Olympijská kolekce odkazuje na úspěchy Věry Čáslavské v Tokiu. České modely sklízejí v zahraničí úspěch

Českou kolekci označil Forbes jako nejstylovější, naopak pohořely například takové módní velmoci jako Itálie nebo Francie!
27. července 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Někomu se olympijská kolekce do Tokia líbí, někdo ji naopak nesnáší. Hlavním cílem bylo v Japonsku reprezentovat tradiční kulturu a přenést ji do národního oblečení. Toto zadání dostala i Zuzana Osako, autorka kolekce oblečení pro české olympioniky, která se rozhodla propojit českou, moravskou a japonskou kulturu dohromady. Japonci milují, když se někdo zajímá o jejich kulturu, a to se nám - díky japonským znakům na dresech českého týmu - skutečně povedlo!

Česká výprava v olympijském kroji

Zdroje: Český rozhlas, Marketing&Media, iDnes, DVTV, WWD, indianexpress.com 

"Dostala jsem zadání, že oblečení má reprezentovat naši tradiční kulturu. Mým cílem bylo, aby to lidé vnímali pozitivně a až uvidí naše sportovce, aby si pomysleli: Naši jdou v našem, nejdou v saku a kalhotách jako vždycky,” 

řekla autorka kolekce oblečení pro české olympioniky Zuzana Osako pro idnes.cz. Návrhářka navíc Japonsko zná, jelikož tam několik let žila. I proto se nechala inspirovat lidovými japonskými kroji, které dbají na to, aby odlišili muže a ženy už v siluetě.

Olympijská kolekce pro ženy
Olympijská kolekce pro ženy • Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Ostře sledovaný zahajovací ceremoniál  

Za posledních deset let se zahajovací ceremoniál na olympijských hrách stal opravdovou senzací a vždy ostře sledovanou záležitostí. Letos se vše uskutečnilo bez diváků, za normálních okolností by ho ale na vlastní oči sledovalo až šedesát tisíc fanoušků, a to pouze na stadionu. Nedílnou součástí se tak stala právě zmiňovaná nástupová kolekce, kde mají sportovci možnost zaujmout diváky a odlišit se.

Byt na pronájem na Praze 4-52m
Byt na pronájem na Praze 4-52m, Praha 4

Čechům se to povedlo hned několikrát - nikdo zřejmě nezapomene na gumové holínky a červené deštníky, které ironizovaly deštivé počasí v Londýně. Naopak móda na minulých hrách v Riu se stala terčem posměchu. Pruhovaná saka a klobouky podle mnohých patřily spíše do cirkusu, nikoliv na olympiádu.  

Proč právě modrotisk?  

Detail modrotisku
Detail modrotisku • Zdroj: Profimedia

Autorka kolekce Zuzana Osako vybrala na oblečení modrotisk a návrh pro motiv i grafický prvek vytvořil akademický malíř Milan Jaroš. 

“Modrotisk proto, že v Japonsku byl oblíbenou barvířskou technikou už dávno před námi. Některé zdroje říkají, že přišel právě odtud k nám,” 

řekla Zuzana Osako v rozhovoru pro DVTV. 

„Inspirace gymnastikou je v tomto grafickém prvku jasná a zřejmá, je to vítězná póza, pozice po cvičení ale také pozice při cvičení na kruzích. Inspirací pro výtvarné řešení byla práce Ladislava Sutnara, který patřil v první polovině minulého století k nejlepším evropským výtvarným umělcům v oborech grafického designu a vizuální komunikace. Tvarově vychází figura ze znaků českého kubismu a má ještě jeden skrytý význam, a to je písmenko T jako Tokio,“ 

řekl pro Marketing&Media Milan Jaroš.

Kolekce má reflektovat český úspěch na olympijských hrách v Tokiu roku 1964, kde se stala celebritou gymnastka Věra Čáslavská a také příběhy perzekuovaných gymnastů, sokolského odbojáře Františka Pecháčka popraveného za války v koncentračním táboře, a sokola Jana Gajdoše, stříbrného medailisty z olympiády v Amsterdamu v roce 1928, jež na následky vězni mění v koncentračním táboře zemřel. Kombinací těchto osobností byl nakonec zvolen motiv gymnastky v pozoru.

Zuzana Osako
Zuzana Osako • Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Původně chtěla Osako posázet modrotisk miniaturami Čáslavské v různých pozicích. Tisk by byl ale příliš složitý, a tak zvolila zjednodušenou verzi.  

Rozporuplné názory, velký úspěch v zahraničí  

Český tým v olympijské kolekci
Český tým v olympijské kolekci • Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Když olympijská kolekce vyšla před zraky veřejnosti, zprvu sklidila obrovskou vlnu kritiky. To se ale záhy podstatně zlomilo. Po zahajovacím ceremoniálu totiž český tým a jeho “kroj” začali sklízet velké ohlasy v zahraničí. Magazín Forbes dokonce kolekci Zuzany Osako zařadil mezi nejstylovější olympijské kolekce vůbec.  

“Musím říct, že na začátku se mi oblečení nelíbilo vůbec. Působilo to na mě neforemně. Když jsem ale viděla sportovce během zahájení, oblečení bylo odlišné a příjemné na pohled,” 

říká pro LP-Life třicetiletá Johana.  

„Dobře, Česká republiko, získala sis mě těmi červenými botami,“  

napsala na Twitter uživatelka z Austrálie. 

"Česká olympijská kolekce je perfektní. Odráží nejen naši sportovní tradici, ale i respektu k tomu, kde se olympiáda koná. Barvy jsou zvoleny také velmi nápaditě a modrotisk mám ráda. Myslím, že se ta letošní skutečně povedla, a to i přes všechny počáteční diskuse a názory hejterů. Ty jsou, bohužel, pro náš národ tak typické,"

povzdechla si kostymérka a návrhářka Šárka Konvelinková.

Není jednoduché oblékat svalnaté sportovce  

Olympijská kolekce pro muže
Olympijská kolekce pro muže • Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Navrhnout oblečení pro profesionální sportovce není samozřejmě stejné, jako oblékat běžnou konfekci. Osako musela přemýšlet nad svalnatou postavou, kterou většina z nich disponuje. Správný střih vyzkoušela na 490 lidech. Širší obvod nad prsy než pod nimi, představoval hlavní změnu u ženských šatů. U mužů se přidávala látka na stehnech. Správný obvod se potom testoval dřepováním, kdy se pozná, jestli látka nepraskne. 

Zároveň je důležité respektovat i podnebí, jež v Japonsku panuje. O to se postarala spolu se sportovci módní společnost AlpinePro, jež spolupracuje s olympijským týmem na přípravě kolekcí již deset let. 

"S osvědčeným týmem sportovců se nám pracovalo dobře a výsledkem jsou ultralehké a prodyšné materiály, které se přizpůsobí tamním podmínkám,“ 

řekl pro mam generální ředitel oděvní firmy Alpine Pro Václav Hrbek.

"V Tokiu panují vysoké teploty, extrémní vlhkost a častý déšť, proto jsme zvolili materiály, které perfektně odvádějí pot, poskytnou sportovcům spolu s promyšlenými střihy příjemný komfort při pohybu na sportovištích i při relaxaci v olympijské vesnici.“ 

Materiály byly navíc otestovány samotnými sportovci, jež je prali, sportovali v nich, spali, sušili je, sanovali se, sledovali, za jak dlouho začnou šaty páchnout potem... A pořád dokola sledovali, co bude pro české sportovce olympioniky v Tokiu nejpohodlnější.

Proč zrovna vějíř a taška?  

Sportovci do Tokia mimo jiné vyvezli i vějíře a tašky, které doplňovaly olympijskou kolekci. Podle Osako slouží vějíře především z praktického hlediska. V Japonsku je obrovské vedro a dusno, takže se sportovcům vějíř bude určitě hodit. A i ten pak ukáže, že japonskou kulturu ctíme a není pro nás neznámá.  

Kvitová a Satoranský jako vlajkonoši
Kvitová a Satoranský jako vlajkonoši • Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Taška je součástí "výstroje" i na popud sportovců, kteří sdělili, že u sebe chtějí mít mobilní telefon a další drobnosti. Na sobě ji měli na ceremoniálu i vlajkonoši - Petra Kvitová a Tomáš Satoranský.  

"Kolekce má odkaz na kroje. Ta použitá technika je velice poctivá. To zpracování je kvalitní a určitě tak i materiály. Každopádně si myslím, že by se vzhled v roce 2021 měl ubírat trošku jiným směrem. Věřím, že by se to dalo udělat i moderně, a přesto s odkazem na tradice a kroj. Takže bohužel mi to znovu ukazuje to, že se Česko, co se týče módy, nikam neposouvá,"

komentuje kolekci pro LP-Life módní návrhář Lukáš Macháček. 

Kdo v Tokiu úplně pohořel?

Ne vždy se nové kolekce povedou. I letos se objevily země, které vypadaly jakoby se jejich oblečení nestihlo dodělat. Mezi nejhoršími je Itálie, která na bílé teplákovky natiskla doprostřed vlajku a bylo vymalováno. Dokonce i remix Bena Shermana z olympijských uniforem z roku 1964 pro tým Velké Británie by se dal v nejlepším případě označit za nevýrazný.

A právě Itálie se v anketě LP-Life nejhorších kolekcí v Tokiu umístila na prvním místě. Tohle o italském oblečení řekla pro LP-Life Andrea:

"Tak tomu říkám odfláknutá práce. Není na tom nic originálního. Bunda, tepláky a vlajka. A kde je nápad?"

Italské kolekce si nemohla nevšimnout ani zahraniční média.

"Uniformy zahajovacího ceremoniálu italského olympijského týmu u diváků nerezonovaly, mnoho lidí se přihlásilo na sociální média, aby si žertovali s vlasteneckou uniformou. Uniforma, jíž navrhl Giorgio Armani, se skládala z bílé mikiny zdobené kruhovým motivem podobným Pac-Manovi v zelené, bílé a červené barvě s bílými tepláky,"

uvedl s ironií magazine WWD.com. 

A ani francouzská kolekce od Lacosty nezůstala bez poznámek, stejně jako kolekce sportovců Kanady. Jak je vidět, Česko letos obstálo v silné módní konkurenci velice dobře! 

Podoba české olympijské kolekce není jen náhodným tahem, ale dlouhou prací sportovců a módních odborníků. Co na ni říkáte vy? Líbí se vám?  

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jestli někdo vraždí kvůli módě, tak já to nejsem. Ale zaručeně ti pomůžu zahladit stopy. Miluju dobrou kávu a toulky po Praze s příjemnou hudbou v uších. Červená rtěnka je správnou volbou, vždycky!
Kateřina Ostrejšová
Luxusní bydlení Praha
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m

2 + 1 78 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
137 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Praha 10

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m

10 + 1 616 m², ter. 89 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6
Praha 6

Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6

5 + KK 195 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice
Praha 9

Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice

8 + KK 315 m², ter. 55 m²
44 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem na Praze 4-52m
Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m

2 + KK 56 m², bal. 4 m²
16 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
29 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + 1 197 m², ter. 22 m²
56 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 46 m², bal. 1 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej - Praha

9 + 1 364 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m

2 + KK 108 m², ter. 32 m²
39 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m

5 + KK 249 m², bal. 10 m², ter. 16 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 400m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 400m

6 + KK 400 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

3 + KK 100 m², bal. 13 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ
Okolí Prahy

Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ

6 + KK 812 m², ter. 22 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2
Praha 5

Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2

2 + KK 53 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks