Top hledané
Výsledky (0)
Kladenské nemocnici předali plicní ultrazvuk Rytíři Kladno společně s paralympionikem Patrikem Sedláčkem.

Nový plicní ultrazvuk putuje do Kladna, se sbírkou pomohli i hokejoví rytíři Jaromíra Jágra

Barbora Večeřová
04. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Plicnímu oddělení v Oblastní kladenské nemocnici bude pomáhat nový plicní ultrazvuk, na který se podařilo vybrat prostředky prostřednictvím nadace Naše plíce, Rytířů Kladno a štědrých dárců, díky nimž bude práce zdravotníků na oddělení zase o něco snadnější. Ultrazvuk předali primářce Janě Keilové hráči Rytířů Kladno společně s para hokejistou Patrikem Sedláčkem, který má sám zkušenost se závažnou plicní embolií.

Obrazovka počítače při plicním skenování
Jaromír Jágr podporuje Český para hokej
Jaromír Jágr zkouší para hokej
Jana Keilová, Elena Jakubovič, Patrik Sedláček, Martin Kehar, Ondřej Machala

Prevence je důležitá, Češi na ni však často zapomínají 

Ultrazvuk v hodnotě 205 tisíc korun předávali na plicním oddělení kladenští hokejisté Martin Kehar a Ondřej Machala společně s para hokejistou Patrikem Sedláčkem. Patrik má s plicní embolií vlastní zkušenost – před téměř dvěma lety kvůli ní málem přišel o život. 

Sám tedy ví, jak je prevence důležitá. A také to, že se na ni často zapomíná. V mnohých případech by se díky ní totiž dalo podobným situacím, jako se stala Patrikovi, předcházet. 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

„Prevence dostatečná není, sám jsem toho důkazem. Můj zdravotní stav a moje onemocnění se zanedbalo, a myslím, že by se to určitě dalo řešit víc a líp,“

 říká Patrik Sedláček, který kvůli plicní embolii v kombinaci s trombózou přišel o pravou nohu. 

Otevřít v galerii (4)
Bezdrátová ultrazvuková sonda SONON
Bezdrátová ultrazvuková sonda SONONZdroj: Foto Jaroslav Urban

Prevenci přitom lidé zanedbávají i podle primářky Jany Keilové, která plicní ultrazvuk za nemocnici Kladno přebrala. 

„Češi moc zodpovědní co se prevence týče nejsou. Ale je to těžké. Prevence plicních nádorů je dost obtížná. Tento rok je ale nový program na prevenci nádorových onemocnění. Je to však spojené se spoustou potíží, do programu jsou zapojena pracoviště v Praze, jejich kapacita však bude brzo naplněna a vyšetření bude mít určitou prodlevu. Častější kontrola CT nebo rentgenem zase není možná kvůli zátěži,“

říká primářka plicního oddělení kladenské nemocnice. 

Díky novému ultrazvuku nebudou muset pacienty plicního oddělení posílat jinam

Kapacitní důvody jsou častým problémem nemocnic. Podobně trápí české nemocnice i nedostatek potřebného vybavení. To se však v případě kladenské nemocnice s novým plicním ultrazvukem změní. Největší pomocí bude, že všechna potřebná vyšetření budou moci nyní provádět u sebe na oddělení a vyhnou se přesouvání pacientů na jiná oddělení, jako tomu bylo doposud. 

Otevřít v galerii (4)
Primářka Jana Keilová přebírá plicní ultrazvuk
Primářka Jana Keilová přebírá plicní ultrazvukZdroj: Foto Jaroslav Urban

„Pomáhat bude všem doktorům u nás na oddělení a hlavně bude sloužit k ověření a umístění pleurálního výpotku na plicích, protože v takovém případě vždycky musíme požádat jiná oddělení, ať nám to zaměří, takže tím pádem díky ultrazvuku nebudeme muset stěhovat pacienty jinam,“

vysvětluje primářka Jana Keilová, v čem lékařům ultrazvuk usnadní práci. 

Pacienti, kteří nyní dorazí na plicní oddělení kladenské nemocnice, tak nejspíše čeká vyšetření novým plicním ultrazvukem. Jde o snadno přenosný, bezdrátový a malý přístroj, který však dokáže velké věci, a lékařům tak zásadně usnadnit práci. 

Život jde dál, hlavně se nesmí vzdát 

Patrik měl štěstí. Z embolie se dostal, a nyní je členem českého národního týmu, se kterým se nedávno zúčastnil paralympijského turnaje. A to i přesto, že členem týmu je teprve něco kolem roku a půl. Minulý víkend se mu s jeho týmem SKV Sharks podařilo dokonce získat mistrovský titul.

Otevřít v galerii (4)
Ondřej Machala, Patrik Sedláček a Martin Kehar
Ondřej Machala, Patrik Sedláček a Martin KeharZdroj: Foto Jaroslav Urban

Kdyby mohl něco vzkázat těm, kteří začínají od znova třeba jako on, určitě by to bylo to, ať se nevzdávají. 

„Určitě bych vzkázal lidem, ať nevzdávají život. Život jde dál, ať už s nohou, nebo bez nohy. Já to vidím u nás v týmu, všichni se tam máme dobře, nikomu nic nechybí, kromě nohou, ale to nějak neřešíme, je to prostě normální a nikdo se na člověka kvůli tomu nebude dívat jinak,“ 

dodává s úsměvem Patrik Sedláček

Naše plíce chtějí pomáhat i nadále 

Nadace Naše plíce chce pomáhat i dále. V minulém roce věnovala plicní ultrazvuk Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, nyní obdarovala Oblastní nemocnici Kladno. Prevence plicních onemocnění je obzvlášť v dnešní době důležitá, i přesto, že je často zanedbávána. A důvodem bývá i to, že v nemocnicích chybí potřebné přístroje, jako je například ultrazvuk, který může pro plicní oddělení v nemocnicích nedocenitelnou pomoc. Včasná diagnostika může zachraňovat životy, protože ne každý příběh má šťastný konec jako měl ten Patrikův. 

Pro tento rok má nadační fond v plánu zaměřit svou pomoc na jednotlivce, kterým cílená pomoc zásadně zvýší kvalitu života nebo v závažnějších případech podpoří v účinné léčbě.

Otevřít v galerii (4)
Nadační fond Naše plíce
Nadační fond Naše plíceZdroj: LP-Life
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze