Top hledané
Výsledky (0)
O novém fenoménu, takzvané hamižflaci.

Do Česka se dostává fenomén hamižflace. Jde o doprovodný jev k inflační krizi

Radim Červenka
19. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Žena u parkovacího automatu

Inflace v tuzemsku dosahuje více než rok na rekordní hladiny a doprovází ji otázky, kdo za vysoké ceny může. Ačkoliv pozorujeme v ekonomice řadu proinflačních tlaků, zásadní v cenotvorbě komodit je snaha firem využít situace a zvyšovat tak svůj zisk. 

Inflace reflektuje v první řadě velké množství peněz v hospodářství. Jinými slovy, pokud není za co nakupovat, tak jen velmi obtížně mohou růst ceny komodit. V tomto ohledu se podepsaly velké státní intervence na pokrytí ekonomických škod nedávné pandemie, stejně jako dlouhodobě neobvykle vysoká zaměstnanost v české ekonomice, která způsobuje tlak na růst platů. Externě olej do ohně přilil růst cen komodit (hlavně ropy a plynu) spjatý s konfliktem na Ukrajině.

Ekonomové si však všímají fenoménu, kdy obchodníci využívají uvedené makroekonomické okolnosti k tlaku na výrazný růst vlastních zisků. V angličtině se pro tento typ chování na trhu usadil termín greedflation a aktuální situace tak obohacuje český jazyk o počeštění v podobě termínu: "hamižflace".

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Dvě rychlosti na benzínové pumpě

"Když na světových trzích roste cena ropy, tuzemští pumpaři na nic nečekají a rychle zdražují, zvláště v časech prudkých cenových výkyvů. Opačným směrem je však cenová korekce o poznání zdrženlivější a levnější ropa se na totemech čerpacích stanic projeví s viditelným zpožděním. V posledním roce však tuto cenovou asymetrii pozorujeme nejen v případě pohonných hmot, ale napříč mnoha dalšími sektory české ekonomiky,"

uvádí ekonomové investiční společnosti Patria v čele s Janem Burešem příklad, který je typickým průvodním znakem hamižflace.

Dvě rychlosti, s nimiž reaguji na ceny komodit pumpaři, jsou v tuzemsku dlouhodobě známé. Právě pohonné hmoty jsou typickým produktem, který se prodává v uvedeném volatilním prostředí, kde se ceny velmi často mění, nicméně pro koncové zákazníky velmi rychle nahoru a jen pozvolna dolů.

Prostředí dynamických cen však v současné době zaplavilo podstatnou část ekonomiky. Prudké zdražení je od roku 2021 patrné i v těch nejzákladnějších potravinách, jako třeba u pečiva. Ačkoliv po vypuknutí invaze na Ukrajinu prudce narostla cena nafty a plynu, velmi důležitých vstupů u výrobců pečiva, aktuální pokles cen není patrný.

 

Dobře dokumentovatelným příkladem reálné hamižflace je tuzemské zemědělství. Podle Zemědělského svazu ČR stoupl zisk zemědělců za rok 2022 o 142 % na 22 miliard korun. Právě takovýto nárůst zisku je typickým dokladem uvedeného fenoménu.

Trendem i v zahraničí

S vysokou inflací se potýkají všechny země Evropské unie. Ačkoliv její míra je v Česku vysoko nad průměrem EU, aktuální hamižflace si všímají i v zahraničí. 

"Honba za ziskem žene ceny v obchodech. Tesco, Sainsbury a Ashda dosáhly na zisk 3, 3 miliardy liber v roce 2021, skoro dvojnásobek předpandemické úrovně. Přes 8 miliónu (občanů VB) bojuje s hladem a nedostatkem potravin. Hamižflace převládla a utrhla se mimo kontrolu,

napsala aktuálně na Twitter k vývoji v Británii nezávislá poslankyně a bývalá členka labouristické strany Claudia Webbe.

O hamižflaci, jako o doprovodném jevu současné inflační krize, informuje i The Guardian. Podle aktuální studie vzrostl čistý zisk u největších britských firem v průměru z 5, 7% na 10, 7% mezi roky 2019 a 2022. 

Zdroje: twitter.com, patria.cz, kurzy.cz, e15.cz, theguardian.com, agropress.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze