Top hledané
Výsledky (0)
O všech akcích Měsíce pro fakultu budou organizátoři průběžně informovat na webové stránce této iniciativy

Ranní ptáče: Ve čtvrtek si lidé připomenou střelbu u Filozofické fakulty UK. Nejvyšší soud v Izraeli odmítl návrh justiční reformy

Radek Polák
02. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Leden si připomene následky prosincové tragédie

Iniciativa Měsíc pro fakultu má během ledna vytvořit místo pro postupnou obnovu života Filozofické fakulty Univerzity Karlovy i prostor pro vyjádření úcty poté, co zde před vánočními svátky došlo ke střelbě a usmrcení celkem 15 osob. Izraelský nejvyšší soud odmítl kontroverzní justiční reformu premiéra Benjamina Netanjahua, která v zemi vedla k rozsáhlým protestům.

Začíná Měsíc pro fakultu

Na náměstí Jana Palacha v Praze se během ledna uskuteční iniciativa nazvaná Měsíc pro fakultu. Různé aktivity určené pro akademickou obec i veřejnost mají pomoci vyrovnat se s tragickou událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při níž student fakulty krátce před vánočními svátky zastřelil 14 lidí, sám pak spáchal sebevraždu.

První akcí bude tento čtvrtek 4. ledna procesí se svíčkami, které vyrazí ve 13.00 od Karolina na Ovocném trhu, historického sídla univerzity, na náměstí Jana Palacha, kde bude zapálen pietní oheň. Ten bude udržován po celý měsíc. Zároveň budou přenesena i pietní místa od Karolina a hlavní budovy fakulty, kam lidé přinesli a stále nosí stovky svíček a květin, jak informoval server Ceskenoviny.cz.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Soud v Izraeli zrušil hlavní část kontroverzní reformy

Izraelský nejvyšší soud zrušil klíčovou část kontroverzní justiční reformy premiéra Benjamina Netanjahua. Ministr spravedlnosti Yariv Levin, Netanjahuův spojenec a architekt této změny rozhodnutí kritizoval a prohlásil, že demonstruje „opak ducha jednoty, který je v dnešní době vyžadován pro úspěch našich vojáků na frontě“. Nejvyšší soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nový zákon představuje „závažnou a bezprecedentní újmu pro základní charakteristiky státu Izrael jako demokratické země". Plánovaná reforma vyvolala měsíce masových protestů. Hrozila spuštěním ústavní krize mezi soudní a legislativní složkou vlády a soudržností izraelské armády, popsala situaci agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Izraelská společnost zůstává dál rozdělená
Izraelská společnost zůstává dál rozdělenáZdroj: Pixabay

Benátky čekají od letoška další turistická omezení

Benátky oznámily, že omezí další turistický ruch v tomto přelidněném městě. Skupiny budou moci mít maximálně 25 lidí a nebude možné, aby se zastavovaly v úzkých uličkách, na mostech nebo v průjezdech. Současně s tím se zakáže používání reproduktorů. Nařízení vstoupí v platnost jak v historickém centru Benátek, tak na ostrovech Murano, Burano a Torcello již od v června letošního roku, a to dva měsíce po zavedení nového návštěvnického poplatku, který bude činit 5 eur, tedy zhruba 120 korun. Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu již loni v červenci doporučila, aby byly Benátky přidány na seznam ohrožených památek UNESCO, uvedla CNN.

Otevřít v galerii (3)
Benátky čelí nájezdům turistů
Benátky čelí nájezdům turistůZdroj: Pixabay

Růst populace dosáhl loni celosvětově 75 milionu lidí

Světová populace vzrostla za poslední rok o 75 milionů lidí. Celosvětové tempo růstu v minulém roce tak bylo těsně pod 1 procentem. Na Nový rok má tak podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnil americký úřad pro sčítání lidu, více než 8 miliard lidí. Podle uvedeného úřadu se na začátku letošního roku celosvětově očekává každou sekundu 4,3 narození a dvě úmrtí. Tempo růstu v samotných Spojených státech amerických v minulém roce bylo 0,53 procenta, což činilo 1,7 milionu lidí. Na Nový rok má tak tato supervelmoc 335,8 milionu lidí, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Planeta se stále více zalidňuje
Planeta se stále více zalidňujeZdroj: Pixabay

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, CNN, AP

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze