Top hledané
Výsledky (0)
Honzík má díky nadačnímu fondu Naše plíce svého kašlacího asistenta. U předání byla i Agáta Hanychová

Oficiální předání kašlacího asistenta pro Honzíka z rukou Agáty Hanychové. Tyhle příběhy dětí se dotýkají všech, říká

Barbora Večeřová
15. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Malý Honzík má díky štědrým dárcům zase o trochu lepší život. Díky sbírce nadačního fondu Naše plíce se podařilo vybrat dostatek prostředků k pořízení speciálního přístroje, který mu a sestřičkám bude pomáhat každý den. Neoficiální předání proběhlo sice už v prosinci, kdy Honzíka potrápil covid, nyní ale asistenta rodičům Honzíka předala oficiálně nastávající maminka Agáta Hanychová. 

Honzík se na kašlacího asistenta těší, vidí sestřičky 

Honzíkovi, chlapci, pro kterého byla vypsána sbírka, už nový kašlací asistent neoficiálně nějakou dobu pomáhá. Poté, co mu byl v prosinci zjištěn pozitivní test na koronavirus, nebylo na co čekat. Asistent tedy putoval okamžitě do domova sociálních služeb v Háji u Duchcova. Honzík se tak se zákeřným koronavirem popral. 

„Zvládl to v rámci možností. S přispěním kašlacího přístroje to bylo o fous lepší,“

potvrdila maminka Honzíka, Kateřina Chudobová.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Kašlací asistent tak nepomáhá pouze Honzíkovi, ale také sestřičkám v jejich práci.

„Sestřičky si ho chválí, a to vlastně i spolupráci s Jeníčkem. Je na něm vidět, že se na to těší,“

dodává maminka.

Honzíček je totiž od samotného narození odkázán na vozík a pomoc druhých, od tří let o něj intenzivně pečují sestřičky v domově sociálních služeb nedaleko Teplic. Honzík je jedním z klientů, kteří vyžadují speciální péči. Již od malička ho trápí mozková obrna a s ní spojené problémy s dýchacími cestami a odkašláváním. Kašlací asistent pro Honzíka tedy znamená opravdu velkou úlevu. 

Nepomůže ale pouze Honzíkovi. Kašlacího asistenta mohou vyžít i ostatní klienti domova sociálních služeb v Háji u Duchcova, pro které může znamenat podobnou úlevu. 

 

Tyhle příběhy se dotýkají každého, říká Agáta Hanychová 

U oficiálního předávání ultrazvuku nechyběla modelka, influencerka a nyní i televizní moderátorka Agáta Hanychová, zkušená maminka dvou dětí, které se rodina o dalšího potomka rozroste již zanedlouho. Na otázku, pokud se jí Honzíkův příběh dotýká, odpověděla jasně. Příběh Honzíka se jí dotknul, proto putoval kašlací asistent rodině Honzíka z jejích rukou. 

„Myslím, že se dotýká nejen maminek. Každého člověka se dotýká, když jsou děti nemocné, takže jsem ráda, že se najdou lidi, kteří rádi pomáhají,“

i ona sama patří podle svých slov k těmto lidem. 

„Pro každého by měla být charita důležitá,“

má jasno Agáta. 

 

Nečekala jsem, že to půjde takhle rychle, děkovala šťastná maminka

Ve sbírce se podařilo vybrat více než 168 tisíc. Společně s kašlacím asistentem se již v prosinci předávaly také další pomůcky, mezi které patří příslušenství pro používání přístroje a antidekubitní matrace. Od organizátorek sbírky si nyní přístroj oficiálně převzala maminka Honzíka, Kateřina Chudobová, která od začátku doufala, že se na přístroj podaří vybrat dostatek finančních prostředků. 

„Doufala jsem, ale nečekala jsem, že to půjde tak rychle,“

svěřila se Honzíkova maminka.

A co na závěr vzkázala všem dárcům, kteří umožnili pořízení kašlacího asistenta?

„Chtěla bych jim vzkázat jedno obrovské, ale opravdu obrovské díky. Protože díky takovým lidem může být dětičkám zase o něco líp,“ 

vzkázala maminka všem dárcům, kteří se do sbírky zapojili a díky nimž může mít její syn zase o trochu lepší a snadnější život. 

 

Co je vlastně kašlací asistent a proč Honzíkovi pomůže?

Mozková obrna ochabuje Honzíkovy svaly a je pro něj složité i samotné dýchání, natož vykašlávání. 

„Kromě jiných problémů má Honzík problémy i s dýchacím ústrojím, to nás momentálně tíží nejvíc, protože když se nenadechnete, tak nemůžete udělat vůbec nic. Kdybychom mohli Honzíkovi s dýcháním pomoci, tak by to pomohlo nejen nám, sestrám, ale hlavně jemu,“

řekla jedna ze sester, které o něj v domově sociálních služeb pečují.

Navíc darovaný asistent nebude pomáhat jen Honzíkovi, ale i dalšímu nemocnému chlapečkovi Martínkovi, který s ním sdílí pokoj a asistenta potřebuje také,“

doplňuje Elena Jakubovič, zakladatelka Nadačního fondu Naše plíce.

Kašlací asistent je neinvazivní lékařská pomůcka, která pomáhá pacientům vykašlávat. Proces vykašlávání stimuluje rychlými změnami tlaku. Jde o přístroj, který pacienti používají na denní bázi také proto, že zbavováním hlenu se plíce čistí od bakterií a virů. Jde tak o nepostradatelnou součást života, která nyní už pomáhá dárcům, ale také sestřičkám, které se o něj starají. 

 

Naše plíce chtějí pomáhat dál 

Nadační fond Naše plíce chce pomáhat i dále. V minulosti roce věnoval plicní ultrazvuk Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, minulý rok obdaroval plicním ultrazvukem Oblastní nemocnici Kladno. Nyní se zaměřila na pomoc Honzíkovi. Tím práce fondu ale nekončí. V dnešní době je opravdu důležité zaměřovat se na prevenci proti plicním onemocněním, a právě v tom má v plánu nadále pokračovat. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze