Top hledané
Výsledky (0)
Secese, neboli art nouveau, je styl z přelomu 19. a 20. století, který ovlivnil nejen architekturu, ale také sochařství, malířství a módu. A přesně v této době se začal stavět Obecní dům, jedna z nejkrásnějších luxusních secesních budov, na kterou by všichni, a to nejen pražané, měli být patřičně hrdí.

Obecní dům: Maják české státnosti

Eva Ledecká
20. prosince 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vinárna Obecního domu

Na přelomu 19. a 20. století zažívala Praha veliké změny. K Praze byly přidruženy okrajové části jako byl například Žižkov nebo Dejvice, stavěly se krásné domy, otevíralo se Národní muzeum a Hlavní nádraží. Chybělo však společenské a kulturní centrum pro obyvatele Prahy. A to byl počátek historie luxusního Obecního domu. Co všechno zažil a a co můžeme obdivovat na tomto „Majáku české státnosti“, jak bývá často nazýván?

Obecní dům: centrum významných událostí

Luxusní stavba se započala v roce 1904 a v roce 1912 byl Obecní dům slavnostně otevřen a stal se nedílnou součástí českých dějin. Bylo to právě zde, kde poprvé v lednu roku 1918 zněly věty o samostatnosti demokratického československého státu. Tyto věty se v témže roce staly skutečností a dokonce také právě zde vznikl Národní výbor, který se o vznik Československa zasloužil.

Mezi válkami zažíval Obecní dům zlaté časy. Konaly se zde veškeré významné události, byl to nejvyhledávanější prostor pro luxusní plesy a koncerty předních umělců byly na několik měsíců dopředu vyprodané. Po 2. světové válce následoval útlum a Obecní dům se opět probudil k životu v roce 1989, kdy se zde vedla jednání mezi OF Václava Havla a tehdejší komunistickou vládou.

Interiér a exteriér

Obecní dům stojí na místě bývalého Králova dvora a jeho architekti byli Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Luxusní interiér je tvořen mnoha salónky a sály, kde probíhala významná jednání a v současné době se zde konají recepce, plesy, koncerty a výstavy.

Snad nejznámější je Smetanova síň, která má kapacitu 1 200 míst a je domovem slavných koncertů, jako je Pražské jaro, Varhanní léto nebo Pražský podzim. Primátorský sál je luxusně vyzdoben díly Alfonse Muchy. Mezi další malíře, kteří se zasloužili o překrásnou výzdobu obecního domu patří například Václav Jansa, Jan Preisler, Max Švabinsý nebo František Ženíšek a další.

Nejen interiér, ale též fasáda budovy je bohatě zdobena. Mezi sochaře, kteří se na jejím zvelebení podíleli, patří umělci: Ladislav Šaloun, Karel Novák, František Uprka, Josef Václav Myslbek a mnoho dalších.

Loftové byty Praha
Loftové byty Praha, Praha 5

Současné výstavy

Kromě častých koncertů se můžete přijít podívat na retrospektivní výstavu k osmdesátinám Jiřího Anderleho, představující autorovu tvorbu od začátku šedesátých let, která trvá do 15. ledna 2017.

Blanka Matragi zde do konce roku 2017 vystavuje své šaty, luxusní oděvní doplňky, ale také sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky a grafiky.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Obecní dům
nám. Republiky 5 111 21 Praha Česká republlika
222 002 107