Top hledané
Výsledky (0)
Na čtvrtý ročník festivalu Open House Praha se můžete těšit o víkendu 19. - 20. května. Čekají na vás stavby luxusní, historické a především ty, které se pyšní zajímavou architekturou a příběhem!

Open House Praha letos zpřístupní 65 budov! Jednou z nich je EXPO 58.

Eva Ledecká
17. května 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Luxusní budova Expo 58 na Letné

Jedinečný festival Open House Praha umožní všem, kdo se zajímá o město Praha a veřejný prostor, nahlédnout do unikátních staveb – paláců, administrativních budov, moderních domů i nádraží. Jedná se o místa, do kterých se běžně nevypravíte a možná si mnohdy ani při svých procházkách Prahou neuvědomujete jejich existenci.

Expo 58
Expo 58
Luxusní stavba Bruselský pavilon

Kromě architektonických zážitků pro vás organizátoři připravili zajímavý doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky města s významnými architekty nebo dětské workshopy zaměřené na architekturu. Cílem festivalu je rozvířit diskuzi o podobě města, ve kterém žijeme. Podle ředitelky festivalu Andrey Šenkyříkové i patronky architektky Evy Jiřičné, je právě toto téma velmi důležité.

Jaké budovy budou přístupné?

Seznam všech budov najdete na stránce festivalu. Nachází se mezi nimi například zrekonstruovaný činžovní dům od architekta Kamila Roškota, moderní palác DRN na Národní třídě, Kramářova vila, Libeňský zámek, Obecní dvůr nebo Invalidovna v Karlíně. Odkazy na informace o zajímavých budovách, které jsme si ze seznamu vybrali my, najdete pod tímto článkem.

Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m
Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m, Okolí Prahy

Jedním z velkých taháků je bezpochyby i Bruselský pavilon EXPO 58

V roce 1958 právě tato luxusní stavba, kterou najdete v pražských Letenských sadech, reprezentovala a proslavila Československou republiku na výstavě EXPO. Bruselský pavilon stojí na tomto místě od roku 1960. Na svou dobu se jednalo o  opravdu pokrokovou stavbu – například u ní byl vybudován vůbec první eskalátor v naší zemi. Obdivovat můžete luxusní křivky budovy a křídlo stojící na pilířích – to rozhodně nebylo v polovině minulého století v našich končinách běžně k vidění. Interiéru dominuje dochované proslulé vnitřní vřetenovité schodiště s modrou mozaikou.

Celých 30 let byla v pavilonu provozovaná restaurace, v roce 1990 se však stala soukromým vlastnictvím, byla zavřena a začala chátrat. V roce 2001 došlo k rekonstrukci, ale budova již dávno není volně přístupná veřejnosti. Luxusní stavbu si tak můžete nyní prohlédnout díky festivalu Open House Praha.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Festival Open House Praha: Zajímejte se o město, ve kterém žijete!
Zobrazit článek
Open House Praha otevírá Petschkův palác
Zobrazit článek
Open House Praha otevírá Obecní dvůr
Zobrazit článek
Open House Praha otevírá Invalidovnu
Zobrazit článek
Open House Praha otevírá CAMP: Místo pro diskuze o rozvoji Prahy
Zobrazit článek
Stavba domů 3D tiskem: architektka Eva Jiřičná se budoucnosti nebojí
Zobrazit článek