Top hledané
Výsledky (0)
Adam Plachetka patří k nejúspěšnějším operním pěvcům Česka všech dob. Plánuje znovu vyprodat O2 arenu?

Operní pěvec Adam Plachetka: Opera není olympiáda, motivace se dá udržet pořád

Barbora Večeřová
15. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Operní pěvec Adam Plachetka už velmi brzy dosáhl úspěchů, o nichž se ostatním možná ani nesní. S operou procestoval svět, představil se třeba v Metropolitní opeře v New Yorku, je sólistou Vídeňské státní opery a jako prvnímu českému opernímu pěvci se mu podařilo vyprodat O2 arenu. Nás zajímalo, jak se mu i po takovém úspěchu daří zůstat motivovaným, jak jde skloubit náročnou práci s rodinou nebo jestli je jeho manželka lepší operní pěvkyní, nebo maminkou. Svěřil se nám taky se svými plány do budoucna a jestli se pokusí zopakovat podobnou akci, jako byla právě ta v O2 areně, která k opeře přilákala i ty, kteří by na ni za normálních okolností pravděpodobně nikdy nešli.

 

Máte za sebou hodně úspěchů na poli operního zpěvu. Jak člověk zůstane motivovaný, když už si splní tolik věcí v tak brzkém věku?

Ono u nás to je trošku jinak. My to nemáme tak, že chceme vyhrát jednu olympiádu a pak na to vzpomínat. My přece jenom vlastně fungujeme celoživotně a člověka potkávají noví kolegové, nové produkce, noví režiséři, noví dirigenti. Takže já si myslím, že to dá se to udržet pořád čerstvé.

 

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Jaké si myslíte, že je v Česku, co se týče oper, publikum? Mění se vnímání opery, nebo je to pořád stejné, že na Operu chodí specifičtější sorta lidí?

Do jisté míry specifičtější sorta určitě chodit bude, ale zároveň si myslím, že nejenom, že se to mění, že bych si dovolil říct, že už je to i dost změnilo oproti třeba patnácti letům zpátky. A vídám minimálně na svých představení koncertech hodně mladých lidí a myslím si, že ta forma nepatří do muzea a je o ní dál zájem.

 

Jako první český operní pěvec té vyprodal O2 arenu, což byl obrovský úspěch. Myslíte si, že se to vlastně také podílelo na té proměně toho publika, že lidi, kteří přišli na váš koncert, třeba nadále chodí na operu, i když to předtím nedělali?

To byla jedna z motivací a doufali jsme, že tenhle efekt nastane. A měl jsem hroznou radost, že po koncertě mi začala chodit spousta zpráv o tom, že už si lidi koupili lístky do divadla na Pražské jaro, do Litomyšle a bohužel potom přišla pandemie a nic z toho se nekonalo. Začínáme otevírat až teď pozvolna, takže se asi budeme do té arény muset vrátit, abychom si tenhle efekt zopakovali.

 

Jak to vlastně v současnosti vypadá s vaším programem? Je toho stejně, jako třeba bylo před pandemií, nebo je to právě to pozvolnější vracení se k režimu, který byl předtím?

Teď už vlastně myslím, že jedeme téměř v normálu. Já se snažím celkově trošičku ubrat, protože by jim pandemie jsem tak nějak přehodnotil hodně věcí a rád bych třeba trávil víc času s rodinou. Takže ne, nejsem na sto procentech toho, co jsem byl, ale vlastně se tam ani nechci vracet, takže jsem tak pohodlně zpátky.

 

Vaše žena je taky úspěšná operní pěvkyně, nedávno získala prestižní cenu BBC. Jak se dá vlastně skloubit život dvou operních pěvců a malých dětí?

Je k tomu potřeba hodně pomoci a máme štěstí, že nás rodina a chůva a přátelé podporují notně a pomáhají, když je potřeba. Takže sami bychom to určitě nezvládali a snažíme se být doma co nejvíc. Ne vždycky se nám to daří, ale máme dost blízkých, kteří jsou z nás schopni zastoupit.

 

My jsme právě na přehlídce Natali Ruden. Jak se těšíte na přehlídku?

Těším se. Vytáhla mě, jsem žena, která chodí pravidelně. Pro mě je to premiéra, takže jsem příjemně zvědav, co všechno dneska uvidím.

 

Tak doufám, že se vám to bude líbit a moc děkuji za rozhovor.

Taky díky.

 

Rychlá zpověď:

Jak jste se dostal k opeře?

Přes dětský sbor a přes konzervatoř.

Co vás na ní nejvíc baví?

Komplexnost, je tam úplně všechno. Je tam ta tanec, zpěvy, orchestr, světla, všechno.

Máte nějaký vzor? A pokud ano, tak kdo to je?

Dneska už jich mám hodně. Snažím se nemít jeden, abych jenom kopíroval.

Jakou vlastnost musí mít podle vás správný operní pěvec?

Tvárnost, pohotovost, muzikálnost.

Jaký je váš recept na úspěch?

Hledat příležitosti a být na ně připraven.

Co vás opera naučila?

Hrozně moc. Těžko říct, vlastně všechno. Všechno skoro, co dneska mám.

Je něco, co vám vlastně do života přinesla pandemie a jste za to rád?

Ano, přinesla mi víc času s rodinou a věřím, že se podaří to tak udržet i do budoucna.

Máte před vystoupením nějaký rituál?

Nemám.

Je vaše manželka lepší maminka, nebo operní pěvkyně?

Obojí.

Na které vystoupení ve vaší kariéře nejraději vzpomínáte?

No, těch je relativně dost. Vlastně ne. Nemám jedno, ke kterému bych se vracel.

Jakou hudbu si rád poslechnete?

Rád si poslechnu klasiku nebo muzikály.

Plánujete podobnou akci, jako byla v O2 areně?

Myslím, že už jí pomalu začínám plánovat a uvidíme, kdy přesně na ní dojde.

Když jsme na módní přehlídce, tak jak moc je pro vás životě důležitá móda?

Je pro mě důležitá, ale zároveň se nevěnuji vůbec módním trendům.Spíš mám nějaký styl, kterého se držím.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze