternativy cigaret se šíří i mezi dětmi, vydělat na nich chtějí i influenceři

Barbora Večeřová
17. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Alternativy klasických cigaret jsou stále oblíbenější mezi dětmi

Oblíbenost klasických cigaret neustále klesá. Není podporováno firmami ani ve veřejném prostoru, kuřáci se tak často uchylují k alternativám cigaret, které jsou brány jako cesta menšího zla. I kouření dnešní doby podléhá trendům. Jaké jsou ty nejsilnější? A jsou opravdu menším zlem než klasické cigarety? 

Proti kouření se snaží bojovat i stát. V roce 2017, přesněji na Světový den bez tabáku, vstoupil v platnost zákon, který zakázal kouření v podnicích. Někteří si zákon pochvalovali, jiní odsuzovali. Nezbývalo jim ale nic jiného než si zvykat. Kouření se totiž může „pyšnit“ hrozivou statistikou, a je tedy logické, že stát cítil potřebu se situací kolem kouření ve veřejném prostoru něco udělat. Z dat ministerstva zdravotnictví z roku 2021 vychází, že celosvětově kouří 1,3 miliardy celkové lidské populace. Konkrétně v Česku si více než 2 miliony lidí každý den zapálí cigaretu. Ročně mají cigarety na svědomí 8 milionů životů, které jsou ukončeny předčasně, v České republice kouření způsobí až šestinu smrtí ročně. 

Čísla nelžou. Proto cigaretový průmysl přichází s novinkami, které mají kuřáky odradit od klasických cigaret, ale stále je udržet u kouření a přijímání nikotinu v jiné formě. Které to jsou? 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

 

Zahřívání tabáku je stále lepší variantou 

Nejoblíbenější alternativou klasických cigaret je elektronická cigareta, která funguje na principu zahřívání tabáku, ne jeho spalování. Například výrobky IQOS si celosvětově oblíbilo 16 milionů lidí, v České republice je to pak témě půl milionu. Je jasné, že nejzdravější cestou je vzdát se nikotinu úplně, v případě IQOS jde ale přece jen o lepší variantu. Nejvíce tělu totiž neškodí nikotin, ale dým, protože při spalování tabáku vzniká velké množství různých látek, které mohou být karcinogenní nebo jinak nebezpečné pro tělo. Americký Ústav pro kontrolu léčiv dokonce loni v červnu udělil tomuto výrobku status produktu s modifikovaným rizikem, čímž potvrdil posun od běžných cigaret. 

Otevřít v galerii (3)
Klasické cigarety tolik nelákají, mladí dávají přřednost alternativám
Klasické cigarety tolik nelákají, mladí dávají přřednost alternativámZdroj: Profimedia

Nikotinové sáčky jsou oblíbené hlavně mezi dětmi a sportovci

Největším problémem nikotinových sáčků je fakt, že jsou dlouhodobě dostupné nezletilým dětem. Vzhledem k tomu, že neobsahují tabák, tudíž nejsou podle současné legislativy nějak omezovány. Oblíbené se tak staly primárně mezi dětmi školního věku, v minulém roce bylo nejvíce uživatelů nikotinových sáčků ve věkové skupině 15 až 24 let. Dlouhodobou oblíbenost si získal také u sportovců, ve svých počátcích patřily nikotinové sáčky k „povinné výbavě“ téměř každé hokejové či florbalové kabiny. Na rozdíl od jiných látek, jako je třeba marihuana, totiž není považovaný za doping, může ale krátkodobě zvyšovat výkonnost a soustředění. Dlouhodobé užívání a závislost má ale pak přesně opačné účinky.  Proti nikotinovým sáčkům se snaží bojovat i čeští poslanci. Někteří poslanci hnutí ANO předložili novelu zákona, která by měla omezit nejen prodej mladistvým, ale také reklamu na tyto výrobku. Podle předkládajících totiž obaly působí atraktivně a nikotinový výrobek nepřipomínají ani v nejmenším. Samotná společnost BAT, která vyrábí pravděpodobně nejoblíbenější nikotinové sáčky VELO, věkové omezení prodeje podporuje a zároveň podle svých slov apeluje i na prodejce, aby výrobek prodávali pouze zletilým. Podle slov mluvčího společnosti jsou ale nikotinové sáčky zodpovědné za snížení počtu kuřáků klasických cigaret. 

Snížení škodlivin je sice výhodou oproti cigaretám, které zatěžují primárně plíce, oproti tomu ale nikotinové sáčky poškozují sliznici ústní, sliznici jícnu a také žaludku. Problematické je hlavně u dětí, protože může relativně snadno dojít k předávkování. To pak v krajních případech může způsobit závažné problémy, například zvýšený krevní tlak nebo poškození části mozku. 

 

Trend z TikToku, kvůli kterému začali kouřit i ti, co nikdy nekouřili 

Otevřít v galerii (3)
Právě snadná dostupnost Elf baru je nebezpečná
Právě snadná dostupnost Elf baru je nebezpečná Zdroj: Profimedia

Řeč je o Elf bar. Že jste o tomhle výrobku nikdy neslyšeli? Jde o jednorázovou cigaretu s atraktivnímu příchutěmi, která si získala hlavně mladé. Za jediný rok vzrostlo kvůli používání produktů fungující na podobném principu jako elf bar z 0,89 procent na 56,7 procent kuřáků ve věku 18 let. Kromě toho, že není dobrá pro zdraví, je škodlivá také pro životní prostředí. Po jejím vykouření se totiž vyhazuje. Proti téhle nebezpečné novince, kvůli které začínají kouřit i ti, kteří dříve nekouřili, se snaží zbrojit Evropská komise. Navrhla totiž zákaz Elf bar a dalších ochucených nahřívaných tabákových produktů. Jde o součást plánu v boji s rakovinou.

„9 z 10 případů rakoviny je způsobeno tabákem. Chceme, aby kouření bylo co nejméně atraktivní, chránit lidi a jejich životy,“

říká Stella Kyriakides, komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin. 

Alternativ ke klasickému kouření je mnoho. Většina z nich ale nepomáhá se závislostí, spíše naopak. Pokud tedy chcete přestat kouřit, je potřeba omezit veškerý přísun nikotinu. 

Otevřít v galerii (3)
Problém je hlavně u mladých lidí. Mnohdy jde o školáky základních a střednich škol
Problém je hlavně u mladých lidí. Mnohdy jde o školáky základních a střednich škol Zdroj: Profimedia

Na trendech se snaží vydělat i influenceři

I někteří influenceři zjistili, že vzhledem k oblíbenosti mezi dětským publikem se dá na elektronickách cigaretách vydělat. Příkladem může být youtuberka a influencerka Denisa Kouřílková, která je známá spíše pod přezdívkou Sugar Denny. Pod názvem Ochucený vzduch se rozhodla prodávat takzvané "vapíky", které jsou podle jejích slov bez nikotinu. Jejich výhodou by mělo být podle popisu na e-shopu obsah guarany a bezlepkové složení. Kolem byznysu youtuberky se nejen v komunitě vaperů, ale také širší veřejnosti. Je totiž patrné, že youtuberka cílila hlavně na děti a mladistvé, kteří tvoří velkou část jejího publika. Po vlně negativních reakcí byl e-shop Ochucený vzduch zrušen. 

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Zdroje: mzcr.cz, ec.europa.eu, e15.cz, novinky.cz, refresher.cz, heyfomo.cz, abcnews.go.com, royalvape.cz, antiyoutuber.cz

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze