Top hledané
Výsledky (0)
Zajímá vás japonská kultura a umění, moderní architektura i luxusní móda? Origami není pouze skládání papíru do zapeklitých tvarů, květin či drobných zvířat. Je to i životní styl pro milovníky minimalismu a ladných linií.

Origami: inspirace v architektuře, designu i módě!

Ivana Růžičková
02. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Villa Origami

Původ skládání papíru a symbolika

Origami představuje původně japonskou pradávnou tradici.  Zmínky o skládání papírových ozdobiček se však v širší míře vyskytlo i v Číně, Španělsku, Německu a jiných zemích. Přímý důkaz o místě vzniku je obtížné najít, jelikož papír se nedá dochovat příliš dlouho. Proto se musíme spolehnout na literaturu odkazující na první zmínky o origami.

Nejranější důkaz, který lze najít, sahá do roku 1490 v Evropě, kde je v knize Tractatus de Sphaera Mundi vyobrazena malá papírová loďka. Další důkaz, který jasně naznačuje, že skládání papíru vzniklo v Japonsku, je například krátká báseň napsaná v roce 1680 autorem Ihara Saikaku. Tato báseň popisuje sen, v němž poletují papíroví motýlci. Tito motýlci totiž symbolizují něvěsty a ženichy během svatebních ceremonií původního japonského náboženství Šintó. Dokonce i samurajští bojovníci si navzájem darovali malé skládané papírové origami, takzvané Noši, jako malý suvenýr pro štěstí.

Šaty John Galliano nebo Villa Origami?

V moderní době se popularita origami zvýšila zejména v západním světě díky zájmu a fascinaci matematické části skládání origami. Spousta umělců zahrnula prvky origami do svých luxusních uměleckých děl. Najdete je například v architektuře, interiérovém designu a módě, kde díky nim vznikají velmi zajímavá a netradiční díla. John Galliano se nechal inspirovat něžností origami a vytvořil nádherné luxusní svatební šaty nebo večerní róbu inspirovanou japonským porcelánem a origami pro značku Christian Dior.

Luxusní Villa Origami na španělském ostrově Mallorca představuje unikátní a stylový architektonický skvost, který probouzí japonské umění origami k životu v moderním geometrickém pojetí. Dokonce i čistě bílý interiér odráží něžnost bílého papíru. Rozsáhlý luxusní areál nabízí i malebný panoramatický výhled na krajinu venkova, nádherné terasy a průzračný bazén. Villa Origami je mimořádně elegantní, moderní rezidence. Nabízí výjimečné prostředí s rafinovanými přechody mezi vnitřním a venkovním prostorem, které dovede vytvořit jedinečnou a zvláštní atmosféru luxusního životního stylu.

Dům na prodej Praha 6 - 335m
Dům na prodej Praha 6 - 335m, Praha 6

Experimenty s origami

S příchodem internetu se origami stalo dostupné pro lidi z celého světa. Díky němu se můžete dostat ke spoustě návodů a vizuálním příkladům, jak složit jednoduché i složitější tvary. I vy se tak můžete snadno stát mistrem origami. Umění origami je stále živé a dá se s ním nejen experimentovat, ale i inspirovat ostatní k vytváření krásných forem z papíru. Neváhejte a zkuste pro začátek vytvořit malého jeřába z čistě bílého papíru. Pokud budete mít trpělivost vytořit jich více a spojit nenápadnou tenkou nití, vytvoříte tak rázem krásnou luxusní dekoraci například do okna.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Christian Dior
30 Avenue Montaigne, 75008 Paris, Francie
+33 1 40 73 73 73