Top hledané
Výsledky (0)
Na plátnech vdechl život Hrabalově, Vančurově i Svěrákově tvorbě.

Oscarový režisér a herec Jiří Menzel by dnes oslavil své 83. narozeniny

Barbora Mikešová
23. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jiří Menzel, Ostře sledované vlaky

Minulý rok jsme se museli rozloučit s režisérským velikánem, Jiřím Menzelem. Mužem, který za svůj život zrežíroval mnoho úspěšných českých i československých filmů. Za některé následně získal i řádné ocenění ať už v podobě Českého lva či prestižního Oscara.

Muž, který měl režisérství v genech

Jiří Menzel měl režisérství v genech. Narodil se 23. února 1938 do rodiny Josefa Menzela, spisovatele, publicisty a dramaturga animovaných filmů. Svá studijní léta Jiří Menzel směřoval na pražskou Filmovou a televizní fakultu, kterou také úspěšně dokončil v roce 1962.

Své fanoušky i obdivovatele z řad diváků i odborníků získal díky mnoha svým filmům. Již na začátku své tvorby, tři roky po ukončení studií, zaujal v povídkovém filmu Perličky na dně, kdy se ujal režie Hrabalovy povídky Smrt pana Baltazara. Za svůj život Jiří Menzel vdechl vizuální podobu moha románům, ze které se spolu s odborníky těšil nejen Bohumil Hrabal, ale také Vladislav Vančura nebo Zdeněk Svěrák. Dodnes jsou režisérovy filmové adaptace v podobě Ostře sledovaných vlaků, Postřižin či Rozmarného léta velmi oblíbené a mezi diváky vyhledávané.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Manželka a dvě dcery

Po dlouhou dobu se o režisérovi mluvilo jako o mládenci. To se změnilo v roce 2004, kdy se oženil s Olgou Kelymanovou, absolventkou DAMU. Několik let po svatbě, v roce 2008, se jim narodila dcera Anna Karolína, jejímž biologickým otcem je režisér Jaroslav Brabec. O pár let poté se jim narodila druhá dcera, Eva Maria, jejímž biologickým otcem je již samotný režisér.

Otevřít v galerii (4)
Olga Menzelová, Jiří Menzel, dcery Eva Maria a Anna Karolína
Olga Menzelová, Jiří Menzel, dcery Eva Maria a Anna KarolínaZdroj: Profimedia.com

Snímek Ostře sledované vlaky proměnil v Oscara

Pro mnohé filmové fanoušky je Jiří Menzel nedílně spjatý s celovečerním snímkem Ostře sledované vlaky z roku 1966. Za ty obdržel nejvyšší ocenění, které lze dostat – Oscara za nejlepší zahraniční film. Ve snímku tak neproslavil jen sám sebe jako člověka oplývajícího ohromným režisérským talentem, ale proslavil také spisovatele, který se zasloužil o knižní předlohu. Tím nebyl nikdo jiný než Bohumil Hrabal.

Režisér mnoha Hrabalových děl

Kromě Ostře sledovaných vlaků se zhostil i dalších Hrabalových děl. Na filmová plátna se tak díky režisérovi dostaly známé Postřižiny (1980), všemi milované Slavnosti sněženek (1983), ale také Skřivánci na niti (1969), již zmíněný povídkový film Perličky na dně (1965) anebo celovečerní film Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Otevřít v galerii (4)
Jiří Menzel
Jiří MenzelZdroj: Profimedia.com

Vizuální podobu dal scénářům Zdeňka Svěráka i románům Vladislava Vančury

Důležité je podotknout, že Jiří Menzel nebyl jen dvorním režisérem Bohumila Hrabala. Vizuální podobu dal románům Vladislava Vančury, a to konkrétně filmu Konec starých časů (1989) i oblíbenému snímku Rozmarné léto (1967). Jiří Menzel taktéž spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem a na základě jeho scénářů natočil filmové hity jako Na samotě u lesa (1976) či jednu z tehdejších nejlepších filmových komedií Vesničko má středisková (1985). Se snímkem Vesničko má středisková byl znovu nominovaný na Oscara, tentokrát však na zlatou sošku nedosáhl.

Oscar, Zlatý medvěd, Český lev

Během svého života získal Jiří Menzel několik různých ocenění. Kromě Oscara za Ostře sledované vlaky byl oceněn Zlatým medvědem za snímek Skřivánci na niti, a to v Berlíně v roce 1990 na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. O několik let později, konkrétně v roce 1996, získal i Českého lva a v roce 2003 na filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za celoživotní dílo.

Poslední chvíle života strávil v kruhu svých nejbližších

Jiří Menzel zemřel 5. září 2020. V druhé polovině roku 2017 byl hospitalizovaný s infekcí mozku, byla mu provedena náročná operace hlavy a byl v umělém spánku. Po léčbě, která trvala několik měsíců, byl propuštěný domů ke své ženě a dcerám, se kterými byl do posledních okamžiků.

Otevřít v galerii (4)
Panelová výstava Jiřího Menzela
Panelová výstava Jiřího MenzelaZdroj: archiv LP-life.cz

Rozloučení s oscarovým režisérem

O jeho úmrtí informovala jeho manželka Olga prostřednictvím sociálních sítí. Rozloučení proběhlo v rodinném kruhu a na nátlak veřejnosti i režisérových přátel uspořádala manželka Olga i pietní akt v pražském Rudolfinu. Před posledním rozloučením si lidé mohli prohlédnout panelovou výstavu Rozmarná léta Jiřího Menzela, která byla postavená kolem trávníků před Rudolfinem. 

Otevřít v galerii (4)
Pietní místo s kondolenční knihou
Pietní místo s kondolenční knihouZdroj: archiv LP-life.cz

Olga Menzelová s již zemřelým oscarovým režisérem žili svobodný život. Režisérova manželka se zhruba před dvěma lety stala matkou svého třetího potomka, Alberta, jehož otcem je egyptolog Miroslav Bárta.

A jak kdysi řekl sám slavný režisér:

„Každý člověk má ke své pravdě svá poznání, své důvody, své kořeny, ale to ho neopravňuje vidět v jiné pravdě jiného člověka důvod k nenávisti.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze