Top hledané
Výsledky (0)
Na proběhlém jednání tripartity byla řešena otázka předčasného odchodu do důchodu.

Odbory chtějí předčasný důchod pro takřka půl milionu lidí. Vláda počítá jen se zlomkem

Radim Červenka
26. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Marina Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka se sešel se zástupci tripartity, aby projednal prorůstová opatření pro českou ekonomiku a změny v důchodovém systému. Diskuze nad 37 opatřeními, které mají pomoci české ekonomice z pera NERVu odsunula až do momentu, kdy se jí bude moci účastnit i předseda vlády Petr Fiala (ODS). Zástupci tripartity se však věnovali otázce možnosti odchodu do předčasného důchodu.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů nebo-li tripartity projednávali řadu změn a reforem, která současná vláda chystá a považuje za nutné. K projednání klíčového dokumentu však nakonec nedošlo. Mělo jít o doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) v podobě 37 prorůstových hospodářských opatření.

Opatření se měla týkat např. množství dostupných školek, snižování odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro nízkopříjmové profese zrychlení výstavby, reformy samospráv nebo navýšení objemu prostředku na státní investice. Loni vláda proinvestovala 211 miliard korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bude potřeba na investice až o 450 miliard korun více než loni pro nadcházejících pět let. V současnosti však prostředky v rozpočtu státu nejsou a bude potřeba využít prostředky z EU nebo rozpočty samospráv.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Vláda vyhlíží budoucnost, odbory mají strach z návratu do minulosti

Dalším bodem mezi ekonomickými doporučeními NERVu bylo posílení přílivu pracovníků ze zahraničí pro české zaměstnavatele.

"Snažíme se situaci řešit. Vláda otevírá nebo doplňuje náš pracovní trh zaměstnanci ze zahraničí a snažíme se z bezpečných zemí v tomto postupovat rychleji a ve větším počtu,"

uvedl před jednáním pro ČT premiér Petr Fiala (ODS), ten se sám však jednání tripartity nezúčastnil, což se stalo příčinou neprojednávání plánu NERVu mezi zástupci tripartity. Aktéři jednání se tak dohodli, že o plánu budou jednat na speciální schůzce a omezí jednání na body, o níž vláda vůbec uvažuje. Přesto se na tiskové konferenci vyjádřil kriticky k prorůstovému plánu zástupce odborů Josef Středula.

"Odbory debatu o prorůstových opatřeních odmítly. V jakém stavu mysli mohl vzniknout návrh na podání výpovědi bez udání důvodu? Považujeme to za nebezpečný, fatální nástroj. Návrat do minulosti. Jsme proti a pan vicepremiér (Marian Jurečka poz. red.) řekl, že je taky proti,"

okomentoval na tiskové konferenci výhrady předseda největší odborové organizace Českomoravské konfederace odborů (ČMKOS) Josef Středula. Zároveň není zcela jasné, jestli diskutovaná změna o zjednodušení možnosti dát výpověď zaměstnanci bude vůbec na straně vlády na stole.

I přítomný zástupce vlády, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL) připustil, že současný stav není ideální. Konkrétním příkladem podle něj může být neúspěch se snahou vybudovat na českém území gigafactory, který poukázal na řadu systémových nedostatků směrem ke strategickým investicím pro českou ekonomiku.

Změny v důchodech budou, řekl Jurečka

Vzhledem k odložení jednání o prorůstových opatřeních NERVu zůstala klíčovým bodem schůze reforma věku odchodu do důchodu pro náročné profese. Nicméně ani v tomto bodě nepřinesla jednání zcela jednoznačné odpovědi.  

"Musíme postupovat s velkou opatrností. Platí známé základní principy. Za mě jde o zavedení principu náročných profesí. Nelze říkat, že chceme pozdější věk odchodu do důchodu a zároveň nepřijít s možností pro lidí, kteří pracují od sedmnácti let v náročných profesích. Odkládat se přijetí změn nebude. Princip bude uzákoněn. Další vlády budou mít možnost na základě dat parametry měnit,"

uvedl ministr Jurečka s tím, že diskuze nad tím, které profese ve výsledku budou mít možnost odejít do důchodu už o pět let dříve bez krácení výše částky, se ještě bude projednávat v rámci druhého čtení chystaného zákona. O parametrových úpravách je připraven jednat jak s opozicí, tak s odbory. Na tiskové konferenci totiž také Středula přišel s požadavky odborů na rozšíření množství profesí s možností odchodu do předčasného důchodu. 

Zatímco současný vládní návrh počítá s 18 000 pracovníky v tzv. čtvrté kategorii pracovní náročnosti, odbory by chtěly předčasný důchod nabídnout i pracovníkům v první kategorii, pak by se předčasná penze týkala dalších 450 000 lidí.

Zdroje: ČTK, tisková konference, čt24.ceskatelevize.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze