Top hledané
Výsledky (0)
Osobnosti letošního roku v kostce

Osobnosti, které ovládly rok 2022: Prezidenti i miliardáři, kteří momentálně hýbou světem

Barbora Večeřová
26. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Ukrajinský prezident

Letošní rok je u konce. A je potřeba říct, že to nebyl rok zrovna snadný. A stejně jako každý předešlý rok, i letošek má své hrdiny – takové, kteří tento rok definovali a neskromně by se dalo říct, že se stali jeho tváří. Ať už je to na poli politickém, hudebním, hereckém či sportovním. Podívejte se na náš seznam těch, o kterých v tomto roce bylo nejvíce slyšet a kteří za sebou rozhodně zanechali nesmazatelnou stopu. 

Billie Eilish
Elon Musk
Joe Biden

Volodymyr Zelenský

Když v únoru letošního roku ruská armáda započala vojenskou intervenci na Ukrajinu, jen málokdo by čekal, že se z bývalého herce a komika v čele státu stane hrdina, který by pro svou zemi obětoval i život. Z Volodymyra Zelenského se v nejtěžších časech stala osobnost, ke které vzhlíží nejen celá Ukrajina, ale také celý západní svět. Osobnost, kterou lidé obdivují a vzhlíží k ní. Ukázal, jak by se prezident v závažných situacích měl chovat – jít s hlavou vztyčenou vstříc nepříteli, neutíkat, komunikovat se svým národem, být pozitivním lídrem a také symbolem toho, že všechno brzy bude dobré. Není divu, že právě on byl zvolen osobností roku podle prestižního listu Time a také serveru Politico. 

 

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Elon Musk 

Elon Musk, osobnost, která polarizuje, i přesto ji ale ze seznamu nejdůležitějších lidí letošního roku nelze vynechat. Jeden z nejbohatších lidí světa, donedávna dokonce nejbohatší, dokud ho na pomyslném trůnu nevystřídal před několika dny spolumajitel módních značek Louis Vuitton nebo   Christian Dior, francouzský podnikatel Bernard Arnault. Na vrcholu se Musk držel dlouho – od září minulého roku, kdy v jednu chvíli měl jeho majetek hodnotu neskutečných 300 miliard dolarů. Poté se ale začal soustředit na Twiitter, ceny akcií automobilky Tesla klesly a Musk si zažil tvrdý pád. Možná právě proto je tím, kdo letošní rok definuje. Musk je vizionář, který se nebojí riskovat. I proto přišel se společností SpaceX, která v listopadu tohoto roku několik desítek satelitů Starlink na oběžnou dráhu. Největší rozruch ale vzbudila jeho akvizice sociální sítě Twitter, kterou odkoupil za 44 miliard amerických dolarů a jeho zmatené vedení této společnosti. Elon Musk se zkrátka neumí soustředit pouze na jednu věc, chce mít vše. Otázku, pokud je to tak dobře, ale raději nechme nezodpovězenou. 

 

Lionel Messi

Fotbalový Bůh, který svou dominanci na zeleném trávníku potvrdil titulem z nedávno odehraného mistrovství světa v Kataru. Spekulovalo se o jeho konci v národním dresu Argentiny, Messi ale všechny potěšil tím, že chce odehrát v reprezentačním dresu ještě minimálně několik zápasů jako mistr světa. Zdá se, že tahle éra ještě zdaleka nekončí, a to ani ve 35 letech, kdy množství fotbalistů svou kariéru již dávno pověsilo na hřebík. Lionel Messi je zkrátka úkaz, který si svými přesvědčivými a konstantními herními výkony zasloužil pověst nejlepšího fotbalisty světa. A zdá se, že ještě nekončí. O tom, že patří k nejoblíbenějším sportovcům současnosti svědčí i to, že jeho příspěvek s trofejí pro mistry světa se stal nejlajkovanějším v historii celého Instagramu. 

Otevřít v galerii (3)
Lionel Messi
Lionel MessiZdroj: Profimedia

Billie Eilish 

Téhle zpěvačce je sice pouze 21 let, už nyní je ale superhvězdou světového formátu. Rozhodně nepatří k těm hvězdičkám, které by vydaly jeden úspěšný hit a zase zmizely. Billie je držitelkou hudební ceny za své album When We Fall Asleep, Where Do We Go? získala již v 18 letech pět cen Grammy, ovládla také letošní prestižní hudební ceny American Music Awards, bodovala na Critics‘ Choice Movie Awards nebo Golden Globe Awards. Kam až tahle hvězda dokáže vystoupat? To jistě uvidíme v následujících letech. 

 

Ursula von der Leyen 

V současné době rozhodně není snadné být hlavou Evropské komise. Chce to odhodlání, schopnosti a rychlé, ale zároveň velmi efektivní rozhodování. Vlastnosti, které Ursule von der Leyenové rozhodně nelze upřít. Plán obnovy po pandemii koronaviru, evropský Green Deal o klimatické změně, tvrdé sankce proti Rusku, obnova Ukrajiny a vztahy mezi NATO a Evropskou unií, které v historii nemají obdoby. Za tím vším najdeme tuhle elegantní Němku, která se zkrátka nezalekne žádné výzvy, kterou jí tahle turbulentní doba postaví do cesty. I proto se letos objevila na seznamu nejvlivnějších lidí podle časopisu Time. 

Otevřít v galerii (3)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenZdroj: Profimedia

Joe Biden

Americký prezident neměl nástup do úřadu rozhodně snadný. S výzvami, které mu přišly do cesty, si ale poradil, jak nejlépe mohl. Pomohl Americe překonat bezprecedentní pandemii, přebudoval pošramocenou ekonomiku tak, aby fungovala pro všechny a obnovil postavení Spojených států ve světě. Jeden příklad za všechny – ekonomika za Bidenovy dosavadní vlády vytvořila více než 8 milionů pracovních míst, což je rekord v období prezidentství, a nezaměstnanost se tak snížila téměř na polovinu. Biden rovněž prohlubuje vztahy s Evropskou unií. Výrazně podporuje Ukrajinu a věnuje se také oblastem, na které někteří jeho předchůdci zapomínali - například klimatické změně, podpoře demokracie a lidským právům. 

 

Zendaya 

Tahle mladá herečka toho má před sebou ještě opravdu hodně. Svou unikátní rolí drogově závislé teenagerky v sérii Euforie si podmanila téměř celý svět. A neobešlo se to bez ocenění. Letošní rok byla nominována na čtyři ceny Emmy: dvě za hudbu, jednu za produkci a jednu za hlavní hereckou roli v dramatickém seriálu. Za tuto roli už si cenu odnesla v roce 2022, nyní svou výhru zopakovala. Přepsala tak historii celého předávání cen, protože se stala první herečkou, které se toto podařilo. Navíc byla nejmladší nominovanou producentkou v historii, tuto nominaci však nakonec neproměnila. Ale co není, může být. 

Otevřít v galerii (3)
Zendaya
Zendaya
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Taylor Swift 

Tuhle zpěvačku snad ani nemusíme představovat. Blonďatá superstar, která za svou kariéru zlomila nespočet rekordů. Kromě toho, že se stala nejmladší držitelkou ceny Grammy v roce 2010 a je nejlépe placenou zpěvačkou poslední dekády, byla také šestkrát nominována na nejlepší písničku roku, což je nejvíce v historii. Podobně úspěšná byla také letos – stala se totiž rekordmankou ve vítězstvích za videoklip roku při předávání cen VMA’s. Její poslední deska Midnights se stala nejstreamovanější deskou v její kariéře za jeden den. Stala se také prvním umělcem v historii, který by svými písničkami z jednoho alba obsadil všech deset příček prestižního žebříčku Billboard Hot 100. 

 

Zdroje: autorský článek, time.com, forbes.cz, denik.cz, insider.com, ew.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze