Top hledané
Výsledky (0)
Daňová povinnost zasáhne až okolo 600 tisíc lidí.

Odvod daně z nemovitosti se navyšuje na téměř dvojnásobek. Zasáhne až okolo 600 tisíc lidí

Radek Polák
22. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Hodnota nemovitostí zpravidla časem roste, to však bohužel často platí i o výši daně z ní

Daň z nemovitosti nás letos vyjde v průměru o zhruba 80 procent dráž, než tomu bylo loni. Sazebníky u některých druhů nemovitostí, jako jsou například rekreační objekty, garáže nebo části domů sloužících k pronájmu se navíc mění. Celkově bude záležet i na to na tom, o jaký druh nemovitosti se jedná a kde ji máme.

Finanční úřady zřídily od ledna ve všech krajích speciální telefonické infolinky, které odpovídají na dotazy týkající se daně z nemovitosti. Do některých obcí zástupci úřadu dokonce sami dojíždí, aby s vyplňováním a odevzdáváním daňových přiznání sami pomohli. Změn, k nimž nyní dochází, je totiž opravdu hodně a ne každý se v nich dokáže zorientovat.

Ministerstvo financí odhaduje, že si kvůli tomu připlatíme v průměru téměř dvojnásobek. Koeficient by se měl zvednout na hodnotu 1,8. Stát si od toho slibuje, že tak obce a města získají do svých rozpočtů až 10 miliard korun více.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

„Každoročně obdržíme k dani z nemovitých věcí okolo půl milionu daňových přiznání,“

vysvětlila LP-Life generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Jiný kraj, jiná výše poplatku

Majitele nemovitostí to však bude něco stát. Zatímco doteď platil majitel bytu v Praze s rozlohou okolo 60 m2 přibližně 1 600 korun, nově to může být až 3 000 korun. Jiná situace může být ale třeba v Jihlavě, kde již radnice informovala, že zde výše daně z nemovitosti poroste 1,5krát. Základní koeficient výpočtu se přitom vztáhne na městské centrum. O 16 milionů korun si pak má polepšit jihočeský Písek. Koeficient daně má zvednout z 1 na 1,4. Argumentuje tím, že to přesně kopíruje vývoj inflace. Ukazatel si mohou obce a města navyšovat podle toho, jak se sami rozhodnou. V extrémním případě třeba až na desetinásobek. Jak ale experti upozorňují, není tato varianta příliš pravděpodobná.

Naopak spíše jen kosmetické úpravy čekají na obyvatele Chebu. Tam se koeficient daně z nemovitosti zvýší pouze v místech, kde jsou umístěné průmyslové parky. Jak tvrdí spoluzakladatel a šéf představenstva investiční společnosti Accolade Milan Kratina, lze očekávat, že navýšení daně z nemovitosti se v těchto areálech přenese na bedra samotných nájemců. Serveru deníku E15 před nedávnem řekl, že se nejedná o nic výjimečného, protože změny v uvedených daních jsou součástí takzvaných service charges, tedy poplatků přenášených plně na firmy, které zde mají své sklady.

Otevřít v galerii (2)
Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb
Bydlení je jednou ze základních lidských potřebZdroj: Pixabay

Nové zdanění

Kromě rostoucího koeficientu dochází ale i k jiným úpravám. K půl milionu poplatníků se od ledna přidávají další.

V letošním roce navíc vznikne tato povinnost zhruba sto tisícům stávajících poplatníků, a to vlivem legislativních změn účinných od 1. ledna 2024,

připomíná Hornochová z finanční správy.

Důvodem je skutečnost, že vláda nově zdaňuje garáže, rekreační objekty a ty části nemovitosti, které jsou určeny k pronájmu turistům.

V praxi to bude znamenat, že vlastníci garáží, kteří svoji garáž evidují v katastru nemovitostí, ji budou danit částkou 14,50 korun za m2. Pro srovnání: jiné příslušenství domu, jaké je například kůlna, podléhá dani ve výši 3,50 korun za m2.

To ale není vše!  Daňové přiznání musí do konce ledna podat i ti, kteří část domu pronajímají turistům a poskytují jim doprovodné služby, jako je třeba úklid. Poplatek činí v takovém případě 3,50 korun za m2.

Na pozoru by měli být rovněž majitelé rekreační nemovitosti, která je ještě stavbou a je uvedena v katastru nemovitostí. Zatímco dříve za ni lidé platili 6 korun na m2, aktuálně je to už 11 korun. Na rozdíl od vlastnictví garáže či pronájmu nemovitosti turistům však není třeba, aby tito majitelé podávali daňové přiznání.

Úprava daně z nemovitostí je součástí vládního Konsolidačního balíčku. A i když se nám to možná nelíbí, dává svým způsobem smysl. Podíl uvedené daně na celkovém hrubém domácím produktu byl dosud zanedbatelný. Pohyboval se pouze okolo 0,2 procenta, což nás ve srovnání s ostatními státy OECD řadilo až na 35. z celkových 36 zemí, jak upozornil server Seznam Zprávy.

Vlastnictví rezidenční nemovitosti je na jedné straně darem z nebes. Vždyť každý musíme někde bydlet. A pokud nám současně přináší příjmy z pronájmu, můžeme být ještě šťastnější. Na druhou stranu vedle toho musíme počítat s tím, že si za to připlatíme na daních. Od letoška o trochu více, než na kolik jsme byli doteď zvyklí.

Otevřít v galerii (2)
Spočítat, kolik na daních odvedeme, nebývá zrovna snadné
Spočítat, kolik na daních odvedeme, nebývá zrovna snadnéZdroj: Pixabay

 

Zdroje: ČTK, E15, Seznam Zprávy, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: