Top hledané
Výsledky (0)
Vše je o silné vůli.

Novoroční předsevzetí mají Češi v oblibě! Vydrží ale jen minimum z nich

Karolína Lišková
30. prosince 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

A je to tu! Každý rok to přijde - hodnotíme uplynulých 365 dní. Bilancujeme. Zvažujeme, co změnit, aby ten nový rok byl ještě lepší. Novoroční předsevzetí si dávají lidé po celém světě, v Česku je to více než 40%. Jenže jen málokdo stanovené cíle dodrží. Ono totiž začít z ničehonic přestat kouřit, chodit každé ráno běhat a odepřít si svíčkovou, to chce opravdu silnou vůli...

Tak co, už jste si novoroční předsevzetí rozmysleli?
Věříme, že to dáte do dalších Vánoc.
Váha je po Vánocích nepřítelem číslo jedna.

Pro rok 2020 si podle průzkumu agentury Rondo Data novoroční předsevzetí chystá dát 42 % dotázaných, uchylují se k tomu spíše ženy než muži. Oproti jiným létům je to 28 procentní nárůst. Průzkumu se zúčastnilo 1053 mužů i žen ve věku 15 až 59 let.

Plná fitka a změna jídelníčku

„Každý rok je prvních pár dní u nás plno. Přichází ti, co si dali předsevzetí, že začnou cvičit, ale většinou jim to dlouho nevydrží. V únoru se návštěvnost vrací zase k normálu,“

tvrdí fitness trenér Augustýn Matoušek s tím, že tito lidé většinou naštvou stálice fitness centra, protože když je někde víc plno než je obvyklé, cítí se sportovci nekomfortně. Majitelé tělocvičen si alespoň na začátku roku pořádně finančně polepší.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5
Otevřít v galerii (3)
Strava by měla být vyvážená každý den.
Strava by měla být vyvážená každý den. Zdroj: Pixabay

Hubnutí, změna stravy a pitného režimu je totiž jedno z nejčastějších předsevzetí. Dává si ho 266 z celkového počtu dotázaných. Možná už jen proto, že během Vánoc se všichni doslova nacpou cukrem, nezdravým jídlem a alkoholem. Zvýšenou konzumaci jídla i pití přiznává 79% dotázaných!

„Novoroční předsevzetí často nevycházejí proto, že si člověk dává nereálné cíle, například zhubnu 10 kg za měsíc. Když si tentokrát zvolíte cíl, který je opravdu v mezích možností a budete mít silnou motivaci, mnohonásobně zvýšíte šanci na jeho dosažení,“

míní Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně společnosti Naturhouse.

Otevřít v galerii (3)
Málokdo se donutí sportovat celý rok.
Málokdo se donutí sportovat celý rok. Zdroj: Pixabay

Mezi další a velmi oblíbené sliby vlastní osobě jsou: přestat kouřit (168), méně se stresovat (192), vydělat více peněz (148) nebo najít si partnera (73).

Sliby chyby

Přestože na začátku míváme velké oči, skutek nakonec ale většině uteče. Podle průzkumu novoroční předsevzetí nikdy nedodrží 15 % dotázaných, 42 % pak přiznává, že předsevzetí nedodrží většinou. Desetina lidí se předsevzetím řídí déle než rok, třetina to však vzdá po pár dnech, další čtvrtina pak po měsíci.

Takže ti nešťastníci, co to nevydrží do dalších Vánoc si pak přejí, aby si už žádná další předsevzetí nedávali. To potvrzuje 196 dotázaných.

Otevřít v galerii (3)
Nejčastější předsevzetí.
Nejčastější předsevzetí. Zdroj: Rondo-data

A jak jste na tom vy s novoročním předsevzetím? Dáte si letos nějaké? Jaké?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rondo Data
Nepravidelná 329/9, 102 00 Praha Česká republika